NÁHODNÉ LASKAVOSTI

laskavostiV listopadu 2016 po shlédnutí další z úžasných přednášek od Petra Ludwiga nám s mojí sestrou Dášou přišla inspirace k založení projektu Náhodné laskavosti pro každý den. Nechaly jsme se inspirovat myšlenkou, že velké globální změny začínají na menší lokální úrovni. A v duchu citátu, který je připisován Gándhímu „Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě“, bychom rády především my samy byly příkladem a praktikováním náhodných laskavých skutků (tzv. Random Acts of Kindness) inspirovaly ostatní, aby svým přístupem zlepšovali mezilidské vztahy ve svém okolí, v rodině, mezi svými přáteli či v práci. Můžeme začít měnit svět tak, aby v něm bylo více dobra a lepší vztahy mezi lidmi či mezi národy.

A co tedy může udělat každý z nás pro lepší svět hned tady a teď? Nemusíte zkoušet změnit lidi nebo přesunout hory. Každý může začít sám u sebe, začít se chovat lépe a být laskavý. K sobě, ke svému tělu, k životu, ke svým bližním, ke kolegům v práci, při cestě v autě, k přátelům, k lidem na ulici či v obchodě, ke zvířatům, k přírodě, k životnímu prostředí. Laskavost je naše přirozená a vrozená vlastnost, nemusíme se ji učit, stačí ji v sobě probudit a začít využívat. Začněme každý den dělat náhodné laskavosti a malé dobré skutky, a tím šířit vlnu laskavosti mezi lidi a svým příkladem inspirovat ostatní. Zkusme udělat z naší země předobraz státu, kde věci fungují lépe než jinde. Není cesta k laskavosti, laskavost je cesta. Pojďme my být tou změnou.

Laskavost znamená být pozorný vůči druhým. Vnímat potřeby a hodnotu každého člověka, jehož potkáváme. Laskavost může být mnohem účinější, než si uvědomujeme. Pokud děláme něco smysluplného a nezištného pro druhé, vyvolává to v nás pozitivní emoce, cítíme se dobře a zvyšuje se náš pocit štěstí. Naše mysl začne být přirozeně harmoničtější a vyrovnanější. Přestaneme být oběťmi vnějších změn a začneme tak více vědomě měnit sebe, svůj život a svět kolem nás.

Tento projekt jsme odstartovaly novými facebookovými stránkami Náhodné laskavosti pro každý  den:  https://www.facebook.com/nahodnelaskavostiprokazdyden/. Na těchto stránkách naleznete také více inspirace ke konkrétním činům. Můžete si také přečíst můj článek, který jsem o laskavosti napsala, více ZDE.

Naším cílem je vytvořit co největší komunitu lidí, kteří do svého života zařadí každodenní praktikování nezištných náhodných laskavých skutků a budou nám tak pomáhat šířit vlnu dobra a laskavosti v naší zemi. Dále se budou také vzájemně podporovat a inspirovat a předávat si své zkušenosti a zároveň budou svým konáním inspirovat další lidi ve svém okolí.

Budeme moc rády, když podpoříte naší stránku na facebooku a dáte nám své „like“, ale ještě radši budeme pokud sami zařadíte náhodné laskavé skutky do svého života. Začít můžete třeba tím, že se každý den sami sebe zeptáte.  Jak můžu být o něco laskavější? Co můžu dělat aspoň o trochu lépe? Kde se můžu více usmívat? Více děkovat? Být vnímavější a pozornější k ostatním?

Děkujeme za podporu a přejeme krásný den  a pamatujte na to, že laskavost plodí laskavost ;-).

Zuzka a Dáša

Kontaktní email: nahodnelaskavosti@seznam.cz

TROŠKA INSPIRACE V PODOBĚ CITÁTŮ:

„Žádný akt laskavosti, bez ohledu na to, jak malý, není nikdy zbytečný.“ Ezop

„Dělejte náhodné dobré skutky, neočekávejte za to nic nazpět a věřte tomu, že se Vám to někdy vrátí.“ Princezna Diana

„Příliš často podceňujeme sílu doteku, úsměvu, vlídného slova, naslouchání, objetí, komplimentů nebo starání se o druhého. Každý z nich má potenciál proměnit život.“ Leo Buscaglia

„Svět se mění vaším příkladem, ne vaším názorem.“ Paulo Coelho

„Laskavost je řeč, kterou mohou hovořit i němí a již hluší slyší a rozumějí jí.“ Christian Nestell Bovee