LEGENDA O VZNIKU ZNAMENÍ

Pixmac000082918421Čínská znamení zvěrokruhu odpovídají jednotlivým rokům podle dvanáctiletého, stále se opakujícího cyklu. Existuje legenda, podle které se řád dvanácti zodiakálních zvířat počal vysvětlovat na příkladě závodu, který spolu tato zvířata sváděla s cílem zaujmout místo u lože umírajícího Buddhy.

Podle ní povolal Buddha všechna zvířata, aby se s ním než opustí Zemi, přišla rozloučit.

Dostavilo se dvanáct tvorů. Dvanáct typů těch, kteří dovedli zvítězit nad zvířecí přirozeností a přemoci své vrozené pudy. Zvířata přišla v pořadí, jaké jim diktoval jejich charakter.

První přiběhla Krysa (Myš), jejíž základní vlastností je  všude všechno prošmejdit a první objevit, co je kde nového. Prohledá každý kout, vezme si, co se jí hodí, a přitom cení zuby, aby všem ukázala, jak účinně umí zahnat každého, kdo by se jí chtěl postavit do cesty.

Jako druhý přikráčel Buvol (Vůl) a prokázal tak, že se dovede houževnatě nezadržitelně sunout vpřed, když už jednou rozhodl, že se zúčastní. Buvol je sice hora svalů a síly. Ale síla je prostoupena citem. Jeho hlava skloněná k zemi ukazuje, že je stvořený pro poctivou práci, ale špičaté rohy napovídají, že si svoje dovede ubránit. Svou důsledností předehnal daleko rychlejší tvory.

Odvážnými a plavými skoky přiběhl elegantní Tygr, aby nikoho nenechal na pochybách, že on má vždycky dostatek síly a odvahy sledovat vše nové a neobvyklé. V žádném případě by si nenechal ujít takovou příležitost, vždyť mu to může dopomoci k získání dobré kořisti.

Pak přihopsal dobromyslný a citlivý Zajíc (Králík, Kočka). Dobře ví, že je ideálně uzpůsoben k tomu, aby utekl a vykličkoval z většiny nebezpečných situací. Proto neváhal a považoval svůj příchod za samozřejmost. Ctí také svou rodinu a Buddha k ní přece patří.

Z dalekých krajů přiletěl Drak, který je výplodem lidské fantazie. Věděl, že patří mezi symboly síly, moudrosti a že lidé mu vložili takové vlastnosti, které by rádi měli sami. Byl si proto jist, že se také musí připojit k Buddhově osudovému učení.

Nepozorovaně se připlazil Had. Protože je především zvyklý nehnutě číhat na kořist, není proto divu, že má vypěstovaný šestý smysl, který mu umožňuje často předvídat to, co se má odehrát v budoucnosti. Proto věděl, že udělal dobře, a demonstroval tak svou sounáležitost s Buddhou.

Pak zcela nezávisle přicválal netrpělivý Kůň. Rychle obhlédl situaci, bez velkého váhání se rozhodl a spokojeně zařehtal: „ Jsem zkrátka tady, tak mě berte takového, jakým jsem.“

Šouravým krokem přikráčela mírná a vnímavá Koza (Ovce), která široce otevřenýma očima pozorně sledovala všechno, co se děje kolem. Tvářila se inteligentně, aby si nikdo nevšiml její neustálé vrtkavosti. Svým příchodem chtěla Buddhovi prokázat svou naprostou poslušnost.

Zvídavá a vychytralá Opice přeručkovala ve větvích stromu. Ona přece nemůže chybět na žádném sněmu zvířecí říše. Musí se předvést a všem ukázat.

Houževnatý Kohout ví, že je toho hodně, čím se může všem ostatním pochlubit. Navíc jej příroda obdařila pestrobarevným peřím. Proto nemohl vynechat příležitost aby se ostatním předvedl.

Potom skromně přiběhl Pes. Oddaně se lísal k Buddhovým nohám a lépe než nejvýmluvnějšími slovy tím dal najevo, že u něho chce být vždycky, když to bude potřeba.

Nakonec přiběhl divoký Vepř (kanec). Když se rozhodl, že za něčím půjde, tak jde a nehledí nalevo ani napravo.

Buddha se rozhédl a za odměnu věnoval každému zvířeti v pořadí, v jakém přišli, vládu v čase. A tak se každý rok, měsíc či dvouhodinu stává jedno z těchto zvířat vládcem tohoto časového úseku a všem, kteří se v tuto dobru narodí, vtiskne své vlastnosti.

Chcete vědět, která z těchto zvířat ovlivňují vaše chování a váš charakter? Jaký je váš přirozený potenciál a vaše nadání? Nechte si vypracovat váš osobní astrotyp a poznejte lépe sami sebe.