LASKAVOST

Pusťte více laskavosti do svého života

Laskavost pro mě osobně znamená, být ohleduplný k ostatním, více se upřímně zajímat o lidi ve svém okolí a vědomě vnímat potřeby a hodnotu lidí, které v každodenním životě potkáváme. Laskavost může být mnohem účinnější, než si uvědomujeme. Být laskavý, je velmi dobrý způsob, jak dodat svému životu větší smysl a naplnění. Laskavý přístup zvyšuje náš pocit štěstí a přináší do našeho života větší harmonii, vyrovnanost, pohodu, pozitivní emoce a naladění.

„Příliš často podceňujeme sílu doteku, úsměvu, vlídného slova, naslouchání, objetí, komplimentů nebo starání se o druhého. Každý z nich má potenciál proměnit život.“ Leo Buscaglia

Udělejte z laskavosti svůj životní styl

Mám moc ráda citát od Mahátma Gándhího: „Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě“. A to je přesně ono. Nemůžeme chtít po ostatních, aby se k nám chovali laskavě a ohleduplně, dřív, než se tak nezačneme chovat my sami. Jak se říká, nejlepší kázání je dobrý příklad. Každý z nás by měl začít především sám u sebe a začít se chovat více laskavě. Být laskavý sám k sobě, ke svému tělu, ke svým blízkým, ke kolegům v práci, k ostatním lidem, ale také třeba k přírodě a životnímu prostředí.

Laskavost je naše přirozená vlastnost, ale každý z nás ji má jinak rozvinutou. Někdo je laskavý už ze své přirozenosti, jiný se to musí více učit a vědomě se na laskavost soustředit. Být laskavý je otázkou volby, a čím více budeme na situace, které nás každý den potkávají reagovat laskavým přístupem, tím rychleji se pro nás tento způsob stane samozřejmým. Nemusíte mít žádný důvod k tomu, abyste lidem pomáhali, prostě jen buďte laskaví.

„Dělejte náhodné dobré skutky, neočekávejte za to nic nazpět a věřte tomu, že se Vám to někdy vrátí.“ Princezna Diana

Mějte ale na paměti, že laskavost musí vycházet z našeho nitra a neměli bychom za ni očekávat nic na oplátku. Laskavost není obchod a neklade si žádné podmínky. Není to o tom, být vypočítaví a chovat se mile jen proto, abychom od ostatních dostali to, co si přejeme. V takovém případě se nejedná o laskavost, ale manipulaci. Laskavost také není o tom snažit se zavděčit všem a každého potěšit. V první řadě bychom stále měli být laskaví zejména sami k sobě, respektovat svoje hranice a nestavět potřeby ostatních před svoje vlastní potřeby. Stále bychom také měli zůstat pokorní a potlačit potřebu o dobrých skutcích, které děláme, všem vyprávět. Neděláme to přece proto, abychom v očích druhých vypadali lépe.

A jak můžeme laskavost praktikovat v každodenním životě?

Zkuste se nějaký čas více vědomě soustředit na to, abyste byli laskaví. Zařaďte laskavost do svého každodenního života a dělejte nezištné náhodné laskavé skutky. Uvidíte, že brzo začnete ve svém životě vnímat změny. Lidé na vás začnou reagovat jinak a chovat se k vám lépe. Buďte inspirací sami sobě i vašemu okolí, šiřte kolem sebe laskavost a pamatujte že:

„Svět se mění vaším příkladem, ne vaším názorem.“ Paulo Coelho

A, že ani ten sebemenší laskavý skutek není nikdy zbytečný. Dívejte se pozorně kolem sebe a určitě uvidíte mnoho příležitostí k malým laskavostem. A pokud byste přece jen nevěděli jak začít, přináším pár tipů, které můžete do svého života hned zařadit:

 • Více se usmívejte. Úsměv nás nic nestojí, cítíme se díky němu lépe a navíc vylepšuje náš vzhled
 • Říkejte prosím a děkuji
 • Buďte milí a přátelští k druhým lidem. Třeba i k těm, kteří se k vám zrovna mile nechovají, ti to právě potřebují nejvíc
 • Podržte dveře někomu, kdo má plné ruce
 • Pusťte před sebe ve frontě v obchodě někoho, kdo má menší nákup
 • Pusťte sednout staršího člověka nebo těhotnou ženu v MHD
 • Pomozte někomu s těžkým zavazadlem
 • Pomozte slepci přejít přes silnici
 • Choďte na schůzky včas. Nenechte ostatní, aby na vás čekali
 • Když jste na obědě či večeři se svým partnerem, rodiči či přáteli, věnujte jim plnou pozornost a nedávejte na stůl svůj mobilní telefon
 • Když si s někým povídáte, udržujte oční kontakt
 • Méně si stěžujte a projevujte více vděčnosti za vše, co máte
 • Sledujte negativní myšlenky, které máte ve své mysli o sobě či jiných lidech, a učte se přemýšlet více pozitivně
 • Hlídejte si slova, která vyslovujete a myslete na to, že naše slova mají moc léčit, ale i zranit
 • Omluvte se za slova, která neměla být vyslovena
 • Povzbuďte někoho
 • Upřímně se zajímejte o ostatní a ukažte jim, že vám na nich záleží. Ptejte se, jak se mají, zeptejte se na rodinu, práci, děti, na dovolenou atd.
 • Více druhým naslouchejte a věnujte jim svou pozornost
 • Nechávejte druhé domluvit a neskákejte jim do řeči
 • Přestaňte ostatní kritizovat a odsuzovat, nikdy nevíte, čím si zrovna v životě procházejí
 • Snažte se v lidech a situacích vidět spíše to dobré, vždy záleží na úhlu našeho pohledu
 • Pokud jezdíte autem, buďte ohleduplní k ostatním řidičům
 • Řekněte někomu, že mu to sluší nebo jakýkoliv jiný kompliment (který ovšem myslíte upřímně, nemělo by jít o pochlebování)
 • Překvapte někoho, jen tak, drobnou pozorností, bez skrytých úmyslů
 • Vytřiďte věci a oblečení, které nepoužíváte a darujte je potřebným

Možná vám tyto věci, nebo aspoň většina z nich, přijdou samozřejmé, v tom případě vám gratuluji a vítejte na cestě laskavosti. Ale i ze svých vlastních zkušeností vím, že pro mnoho lidí tyto věci samozřejmé stále nejsou.

Toto jsou jen malé příklady laskavostí, které nás nic nestojí a které může dělat každý z nás. A věřím, že vás určitě napadne spousta dalších věcí. Nemusí to být jen skutky, které budete mít dopředu naplánované, zkrátka jen zkuste hledat každý den příležitosti, abyste někoho potěšili nebo mu pomohli. Nečekejte také, že váš přístup se změní ze dne na den. Jako každý zvyk, tak i laskavost si osvojujeme postupně.

Rozvíjení laskavosti

S rozvíjením laskavosti je dobré začít doma, v rámci rodiny. Pro začátek je dobré si vybrat takové věci, které vám budou příjemné a budou vám připadat přirozené. Například udělat partnerovi/partnerce jen tak kafe, poděkovat za výbornou večeři, za vyprané/vyžehlené prádlo, krásně posekanou trávu atd. Začněte zlepšovat nejen svůj život, ale také životy lidí, kolem vás. Pokud byste chtěli čerpat více každodenní laskavé inspirace, založily jsme na Facebooku, společně s mojí sestrou Dášou, stránky Náhodné laskavosti pro každý den (https://www.facebook.com/nahodnelaskavostiprokazdyden/), na kterých vás rády přivítáme.

Laskavosti se můžeme učit také od ostatních. Všímejte si více projevů laskavosti a pozorujte, jak to dělají druzí. Zkuste si třeba jeden den psát všechny projevy laskavosti, ať už vůči vám nebo jiným lidem, se kterými se ten den setkáte. Možná budete překvapeni, kolik laskavých skutků, kolem sebe můžete vidět. Vzpomeňte si na všechny laskavé lidi, které znáte. Jak se v jejich přítomnosti cítíte? Jakou máte v jejich společnosti náladu? Umíte tyto věci najít také sami v sobě? Já pevně věřím, že ano.

„Nikdo nedělá větší chybu než ten, kdo nedělá nic v domnění, že to málo, co udělat může, nemá smysl.“ Edmund Burke

A pokud žádného laskavého člověka neznáte, buďte jedním z nich právě vy. Hledejte každý den v životě to dobré a dívejte se na svět laskavýma očima. Staňte se člověkem, v jehož přítomnosti se ostatní cítí dobře. Nepodceňujte sílu laskavých slov a skutků, mohou někomu změnit život. Pusťte více laskavosti do svého života a buďte příkladem lidem ve vašem okolí, protože laskavost se přenáší z člověka na člověka. Zkuste si odpovědět na následující otázky: „Jak mohu být o něco laskavější?“ „Jakou malou laskavost mohou pro někoho udělat hned teď?“

Zdroj obrázků: www.pixabay.com