UDĚLEJTE SI V ŽIVOTĚ POŘÁDEK A UZAVŘETE NEDOKONČENÉ VĚCI

Proč je tak důležité věci dokončovat a uzavírat? Pokud za sebou necháváme nedokončené a neuzavřené projekty, nemůžeme se plně soustředit na přítomnost a také tvořit svoji budoucnost.

Naši mysl pak stále zaměstnávají ony nedokončené záležitosti a to nás pak okrádá o pozornost a energii. Můžeme díky tomu také promeškat nové příležitosti, které by nás v životě mohly posunout, přinést do našeho života hojnost a zlepšit naši budoucnost.

Spousta lidí má ale s dokončováním věcí problém. Proč tomu tak je? Nedotažené a nedokončené záležitosti v našem životě často představují oblasti, kde máme nějaké emocionální nebo psychologické blokády.  Může se stát, že máme stůl plný žádostí, projektů, úkolů a dalších věcí, které bychom chtěli odmítnout, ale bojíme se, že nás ostatní budou vnímat jako špatné. Odkládáme tedy odpověď, abychom nemuseli říct ne. Nebo jsou to věci, které pro nás znamenají obtížné a nepříjemné rozhodnutí. Ve snaze se těmto nepříjemnostem vyhnout, pak raději necháváme počet nedokončených záležitostí narůstat.

Další skupina nedokončených věcí, pak mohou být záležitosti, na jejichž řešení, nemáme dostatek znalostí či odborných předpokladů. Příčinou nedokončení dalších věcí mohou být špatné pracování návyky, tendence odkládat věci nebo také neochota vystoupit z naší komfortní zóny. Možná jste také v situaci, že už těch nedokončených věcí a záležitostí máte tolik, že vlastně nevíte, kde začít.

Co tedy můžeme udělat proto, abychom si s dokončováním našich záležitostí lépe poradili?

Důležité je zaměřit naši pozornost na dokončování úkolů. Začít můžete tím, že si sepíšete seznam všech věcí, které nemáte uzavřené nebo dokončené, a které si s sebou nesete z minulosti (ať už jde o nedokončenou práci nebo třeba nedodělky v domácnosti, ale také třeba nedořešené a neuzavřené vztahy).

Pak si z tohoto seznamu vyberte dva až tři úkoly, které jsou pro Vás momentálně nejdůležitější nebo ty, které Vám, když je dokončíte, uvolní nejvíce času, energie a místa v životě. Pak si ke každému sepište vše, co je potřeba udělat proto, abyste tyto úkoly skutečně dokončili a soustřeďte se na řešení těchto malých kroků, které povedou k uzavření celého úkolu.

Když nebudete myslet na celý velký úkol, který se Vám může zdát složitý a při představě, co vše budete muset udělat, ho raději necháváte nedokončený, bude se Vám pracovat lépe. Pokud k tomu máme podmínky, je také dobré si naplánovat třeba i dokončovací víkendy, kdy se celé dva dny věnujeme dokončování věcí z uvedeného seznamu. Navíc teď v srpnu, září a říjnu nám budou vládnout energie Kovu a dokončovací energie díky tomu naberou na síle, kterou můžeme využít v náš prospěch.

Vždy také myslete na to, že 5 dokončených věcí převáží hodnotu 20 věcí napůl rozpracovaných. A než začít dělat 10 věcí najednou a mít je rozdělané a nedokončené, tak je lepší začít dělat třeba jen 3 věci a ty první dokončit a pak se teprve pustit do dalších úkolů.

Pomoct si můžeme také prostorem, ve kterém bydlíme nebo pracujeme. Zde pomáhá vyklidit staré, nefunkční a nepotřebné (doma, v kanceláři atd.). Vždy když vyklidíme staré a zbavíme se věcí, které už nefungují nebo nám neslouží, vytvoříme si v životě místo pro něco nového.

Pokud chceme, aby nám do života přišlo něco nového, musíte tomu udělat místo, jak fyzicky tak psychicky (např. pokud chceme nového partnera, musíme nechat, odpustit jim a zapomenout na minulé partnery, pokud si chceme koupit nové oblečení, měli bychom třeba darovat kousky z našeho šatníku, které nenosíme nebo jsme dokonce ani nikdy nenosili). Měli bychom ze svého života vyloučit a nechat odejít vše, co již na své cestě nechceme nebo nepotřebujeme a co nám už neslouží k naší radosti a dosažení našich cílů. Ať už jsou to různé činnosti a aktivity, které nám již k ničemu nepomáhají, ale také třeba majetek nebo lidi, které už ve svém životě nepotřebujeme a kteří jsou už pouhou minulostí.

Nevyhodíme-li nepořádek a nepotřebné věci, jako bychom nevěřili ve své schopnosti vydělat prostředky na koupi nových věcí. Může se nám také začít hromadit negativní energie nebo může dojít k zablokování energie a pak se budeme zabývat stále stejnými věcmi a začneme se cyklit a přešlapovat na místě. V našem životě pak přestaneme tvořit místo pro nové, tedy třeba nové lidi, nové příležitosti, ale také novou budoucnost.

Udělejte si čas a zamyslete se nad tím, co Vás rozčiluje. Každodenní důvody k rozčílení nám stejně jako nedokončené věci ubírají energii, pozornost a kapacitu naší mysli (ať už je to upadlý knoflík na košili, kterou jsme si zrovna chtěli obléct na sebe nebo obraz, který leží na zemi a který si chceme pověsit na zeď atd., může jít opravdu i o maličkosti). Projděte si Váš dům, byt, kancelář, garáž, půdu, sklep nebo pozemek a tyto věci co Vás rozčilují, si sepište a pak se u každé z nich rozhodněte, co s ní uděláte. Všechny tyto věci byste měli co nejdříve spravit, nahradit je, prodat, darovat atd. Jinak Vám budou stále ubírat energii, protože je budete stále mít ve svém podvědomí.

Pro inspiraci uvádím pár věci, které se třeba mohou objevit na Vašem seznamu:

 •   nevyrovnané účty nebo dluhy, které už měly být uzavřeny
 •   nepořádek v garáži, ve sklepě nebo na půdě, kde je spousta starých odložených věcí
 •   skříně plné oblečení, které vůbec nenosíte
 •   zanedbaná údržba domácnosti – věci nebo přístroje ve vašem bytě nebo kanceláři, které je   potřeba opravit
 •    šuplíky plné neužitečných věcí
 •    čas nestrávený s lidmi, se kterými jste ho chtěli strávit (různé návštěvy a setkání, která kvůli nedostatku času stále odkládáme)
 •    fotky, které jsme chtěli protřídit nebo založit do rodinného alba
 •     naše emailová schránka, která je plná a ve které už se sami ani pořádně nevyznáme
 •    plocha našeho počítače plná ikon, na které často nemůžeme nic najít
 •    nedokončená údržba auta nebo kola
 •    papíry, účtenky nebo smlouvy, které je třeba roztřídit nebo založit do šanonu
 •    osobní vztahy s nevysvětlenými problémy
 •    neuzavřené vztahy z minulosti
 •     lidi, kterým jsme chtěli odpustit
 •     pochvaly a uznání, které jste někomu chtěli projevit, ale stále jste to neudělali

A určitě sami přijdete na spoustu dalších věcí. Využijte období, které je teď před námi a využijte následující dny a týdny k tomu, abyste, co nejvíce věcí, projektů a záležitostí dokončili a uzavřeli. Energie Vás v tom budou podporovat.

 

Zdroj: částečně čerpáno z knihy Pravidla úspěchu od Jacka Canfielda