PŘICHÁZÍ ČAS TŘÍDĚNÍ A DOKONČOVÁNÍ

Po aktivních jangových energiích, které na nás působily celý první půlrok (Dřevo a Oheň), na nás teď po zbytek roku budou působit energie Jinové (Kov a Voda).

Na první polovinu roku, jsme si měli naplánovat co nejvíce věcí a aktivit tak, abychom se posunuli k výsledkům, kterých letos chceme dosáhnout a věnovat se zejména rozvoji a prezentaci našich aktivit. Teď už se dostáváme do období, kdy nám budou až do konce roku vládnout energie Jinové a vše se začne zklidňovat. I my bychom proto měli začít zklidňovat své aktivity, více odpočívat a připravovat se na sběr výsledků naší roční práce. Věnovat se spíše méně náročným aktivitám, dodělávkám, třídění a kontrolám.

Od srpna až do října budeme pod vlivem energie Kov. Kov to jsou zejména řády, systémy, pravidla, postupy a zajištění dalšího fungování. Nastává čas inventury naší letošní „úrody“. Měli bychom si zrekapitulovat, kam jsme se dostali, a čeho bylo dosaženo, co se nám povedlo a co se nám naopak nepovedlo. A také začít přemýšlet jak s výsledky našeho snažení naložíme dál, k čemu je využijeme a jak budeme pokračovat. Kov je zároveň energie zaměřená na detail, takže bychom neměli vycházet z našich odhadů či přání, ale co nejvíce využívat reálná fakta a objektivní pohled. Je to velmi vhodné období na tvorbu předběžných plánů a rozpočtů na následující rok.

Kov zároveň přináší pevnost a s tím souvisí také naše imunita. O svou imunitu bychom se teď měli začít co nejvíce starat, posilovat ji a pečovat o její pevnost. Tím pak budeme lépe připraveni na zimní období. Ke kovu náleží dva orgány – plíce a tlusté střevo. Energie Kov s sebou přináší také prochládání, které se postupně začne projevovat i ve vzduchu, kdy třeba rána a večery začnou být už chladnější. Dochází tedy k větší zátěži našich plic a horních cest dýchacích, mohou se objevit problémy s průduškami či kašel. Proto bychom se už měli začít více oblékat a případně si chránit krk i šátkem. A doplnit také potřebné vitamíny a minerály.

Další důležitou součástí kovových energií je třídění, čistota a úklid. Jak jsem psala již výše druhým orgánem, který souvisí s energií Kov, je tlusté střevo. To má na starosti vylučování nepotřebného. Přichází tedy velmi vhodná doba na inventuru a úklid nejen našeho interiéru, ale také našeho života. Měli byste začít třídit, co na svoji další cestu životem potřebujete a co již naopak potřeba není. Toho, co již nepotřebujete, se zbavte. Můžete to prodat nebo někomu věnovat. V opačném případě vám to může začít vyčerpávat a ubírat vaši energii a tím také snižovat vaši imunitu.

Prostor, ve kterém žijeme, silně ovlivňuje energie v našem těle. Celý váš interiér by tedy v tomto období měl projít velkým úklidem a důkladnou očistou. Nejvhodnější doba na takovou velkou očistu našeho interiéru je září. Zbavte se všeho, co již nepotřebujete, co nefunguje nebo vám už neslouží. Každá věc ve vašem interiéru by měla mít svou funkci a své místo. Důkladně projděte všechny skříně a šuplíky a nezapomeňte ani na svůj šatník. Uvidíte, že po očistě vašeho interiéru se vám uleví stejně, jako po očistě vašeho těla. (více inspirace jak na takový životní úklid můžete najít v mém článku ZDE, tento článek jsem sice psala na jaře, ale defacto podobnou očistu jako děláme na jaře, bychom měli dělat i na podzim :-)).

Stejně tak je důležité udělat i „očistu“ naší psychiky a uvolnit její kapacitu. Měli bychom ze svého života vyloučit a nechat odejít vše, co již na své cestě nechceme či nepotřebujeme a co nám již neslouží k vaší radosti a dosažení vašich cílů. Uzavřít a dokončit věci, které si s sebou stále neseme třeba ještě z minulosti. Ať už jsou to různé činnosti a aktivity, které nám již k ničemu nepomáhají, ale také třeba majetek nebo lidi, které již ve svém životě nepotřebujeme a kteří jsou již pouhou minulostí. Umění říkat NE je v tomto období velice důležité. Pročistěte si také svůj email a složky v počítači. Můžete se také věnovat meditacím a relaxačním cvičením a nezapomínejte na dostatečný a kvalitní spánek.

P.S. Pokud byste chtěli tuto podzimní očistu a třídění udělat opravdu důkladně, doporučuji na přečtení knížku Zbavte se nepořádku s feng – šuej od Karen Kingstonové. Autorka v ní s velkým nadhledem a smyslem pro humor nabízí zcela nový přístup, jak si dát život do pořádku. Zkoumá, co nepořádek vlastně je, proč ho máme a nechceme se ho zbavit, a co výměnou za všechny ty zbytečnosti můžeme získat – například energii a také čas.

zdroj obrázků: www.pixabay.com