KONCEPT IKIGAI ZPRACOVANÝ DO TZV. VENN DIAGRAMU

Jak jsem zmiňovala už v jednom z mých minulých příspěvků, jednou z důležitých ingrediencí tajemství dlouhověkosti lidí žijících na Okinawě je znalost a žití jejich osobního Ikigai. Tedy nějaké vášně, která jim dává pocit uspokojení a užitečnosti, a přináší do jejich života více radosti a smyslu. Různé studie dokládají, že lidé s rozvinutým Ikigai toho očekávají od života více, mají více energie a radosti ze života a jejich život je naplněnější.

V moderním pojetí je koncept Ikigai zpracován do uchopitelného a systematického celku vyjádřeného tzv. Venn diagramem, který se znázorňuje čtyřmi tématickými kruhy, a právě místo, kde se tyto kruhy prolínají, představuje naše Ikigai. Tento diagram nám může pomoci lépe pochopit tuto filosofii a hlavně také nalézt náš smysl života a také to, co nám dodává energii a přináší pocity radosti, užitečnosti a naplnění.

Může nám také lépe pomoci si zmapovat, co milujeme, v čem vynikáme, jaké jsou naše dary, silné stránky, naše hodnoty a přesvědčení, co chceme předat světu, co nám dodává energii, a také najít společné nitky a vše to propojit do jednoho celku.

S těmito tématickými kruhy, pracuji také se svými klienty v rámci Ikigai koučinku, který vnímám jako takovou hravou, zábavnou a objevnou cestu do hlubin naší duše. Cestu za poklady ukrytými v našem nitru, která vede k posílení naší sebedůvěry a sebehodnoty a objevení nebo spíš rozvzpomenutí si na to, kdo opravdu jsem.

„Ikigai je vzácný poklad ukrytý v našem nitru, stačí ho jen vyzdvihnout.“

Pokud je to něco, co vás zajímá a co si vás volá, a chtěli byste se se mnou vydat na cestu k vašemu Ikigai, bude mi potěšením a radostí, vás na této cestě provázet a podporovat. Více informací najdete ZDE.