Archiv

NÁŠ DOMOV A ZÁZEMÍ V ROCE KOVOVÉ KRYSY

V minulém článku jsme se podívali na to, jaký vliv může mít letošní rok na oblast naší kariéry a životní cesty. Pokud jste článek nečetli, podívejte se SEM.

Garantem měsíce března je Zajíc, který nadevše miluje svoji noru a zázemí a umí také nastavit to správné a funkční zázemí.

Březen tak může být velmi vhodným měsícem k tomu, abychom si kolem sebe udělali zázemí, které nás bude podporovat a dodávat nám energii po celý rok 2020, tedy rok Kovové Krysy.

Energie našeho zázemí (prostoru), ať už se jedná o náš byt, dům, pracovní prostředí či jiné místo, kde trávíme hodně času a věnuje se důležitým činnostem, je jednou z  věcí, která nám může v životě pomáhat k tomu, abychom svých cílů dosahovali snadněji a bez zbytečného vyčerpání.

Letos nás velmi silně ovlivňuje prvek Voda a také prvek Kov (viz můj článek o roce Kovové Krysy). A těmto prvkům bychom letos také měli přizpůsobit své zázemí. K energii Voda patří zejména JEDNODUCHOST a PLYNUTÍ a energie Kov je spojená hlavně s POŘÁDKEM A FUNKČNOSTÍ.

Naše zázemí by nám letos tedy určitě nemělo komplikovat život. Prostory bychom naopak měli co nejvíce zjednodušovat a zprůchodňovat. Vyhýbat se různým překážkám a blokům, tak abychom mohli prostorem volně procházet bez zakopávání o různé věci atd. K pocitu jednoduchosti mohou přispět třeba solitéry (jedna váza, jedna skříňka atd.).

Tím, že si do prostoru vneseme jednoduchost a nebudeme tam mít zbytečně moc věcí, které by nám mohly překážet, automaticky také zajistíme lepší průchodnost a plynutí energie tímto prostorem. Celkem důležité je zachovat průchodnou hlavně předsíň a všechny chodby. Tj. nemít tu třeba spoustu bot, o které hned při příchodu domů zakopnete, věšák plný bund a kabátů, kde budete složitě hledat tu bundu, kterou si chcete zrovna vzít na sebe atd.

Další důležitou věcí je funkčnost a pořádek. Každá věc, kterou doma (či ve svém pracovním prostředí) máte, by měla mít svoji jasnou funkci a místo. Tj. měli byste vědět, proč danou věc máte a k čemu jí budete používat a také ji mít na místě, kam patří.

A s tím samozřejmě souvisí také to, že vše, co je rozbité, co nepoužíváme nebo co už nefunguje, bychom měli opravit nebo to dát pryč. Vše nefunkční (a to se netýká jen věcí) nám letos může zbytečně blokovat energii.

K energii Kov patří také pořádek, a protože Kov nás letos může všechny ovlivňovat docela silně, můžeme být letos na pořádek více citliví a mít větší tendence pořádek udržovat. A právě březen je velmi vhodný měsíc na jarní úklid a zbavení se nepotřebných a nefunkčních věcí.

Tím, že se zbavíme věcí, které nefungují a které už nepoužíváme, uvolníme v prostoru a potažmo i ve svém životě místo pro nové. A právě o energii nového je také celý letošní rok. A to už je myslím dobrá motivace k tomu, abychom využili březnové energie a udělali důkladnou inventuru nejen v našich domovech, ale také v našich životech. Více v jednom z mých článků ZDE. A jako odměnu, si po takovém důkladném jarním úklidu můžete pořídit nějakou novou věc, která vám udělá radost také do svého interiéru :-).

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

ŽIVOTNÍ CESTA A KARIÉRA V ROCE KOVOVÉ KRYSY

O obecném potenciálu roku Kovové Krysy jsem se rozepsala v mém minulém článku. Pokud jste ho nečetli, podívejte se SEM. Teď bych se v pár následujících článcích ráda zaměřila na informace, jak mohou energie letošního roku ovlivnit důležité oblasti našeho života (kariéru, vztahy, rodinu, přátele, budoucnost, domov atd.).

Jako první bych se podívala na oblast naší kariéry a životní cesty. Podle učení Feng Ren Shui patří tato oblast k tzv. Gua 1, které náleží k prvku/elementu Voda a energii Krysy. Energie roku tak odpovídají také energiím této oblasti. Což by mohlo naznačovat, že pro nás může být téma naší kariéry a životní cesty letos opravdu hodně důležité a měli bychom mu věnovat svou pozornost.

Jak jsem psala už v mém předchozím článku o Roce Kovové Krysy, vstupujeme letos do nového dvanáctiletého cyklu, ve kterém se vždy vystřídají všechna znamení. Začíná tak jakási pomyslná nová etapa našeho života a my teď máme možnost využít tyto energie hned od začátku.

Pokud chceme ve svém životě, podnikání nebo kariéře něco změnit, měli bychom teď být více aktivní a pokud možno, co nejvíce využít energie, které nám Kovová Krysa přináší. Můžeme se díky tomu posunout hodně rychle dopředu.

Není to o tom, že byste museli hned teď odcházet z práce nebo dělat ve svém životě jiné radikální změny. Je to spíše o tom, zaměřit svou pozornost a energii na věci, které si přejete v životě změnit a začít si letos hledat cestu, jak těchto změn dosáhnout.

A nemyslím tím jen změny v pracovní oblasti, může jít o jakoukoliv jinou změnu na vaší životní cestě (začít sportovat, změnit svoje stravovací návyky, naučit se nový jazyk, napsat knihu, najít si nové bydlení atd.).

Teď je to hlavně o naší aktivitě a aktivním podílení se na tvoření naší budoucnosti. Štěstí teď může více přát aktivním jedincům. Měli bychom se teď více otevřít novým příležitostem, možnostem, novým nápadům, názorům jiných lidí, získávání nových vědomostí, znalostí, zkušeností atd. Nelpět na minulosti a našich programech a přesvědčeních o tom, že to jinak nejde. Sundat si klapky z očí a zaměřit se na budoucnost a možné cesty ke změně.

„Jdi za svým snem a vesmír ti otevře dveře tam, kde dřív byly pouze zdi“. Joseph Campbell

Rok 2020, může být rokem plným změn a nových příležitostí. Těmto změnám ovšem musíme jít sami naproti a nebát se jich, a také aktivně využívat příležitosti, které nám budou přicházet do cesty.

Energie roku nám dávají velkou možnost dělat zcela nové věci, které můžeme budovat a vyvíjet třeba celých dalších 12 let. Nebo inovovat a dělat stávající věci nově, jinak, lépe a hlavně kvalitněji než doposud. Obecně může být celý rok o zaměření se spíše na kvalitu než kvantitu.

Energie roku mohou být hodně nakloněné sbírání a analyzování různých informací a také komunikaci s ostatními. Máte-li třeba v plánu začít podnikat, změnit práci, či jakoukoliv jinou zásadní změnu ve vašem životě, využijte teď různé zdroje informací (knihy, internet, kurzy atd.) a zjišťujte si o dané záležitosti všechny možné informace. Zaměřte se hlavně na objektivní pohled na danou věc a reálná fakta a promluvte si třeba s lidmi, kteří mají v této záležitosti více zkušeností. Mluvte s ostatními o vašich plánech. Jak se říká, víc hlav víc ví a vy tak můžete získat další důležité informace. Toto vše by Vám pak mělo pomoct k tomu, abyste sem mohli lépe rozhodnout.

Cokoliv nového budeme chtít letos začít nebo o čem budeme letos přemýšlet, že začneme, by také mělo navazovat na něco osvědčeného z minulosti. Než se do něčeho pustíme, měli bychom zapátrat v minulosti a pokud možno se inspirovat a navázat na něco, co známe nebo na nějaký náš vzor, něco osvědčeného a funkčního s dlouholetou tradicí atd. Není to o tom, vymýšlet všechno od začátku. Energie návaznosti může být letos velmi silná a byla by škoda toho nevyužít. Nejde ale o kopírování, jde o inspiraci. Energie mohou být letos hodně nakloněné třeba i rodinným firmám a podnikání, ale také třeba založení rodiny. Následné vykročení do tohoto nového, pak můžeme vnímat jako začátek nové etapy našeho života.

Mějme také na paměti, že letos to nemusí být jen o tom, že do toho nového musíme rovnou skočit a začít to dělat. Není to o žádném zbrklém opouštění čehokoliv a bezhlavém vrhání se do nového. Letošní rok by měl být spíše o přípravě na to nové, hledání cest k novému a využívání příležitostí, které nás budou posouvat kupředu. Důležitý je hlavně náš jasný úmysl a zaměření naší pozornosti na to, něco nového začít. Vědět, co je ten náš cíl. Protože kam jde naše pozornost, tam jde i energie a to potom roste a má potenciál se dále rozvíjet.

zdroj obrázků: www.pixabay.com

JAK SE PŘIPRAVIT NA ROK 2020

Podle tabulek starých čínských mistrů má každý rok, sezóna, měsíc, den a dokonce i hodina svoji vlastní osobitou energii. Tyto energie vycházejí z teorie pěti prvků a také charakteristiky zvířat čínského zvěrokruhu. Jednotlivá zvířata a elementy (prvky) propůjčují roku, měsíci, dni či hodině své osobité vlastnosti. Je dobré tyto energie znát, přizpůsobit se jim a využívat jejich sílu a potenciál.

Nejdůležitější z dlouhodobějšího hlediska a také z hlediska plánování, je pro nás využívání zejména energie roku a také energie jednotlivých měsíců. Tyto energie nám mohou velmi usnadnit naši práci, a pokud je využijeme, mohou nám také šetřit naší vlastní energii. V případě, že jdeme proti těmto energiím, tak se zbytečně vyčerpáváme a ubíráme si tak naši sílu a energii.

Cyklus energií se dělí do pěti prvků či fází (Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda). Dvě z těchto fází mají rostoucí/stoupající tendenci (energie Dřeva a Ohně). Tyto dvě energie mají velkou sílu a měli bychom je využít hlavně  pro začátek, rozjezd, rozvoj či prezentaci svých aktivit.

Další dvě fáze mají klesající tendenci (energie Kovu a Vody). V průběhu fáze Kovu a Vody dochází k silnému poklesu energií a energie zvenčí nám nedávají téměř žádnou podporu. Pokud jsme v období vlády těchto energií hodně aktivní, musíme využívat z velké části svou vlastní energii a tím se velmi vyčerpáváme a vydáváme energii, která pak našemu tělu chybí.

A pak zde máme také mezifázi, která je mezi růstem a klesáním (předěl mezi působením jednotlivých elementů), a která vytváří rovnováhu a tou je energie Země. Této fází se říká taky mezidobí Země. Toto období je vhodné využít k zastavení se, konsolidaci, ohlédnutím se za uplynulým obdobím, zhodnocením a případné úpravě plánů na další období.

Využijte tedy tohoto umění práce s energiemi i při svém plánování aktivit v roce 2020, kterému bude vládnout Kovová Krysa. Teď v lednu nám jako měsíční garant vládne Buvol a máme nejdůležitější tzv. „mezidobí Země“ z celého roku. Leden je proto nejlepší období z hlediska plánování aktivit na celý rok. Jsme na začátku nového roku a to je výborná příležitost, využít všechny energie hned od začátku.

Čím lepší budeme mít start, tím lepší nás čekají vyhlídky na úspěšný cíl. A dobře nastavený plán může být zárukou vašeho letošního úspěchu. Nebudete se muset v průběhu roku příliš zdržovat plánováním a vymýšlením dalších aktivit.

A protože letos nám bude vládnout opravdu silná energie Kov, což je řád, plány a pravidla, může nám opravdu velmi pomoci plány a plánování využívat a vědět kdy a co máme dělat. Krysa potřebuje jít stále dopředu a jakékoliv zastavení či dokonce vracení se zpět pro nás může být letos velmi vyčerpávající. Letos je navíc toto plánování o to důležitější, že s Kovovou Krysou nám začíná celé nové dvanáctiletí. Začíná nám taková pomyslná nová etapa našeho života. A vše, čemu letos budeme věnovat svou energii a soustředit tam tak svou pozornost se může nějakým způsobem našim životem prolínat celých následujících dvanáct let.

A co bychom si tedy teď v lednu měli hlavně nastavit?

Jako první bychom si měli uvědomit, že pokud chceme někam dojít, je důležité si udělat jasno ve dvou věcech – KDE SE NACHÁZÍME A KAM SMĚŘUJEME. Měli bychom si uvědomit, co se nám loni, potažmo v předcházejících dvanácti letech, povedlo, v čem chceme pokračovat a co chceme dále rozvíjet. V čem jsme dobří, jaké jsou naše přirozené talenty a silné stránky  (jako nástroj k lepšímu poznání sebe sama může velmi dobře posloužit třeba i znalost svého astrotypu).

Co nám dělá radost a přináší pocity vnitřního naplnění. Vymezit si jasně čemu se chceme v letošním roce věnovat a čeho chceme na konci roku dosáhnout, kam chceme dojít. A pokud můžete, tak se podívejte ještě dál, nejen na to, kam chcete dojít na konci letošního roku, ale zamyslete se nad tím, kde chce být za dalších 12 let. Jak chcete, aby váš života vypadal v roce 2032? A jaký první krok či kroky budete muset podniknout v roce 2020, abyste se k tomuto vašemu vysněnému životu začali přibližovat?

Dále je dobré se zamyslet nad tím, na co budeme ve svých aktivitách navazovat (uvědomit si co nám třeba už v minulosti fungovalo či kdo nebo co nás inspiruje) a co nového bychom měli letos vytvořit či začít dělat, abychom svého cíle dosáhli. Nebo jak můžeme to, co už děláme, dělat ještě lépe a kvalitněji. Pak bychom si také měli nastavit nějaká pravidla, jak to budeme dělat a také se třeba zamyslet koho bychom mohli oslovit za účelem spolupráce, požádat o pomoc atd.

Na koho můžete delegovat věci, aktivity a úkoly, které vám až tak moc nejdou a spíše vás vyčerpávají. Někdy je třeba i lepší někomu zaplatit, než si zbytečně vyčerpávat svoji energii a přijít o čas, který můžeme věnovat něčemu jinému. V tomto případě nemusí jít jen o lidi, našimi pomocníky mohou být také různé nástroje a systémy, které nám ulehčí naši práci. Zamyslete se nad tím, co vše vám může pomoci lépe zvládat vaše úkoly a snadněji a bez zbytečných komplikací dosáhnout vašich cílů.

No a pak už si jen vzít papír a tužku nebo si sednout k počítači a sepsat si náš plán do jednotlivých měsíců, tak abychom si vytvořili takové milníky, podle kterých pak uvidíme, jak postupuje naše cesta k cíli a užívat si také tu cestu a radovat se z ní, nelpět jen na dosažení cíle. Při tvoření plánu sázejte hlavně na jednoduchost a zbytečně nic nekomplikujte. Čím jednodušší plán tím lépe.

Velmi vhodné je taky udělat nástěnku snů (tzv. vision board), kam si můžete umístit obrázky svých cílů a tím svoje vize ještě více podpořit. Tuto nástěnku si pak dejte na místo, kam se často díváte. Může to být místo naproti sedačce, posteli nebo pracovního stolu. Vize patří k energii Ohně. Zapalujte proto u vaší nástěnky třeba červené svíčky, abyste tuto aktivační energii podpořili.

Nezapomeňte do svého plánu zahrnout všechny důležité oblasti svého života (kariéra, vztahy, rodina,  volný čas, přátelé, zdraví, domov atd.) tak, aby se rozvíjely v rovnováze. U každé oblasti je dobré si stanovit cíl a sepsat kroky, které k němu povedou. Stavte své plány hlavně na tom, čeho jste dosáhli v minulých letech a přemýšlejte, jak můžete své snažení dále rozvíjet a na co můžete navázat.

Při svém plánování vycházejte letos opravdu z reality. Sundejte si růžové brýle a uvědomte si, jak na tom skutečně jste, bez jakýchkoliv příkras a stavění vzdušných zámků. Každý cíl si také rozdělte na menší části (tzv. milníky) a soustřeďte se vždy jen na tu část, kterou máte před sebou. Mějte na paměti, že i cesta dlouhá tisíc mil, začíná prvním krokem. Stále byste měli mít pocit, že vše v pohodě zvládnete a máte pevnou půdu pod nohama.

Jak ještě více podpořit správné nastavení letošního plánu?

Nejvíce aktivit a hlavně ty náročnější aktivity si naplánujte na jaro a léto, kdy vládnou energie Dřevo a Oheň. Méně náročné činnosti, dodělávky, kontroly, hodnocení pak ideálně na podzim, kdy vládne Kov. V období zimy, tedy vlády Vody, jsou pak okolní energie opravdu velmi slabé, a vy byste již neměli být téměř vůbec aktivní, nerozjíždět nic nového či se věnovat nějakým náročným činnostem. Měli byste se věnovat hlavně odpočinku, regeneraci a nabíráni sil pro další rok.

Doporučuju udělat si více detailní plán minimálně na první čtvrtletí či půlrok a zbytek pak můžete upřesňovat a dolaďovat právě třeba v mezidobích Země (které vždy vychází na leden, duben, červenec a říjen), dle toho, jak se budou vaše aktivity a kroky, které podniknete vyvíjet.

Více informací o konkrétních energiích jednotlivých měsíců naleznete níže.

LEDEN

Garantem toho měsíce je BUVOL a máme také první letošní mezidobí Země. Leden je jakési naše startovací pole pro celý rok. Tento měsíc bychom měli věnovat hlavně plánování celého roku a detailně si nastavit a projít svůj letošní plán. Na přípravu si vyhraďte opravdu dostatek času a postupujte svým tempem. Buvol má velkou sílu, vytrvalost a pevnou vůli a to, co začne, převezmou všechna ostatní zvířata a budou pokračovat v cestě, kterou si v lednu určíte a nastavíte. Proto tuto přípravu nepodceňujte, vyplatí se vám to.

ÚNOR

Garantem tohoto měsíce je TYGR a začíná nám vládnout energie Dřeva. Začíná jarní sezóna (bráno dle přírodních energií, ne dle kalendáře). V tomto měsíci vládne velmi silná, razantní a možná až agresivní energie startu a začátku, je to období, kdy bychom měli začít podnikat první kroky na cestě k našim letošním cílům. Je dobré začít s tím, co potřebujeme udělat rychle a důrazně, čím potřebujeme „prorazit“. Moc nepřemýšlet a prostě jednat. Můžete také generovat nové nápady, dělat brainstorming a být více kreativní.

BŘEZEN

Garantem března je ZAJÍC a stále nám vládne energie Dřeva. Energie Zajíce jsou zaměřené především na vnitřek a na zázemí. V tomto měsíci byste se měli zaměřit hlavně na vnitřní podporu svých aktivit. Trošku zpomalit a vytvořit si takové zázemí pro své aktivity, která vám bude dávat podporu a energii. Ať už se jedná o byt, dům či kancelář. Zjistit zda vše funguje (doma i v kanceláři), zda máte dostatek pracovních míst, zaměstnanců, správné lidi v týmu, ty správné dodavatele, obchodní partnery atd. Doma je pak tento měsíc hlavně o velkém jarním úklidu a zbavení se všech nepotřebných a nefunkčních věcí. Ale je to třeba také velmi vhodný čas na vytváření nového domova – rekonstrukce, stěhování atd. Nezapomeňte také nastavit energie jara a dřeva ve svém interiéru a udělejte si doma jarní výzdobu.

DUBEN

Garantem tohoto měsíce je DRAK a čeká nás také další mezidobí Země. Je to jeden z nejsilnějších měsíců roku. Vše co v tomto období začnete, by mělo mít dobrou perspektivu a velký potenciál úspěchu. Vrhněte se tedy s nadšením a elánem do práce. V tomto měsíci se zaměřte hlavně na své velké plány a vize. A pokud jste si v březnu vytvořili silné a funkční zázemí pro své další aktivity, můžete také podpořit rozvoj a expanzi a dělat vše ve velkém. Můžete rozšiřovat své aktivity, získávat nové klienty, dodavatele, otvírat nové pobočky apod. Zaměřte se zkrátka na věci, které mají potenciál růstu. Opět můžete mít hodně nápadů a také vidět potenciál, které ty nápady mají, nahlédnout trošku do budoucnosti. Tento měsíc můžete využít také ke svému rozvoji a vzdělávání. Přihlásit se na nějaký kurz, ve kterém dojde k rozvoji vašich znalostí a dovedností atd.

KVĚTEN

Garantem května je HAD a začíná období energií Ohně (letní sezóna). Své velké vize z předcházejícího měsíce teď máte možnost pořádně promyslet a dát jim dokonalý obsah i formu, vymyslet, jak by to mohlo dál fungovat. Vše správně pojmenovat. Dotáhnout věci k dokonalosti a nejvyšší kvalitě. Had miluje také noblesu, hloubku a kvalitu, dopřeje si tedy v tomto období dobré večeře, nevšední zážitky, nešetřete na sobě, jelikož Had musí mít vše nejlepší, nejkvalitnější, nejnovější ať to stojí, co to stojí. Had miluje také umění, módu, krásu, drahé a kvalitní věci, takže v tomto období je nejvhodnější čas na návštěvu módní přehlídky, divadla, galerií atd. Dopřejte své knihovně také pár nových a kvalitních knih. Stejně jako Drak i Had se rád vzdělává. Využijte tento měsíc také ke zlepšení svého vědění a rozšiřování svých znalostí a vědomostí. Měsíc vhodný na veškerou intelektuální činnost.

ČERVEN

Garantem června je KŮŇ a stále pokračuje vláda energií Ohně. V tomto měsíci by mělo dojít k vaší letošní nejvyšší aktivitě. Budou vládnout nejaktivnější energie tohoto roku. V květnu jsme vše měli promyslet a dotáhnout k dokonalosti a teď se s tím běžte ukázat „ven“. Rozjeďte všechny vaše aktivity na maximum. Dostaňte se tento měsíc co nejdál, v tom čím se zabýváte a co děláte, snažte se ze svých aktivit vytěžit a získat maximum. Nabízejte, prodávejte, ukazujte, prezentujete, přednášejte, využijte reklamu. Zkrátka jeďte naplno a ukazujte se hodně ve společnosti. Vhodné jsou zejména velké akce pro hodně lidí. Je to nejlepší čas na zviditelnění se. Tento měsíc by měl být jedna velká jízda a neměli byste se moc zastavovat.

ČERVENEC

Garantem července je KOZA a čeká nás také další mezidobí země. Máme za sebou prvního půl roku a taky vrchol letošních aktivit. Energie už nám teď budou jen klesat. Teď už byste měli mít vše nastavené a rozjeté a vše by mělo dobře fungovat samo, tak abyste do toho nemuseli dávat příliš vlastní energie. V tomto období hlavně odpočívejte, užívejte si své dosavadní výsledky a nezapomeňte si také naplánovat vaší dovolenou. Je to ideální období na romantické výlety a dovolené, romantické západy slunce, žádosti o ruku, romantické večeře. Ideální období pro péči o svou rodinu, zázemí či partnera. Vhodné období na péči o náš interiér a naše zázemí a jeho zkrášlování. Ale také na kulturu, společnost atd. Tento měsíc se věnujete hlavně tomu, co vás baví, co máte rádi a co vám přináší radost.

SRPEN

Garantem srpna je OPICE a začíná vládnout energie Kovu a také podzimní sezóna. Stejně jako Koza tak i Opice si ráda užívá a hraje si, takže pokračuje období užívání si, dovolených atd. Opice ráda dělá jen to, co jí baví, takže i na tento měsíc si naplánujte hlavně aktivity, které vás baví a přináší vám radost. Měl by to být takový hravý a odlehčený měsíc. Nicméně už bychom se měli pomalu začít připravovat na dokončení všeho, co jsme letos začali. Opice umí najít cestu a směr, ví JAK, proto těchto jejích vlastností využijte a naplánujte si v tomto měsíci zbytek letošního roku, tak aby vše vyšlo co nejlépe a dosáhli jste cílů, které jste si na začátku roku stanovili. Mějte oči otevřené, tento měsíc se mohou objevit i nějaké nové příležitosti.

ZÁŘÍ

Garantem tohoto měsíce je KOHOUT a stále nám vládnout energie Kovu. Září je měsícem inventury, třídění, zbavování se nepotřebných věcí a velkého úklidu. Ideální čas pro finanční záležitosti, vytváření různých systémů, řádů, tabulek, řešení detailů či hledání chyb. A také vytváření prvních verzí rozpočtů na následující rok. Vrhněte se tedy tento měsíc do rutinní práce, která vyžaduje přesnost se zaměřením na detaily. Kohout se také rád ukazuje. Na toto období je vhodné si naplánovat společenské akce a ukazovat se více ve společnosti, kde budete moct prezentovat to, co umíte, co děláte a v čem jste dobří. Je to také vhodný měsíc na dodělávky, dokončování atd.

ŘÍJEN

Garantem října je PES a čeká nás také poslední letošní mezidobí Země. Čeká nás měsíc dodržování pravidel, dohod a řádů. Měsíc vhodný na veškeré kontroly různých procesů, systémů, smluv, funkčností atd. Ideální období na různé charitativní a dobročinné akce. Tento měsíc je ve znamení obětavosti, pomoci ostatním a konáním dobra. Pes nemá rád změny, je spíše konzervativní, proto si na toto období neplánujte žádné velké inovace v životě ani doma. Věnujte se také hodně své rodině a rodinným záležitostem.

 LISTOPAD

Garantem tohoto měsíce je VEPŘ a dostáváme se do období, kterému vládnou energie Vody (zimní sezóna). Je to měsíc, kdy máme nejslabší energie z celého roku. Tento měsíc byste měli hlavně oslavovat výsledky svého letošního snažení. Dodá vám to spoustu energie do příštího roku. Vepř má rád hojnost ve všech podobách (hodování, dobré jídlo a pití atd.). Užívejte si tento měsíc hlavně bezstarostný život, zábavu a radost. Stejně jako Pes, tak i Vepř velmi rád pomáhá a proto je v tomto období ideální se zúčastnit nějaké charitativní akce, někomu pomoci, určitě Vám to přinese krásný pocit a také radost. Nebo třeba vy sami nějakou charitativní akci můžete uspořádat nebo třeba jen více pomáhat lidem kolem sebe. Můžete si také sami říct o pomoc, pokud ji potřebujete. Choďte hodně do společnosti a užívejte si společenské akce.  Veškeré schůzky a jednání je tento měsíc vhodné spojit s obědem či večeří.

PROSINEC

Garantem prosince je KRYSA V prosinci bychom již měli svoji pozornost a energii začít zaměřovat na příští rok a začít vnitřně řešit a zpracovávat, co budeme příští rok dělat. Vhodný měsíc k získávání a vyhledávání informací, sepisování myšlenek, utváření prvních náznaků vize na následující rok. Vzdělávejte se a zapište se třeba do nějakého kurzu a čerpejte nové vědomosti. Tento měsíc může přát také obchodním, finančním a investičním záležitostem. Využijte toto období a choďte do společnosti, za zábavou, Krysa miluje lidi a velmi ráda s nimi komunikuje a povídá si.

PŘICHÁZÍ ČAS TŘÍDĚNÍ A DOKONČOVÁNÍ

Po aktivních jangových energiích, které na nás působily celý první půlrok (Dřevo a Oheň), na nás teď po zbytek roku budou působit energie Jinové (Kov a Voda).

Na první polovinu roku, jsme si měli naplánovat co nejvíce věcí a aktivit tak, abychom se posunuli k výsledkům, kterých letos chceme dosáhnout a věnovat se zejména rozvoji a prezentaci našich aktivit. Teď už se dostáváme do období, kdy nám budou až do konce roku vládnout energie Jinové a vše se začne zklidňovat. I my bychom proto měli začít zklidňovat své aktivity, více odpočívat a připravovat se na sběr výsledků naší roční práce. Věnovat se spíše méně náročným aktivitám, dodělávkám, třídění a kontrolám.

Od srpna až do října budeme pod vlivem energie Kov. Kov to jsou zejména řády, systémy, pravidla, postupy a zajištění dalšího fungování. Nastává čas inventury naší letošní „úrody“. Měli bychom si zrekapitulovat, kam jsme se dostali, a čeho bylo dosaženo, co se nám povedlo a co se nám naopak nepovedlo. A také začít přemýšlet jak s výsledky našeho snažení naložíme dál, k čemu je využijeme a jak budeme pokračovat. Kov je zároveň energie zaměřená na detail, takže bychom neměli vycházet z našich odhadů či přání, ale co nejvíce využívat reálná fakta a objektivní pohled. Je to velmi vhodné období na tvorbu předběžných plánů a rozpočtů na následující rok.

Kov zároveň přináší pevnost a s tím souvisí také naše imunita. O svou imunitu bychom se teď měli začít co nejvíce starat, posilovat ji a pečovat o její pevnost. Tím pak budeme lépe připraveni na zimní období. Ke kovu náleží dva orgány – plíce a tlusté střevo. Energie Kov s sebou přináší také prochládání, které se postupně začne projevovat i ve vzduchu, kdy třeba rána a večery začnou být už chladnější. Dochází tedy k větší zátěži našich plic a horních cest dýchacích, mohou se objevit problémy s průduškami či kašel. Proto bychom se už měli začít více oblékat a případně si chránit krk i šátkem. A doplnit také potřebné vitamíny a minerály.

Další důležitou součástí kovových energií je třídění, čistota a úklid. Jak jsem psala již výše druhým orgánem, který souvisí s energií Kov, je tlusté střevo. To má na starosti vylučování nepotřebného. Přichází tedy velmi vhodná doba na inventuru a úklid nejen našeho interiéru, ale také našeho života. Měli byste začít třídit, co na svoji další cestu životem potřebujete a co již naopak potřeba není. Toho, co již nepotřebujete, se zbavte. Můžete to prodat nebo někomu věnovat. V opačném případě vám to může začít vyčerpávat a ubírat vaši energii a tím také snižovat vaši imunitu.

Prostor, ve kterém žijeme, silně ovlivňuje energie v našem těle. Celý váš interiér by tedy v tomto období měl projít velkým úklidem a důkladnou očistou. Nejvhodnější doba na takovou velkou očistu našeho interiéru je září. Zbavte se všeho, co již nepotřebujete, co nefunguje nebo vám už neslouží. Každá věc ve vašem interiéru by měla mít svou funkci a své místo. Důkladně projděte všechny skříně a šuplíky a nezapomeňte ani na svůj šatník. Uvidíte, že po očistě vašeho interiéru se vám uleví stejně, jako po očistě vašeho těla. (více inspirace jak na takový životní úklid můžete najít v mém článku ZDE, tento článek jsem sice psala na jaře, ale defacto podobnou očistu jako děláme na jaře, bychom měli dělat i na podzim :-)).

Stejně tak je důležité udělat i „očistu“ naší psychiky a uvolnit její kapacitu. Měli bychom ze svého života vyloučit a nechat odejít vše, co již na své cestě nechceme či nepotřebujeme a co nám již neslouží k vaší radosti a dosažení vašich cílů. Uzavřít a dokončit věci, které si s sebou stále neseme třeba ještě z minulosti. Ať už jsou to různé činnosti a aktivity, které nám již k ničemu nepomáhají, ale také třeba majetek nebo lidi, které již ve svém životě nepotřebujeme a kteří jsou již pouhou minulostí. Umění říkat NE je v tomto období velice důležité. Pročistěte si také svůj email a složky v počítači. Můžete se také věnovat meditacím a relaxačním cvičením a nezapomínejte na dostatečný a kvalitní spánek.

P.S. Pokud byste chtěli tuto podzimní očistu a třídění udělat opravdu důkladně, doporučuji na přečtení knížku Zbavte se nepořádku s feng – šuej od Karen Kingstonové. Autorka v ní s velkým nadhledem a smyslem pro humor nabízí zcela nový přístup, jak si dát život do pořádku. Zkoumá, co nepořádek vlastně je, proč ho máme a nechceme se ho zbavit, a co výměnou za všechny ty zbytečnosti můžeme získat – například energii a také čas.

zdroj obrázků: www.pixabay.com

PUSŤTE VÍCE LASKAVOSTI DO SVÉHO ŽIVOTA

Laskavost pro mě osobně znamená, být ohleduplný k ostatním, více se upřímně zajímat o lidi ve svém okolí a vědomě vnímat potřeby a hodnotu lidí, které v každodenním životě potkáváme. Laskavost může být mnohem účinnější, než si uvědomujeme. Být laskavý, je velmi dobrý způsob, jak dodat svému životu větší smysl a naplnění. Laskavý přístup zvyšuje náš pocit štěstí a přináší do našeho života větší harmonii, vyrovnanost, pohodu, pozitivní emoce a naladění.

„Příliš často podceňujeme sílu doteku, úsměvu, vlídného slova, naslouchání, objetí, komplimentů nebo starání se o druhého. Každý z nich má potenciál proměnit život.“ Leo Buscaglia

Udělejte z laskavosti svůj životní styl

Mám moc ráda citát od Mahátma Gándhího: „Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě“. A to je přesně ono. Nemůžeme chtít po ostatních, aby se k nám chovali laskavě a ohleduplně, dřív, než se tak nezačneme chovat my sami. Jak se říká, nejlepší kázání je dobrý příklad. Každý z nás by měl začít především sám u sebe a začít se chovat více laskavě. Být laskavý sám k sobě, ke svému tělu, ke svým blízkým, ke kolegům v práci, k ostatním lidem, ale také třeba k přírodě a životnímu prostředí.

Laskavost je naše přirozená vlastnost, ale každý z nás ji má jinak rozvinutou. Někdo je laskavý už ze své přirozenosti, jiný se to musí více učit a vědomě se na laskavost soustředit. Být laskavý je otázkou volby, a čím více budeme na situace, které nás každý den potkávají reagovat laskavým přístupem, tím rychleji se pro nás tento způsob stane samozřejmým. Nemusíte mít žádný důvod k tomu, abyste lidem pomáhali, prostě jen buďte laskaví.

„Dělejte náhodné dobré skutky, neočekávejte za to nic nazpět a věřte tomu, že se Vám to někdy vrátí.“ Princezna Diana

Mějte ale na paměti, že laskavost musí vycházet z našeho nitra a neměli bychom za ni očekávat nic na oplátku. Laskavost není obchod a neklade si žádné podmínky. Není to o tom, být vypočítaví a chovat se mile jen proto, abychom od ostatních dostali to, co si přejeme. V takovém případě se nejedná o laskavost, ale manipulaci. Laskavost také není o tom snažit se zavděčit všem a každého potěšit. V první řadě bychom stále měli být laskaví zejména sami k sobě, respektovat svoje hranice a nestavět potřeby ostatních před svoje vlastní potřeby. Stále bychom také měli zůstat pokorní a potlačit potřebu o dobrých skutcích, které děláme, všem vyprávět. Neděláme to přece proto, abychom v očích druhých vypadali lépe.

A jak můžeme laskavost praktikovat v každodenním životě?

Zkuste se nějaký čas více vědomě soustředit na to, abyste byli laskaví. Zařaďte laskavost do svého každodenního života a dělejte nezištné náhodné laskavé skutky. Uvidíte, že brzo začnete ve svém životě vnímat změny. Lidé na vás začnou reagovat jinak a chovat se k vám lépe. Buďte inspirací sami sobě i vašemu okolí, šiřte kolem sebe laskavost a pamatujte že:

„Svět se mění vaším příkladem, ne vaším názorem.“ Paulo Coelho

A, že ani ten sebemenší laskavý skutek není nikdy zbytečný. Dívejte se pozorně kolem sebe a určitě uvidíte mnoho příležitostí k malým laskavostem. A pokud byste přece jen nevěděli jak začít, přináším pár tipů, které můžete do svého života hned zařadit:

 • Více se usmívejte. Úsměv nás nic nestojí, cítíme se díky němu lépe a navíc vylepšuje náš vzhled
 • Říkejte prosím a děkuji
 • Buďte milí a přátelští k druhým lidem. Třeba i k těm, kteří se k vám zrovna mile nechovají, ti to právě potřebují nejvíc
 • Podržte dveře někomu, kdo má plné ruce
 • Pusťte před sebe ve frontě v obchodě někoho, kdo má menší nákup
 • Pusťte sednout staršího člověka nebo těhotnou ženu v MHD
 • Pomozte někomu s těžkým zavazadlem
 • Pomozte slepci přejít přes silnici
 • Choďte na schůzky včas. Nenechte ostatní, aby na vás čekali
 • Když jste na obědě či večeři se svým partnerem, rodiči či přáteli, věnujte jim plnou pozornost a nedávejte na stůl svůj mobilní telefon
 • Když si s někým povídáte, udržujte oční kontakt
 • Méně si stěžujte a projevujte více vděčnosti za vše, co máte
 • Sledujte negativní myšlenky, které máte ve své mysli o sobě či jiných lidech, a učte se přemýšlet více pozitivně
 • Hlídejte si slova, která vyslovujete a myslete na to, že naše slova mají moc léčit, ale i zranit
 • Omluvte se za slova, která neměla být vyslovena
 • Povzbuďte někoho
 • Upřímně se zajímejte o ostatní a ukažte jim, že vám na nich záleží. Ptejte se, jak se mají, zeptejte se na rodinu, práci, děti, na dovolenou atd.
 • Více druhým naslouchejte a věnujte jim svou pozornost
 • Nechávejte druhé domluvit a neskákejte jim do řeči
 • Přestaňte ostatní kritizovat a odsuzovat, nikdy nevíte, čím si zrovna v životě procházejí
 • Snažte se v lidech a situacích vidět spíše to dobré, vždy záleží na úhlu našeho pohledu
 • Pokud jezdíte autem, buďte ohleduplní k ostatním řidičům
 • Řekněte někomu, že mu to sluší nebo jakýkoliv jiný kompliment (který ovšem myslíte upřímně, nemělo by jít o pochlebování)
 • Překvapte někoho, jen tak, drobnou pozorností, bez skrytých úmyslů
 • Vytřiďte věci a oblečení, které nepoužíváte a darujte je potřebným

Možná vám tyto věci, nebo aspoň většina z nich, přijdou samozřejmé, v tom případě vám gratuluji a vítejte na cestě laskavosti. Ale i ze svých vlastních zkušeností vím, že pro mnoho lidí tyto věci samozřejmé stále nejsou.

Toto jsou jen malé příklady laskavostí, které nás nic nestojí a které může dělat každý z nás. A věřím, že vás určitě napadne spousta dalších věcí. Nemusí to být jen skutky, které budete mít dopředu naplánované, zkrátka jen zkuste hledat každý den příležitosti, abyste někoho potěšili nebo mu pomohli. Nečekejte také, že váš přístup se změní ze dne na den. Jako každý zvyk, tak i laskavost si osvojujeme postupně.

Rozvíjení laskavosti

S rozvíjením laskavosti je dobré začít doma, v rámci rodiny. Pro začátek je dobré si vybrat takové věci, které vám budou příjemné a budou vám připadat přirozené. Například udělat partnerovi/partnerce jen tak kafe, poděkovat za výbornou večeři, za vyprané/vyžehlené prádlo, krásně posekanou trávu atd. Začněte zlepšovat nejen svůj život, ale také životy lidí, kolem vás. Pokud byste chtěli čerpat více každodenní laskavé inspirace, založily jsme na Facebooku, společně s mojí sestrou Dášou, stránky Náhodné laskavosti pro každý den (https://www.facebook.com/nahodnelaskavostiprokazdyden/), na kterých vás rády přivítáme.

Laskavosti se můžeme učit také od ostatních. Všímejte si více projevů laskavosti a pozorujte, jak to dělají druzí. Zkuste si třeba jeden den psát všechny projevy laskavosti, ať už vůči vám nebo jiným lidem, se kterými se ten den setkáte. Možná budete překvapeni, kolik laskavých skutků, kolem sebe můžete vidět. Vzpomeňte si na všechny laskavé lidi, které znáte. Jak se v jejich přítomnosti cítíte? Jakou máte v jejich společnosti náladu? Umíte tyto věci najít také sami v sobě? Já pevně věřím, že ano.

„Nikdo nedělá větší chybu než ten, kdo nedělá nic v domnění, že to málo, co udělat může, nemá smysl.“ Edmund Burke

A pokud žádného laskavého člověka neznáte, buďte jedním z nich právě vy. Hledejte každý den v životě to dobré a dívejte se na svět laskavýma očima. Staňte se člověkem, v jehož přítomnosti se ostatní cítí dobře. Nepodceňujte sílu laskavých slov a skutků, mohou někomu změnit život. Pusťte více laskavosti do svého života a buďte příkladem lidem ve vašem okolí, protože laskavost se přenáší z člověka na člověka. Zkuste si odpovědět na následující otázky: „Jak mohu být o něco laskavější?“ „Jakou malou laskavost mohou pro někoho udělat hned teď?“

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

Vláda energií Ohně – nejaktivnější období roku

4. května končí letošní druhé tzv. mezidobí země a začne nám vládnout ta nejsilnější a nejaktivnější energie ze všech a tou je Oheň. Čeká nás letní sezóna (bráno dle časových energií, nikoliv dle kalendáře). Oheň přináší energii maximálního jangu a také vrcholnou aktivitu letošního roku. Vláda ohnivých energií potrvá až do července a potom už budou energie jen klesat a začnou být spíše pasivní. Nebudou nás už moc podporovat v aktivitě a budeme muset dávat hodně ze svojí vlastní energie.

Proto se snažte energii Ohně využít na maximum. Oheň přináší také nadšení, vášeň, zaujetí a radost. Je to velmi aktivní energie, díky které, pro nás bude snazší se pro něco zapálit a vytěžit z toho co nejvíce. Oheň přináší chuť k životu, motivaci ke všemu co děláme. Je to ta vnitřní touha, která nás žene dopředu. Teď je ten správný čas rozjet naplno všechno, do čeho jsme se letos pustili.  Měli bychom se dostat co nejdál a dojít na vrchol v tom, co děláme a čím se zabýváme. Největší sílu budou mít tyto energie v červnu, kdy bude vládnout Kůň a energie Ohně, ale také energie celého letošního roku, budou na svém vrcholu.

Oheň souvisí také se světlem. Vše může být dobře vidět a máte šanci zaujmout velké množství lidí. Musíte ovšem ukázat svoji vášeň a zaujetí pro danou věc a tím nadchnout a strhnout i ostatní. Energie budou přát rozpohybování obchodu a různých projektů, prezentacím, reklamám, PR aktivitám atd. Je to velmi vhodný čas na zviditelnění se. Choďte hodně do společnosti a ukazujte se mezi lidmi.  Měli bychom o sobě dát vědět a rozesílat do světa, co chceme sdělit.

Oheň znamená také radost a tu bychom si v tomto období měli hojně užívat. Nečekat jen na tu velkou radost, ale užívat si malé každodenní radosti. Oceňovat to co už máme a co děláme. Věnovat se co nejvíce věcem, které nám přinášejí radost a vnitřní naplnění. Znamená to ale také, že pokud jste letos něco začali, něčím se zabýváte a radost vám to nepřináší, bude lepší s tím přestat a takové aktivity ukončit.

Jak už to ale bývá, každá mince má dvě strany. A tedy i energie Ohně nám může pomoci, ale i ublížit, pokud s ní neumíme správně zacházet. Oheň umí hřát, ale umí také spálit. Oheň nás umí dohnat k činnosti a velké aktivitě, ale na druhou stranu je to energie, která pro nás může být velmi vyčerpávající a může nás hodně unavit. Vnímejte tedy více pocity svého těla a veškerou aktivitu vyvažujte také dostatečným odpočinkem (a to fyzickým i psychickým).

Dělejte si vědomě pravidelné přestávky. Jinak by to také mohlo skončit nějakým kolapsem. Můžete v sobě cítit tolik energie, že to přehluší signály vašeho těla. Hodně pijte (vodu ? ), jezte kvalitní stravu a buďte co nejvíce na čerstvém vzduchu. V přírodě je velkým zdrojem energii Ohně hlavně slunce, proto se jím nechávejte nabíjet.

Další negativní stránkou Ohně je ulpívání a zaslepení. Měli bychom být aktivní a vytěžit z toho co děláme maximum, ale dělat věci spíše pro radost a pocit vnitřního naplnění. Nebýt příliš zaslepení sami sebou, svým vlastním prospěchem a svým egem. Nelpět příliš na výsledcích, úspěchu či slávě. Užívat si tu cestu, po které k našemu cíli jdeme a radovat se z toho, co nás na ní potká. Pozor také na ulpívání na různých závislostech a také na zvýšenou žárlivost, která v tomto období může také projevit.

V tomto období je také zvýšená zátěž na srdce, tenké střevo, nervovou soustavu, krevní oběh, krevní tlak a psychiku. Snažte se vyhýbat tzv. kumulaci ohňů (působení více zdrojů energie Ohně najednou), obzvlášť v případě, že s výše uvedenými orgány a oblastmi již nějaké potíže máte nebo v případě, že máte silnou energii Ohně ve vašem astrotypu. Energie Ohně je nejaktivnější mezi  11. – 13. hodinou (v období letního času mezi 12. – 14. hodinou). V tomto čase je lepší se vyhnout grilování, běhání, pití alkoholu, pití horkých nápojů, dlouhému pobytu na přímém slunci atd.

Také náš domov bychom měli nastavit tak, aby podněcoval aktivitu a svěžest. Důležité je vytvořit si v interiéru pocit volnosti a prostoru. Nechávat otevřené dveře a okna. Ve všech místnostech bychom měli mít možnost se volně a bez problémů pohybovat. Hodně větrat a pouštět dovnitř hodně světla a čerstvý vzduch. Nejvíce energie Ohně je během léta v interiérech a místnostech orientovaných na jih či jihozápad. V takovém případě je pak dobré vyrovnávat silnou energii Ohně energií Vody – fontánky, misky s vodou či obrázky řek nebo moře. Oheň také čerpá energii ze Dřeva, takže vhodné jsou i čerstvé květiny či dřevěné doplňky a dekorace.

Zdroj obrázku: www.pixabay.com

 

UKLIĎTE SI VE SVÉM ŽIVOTĚ

pretty-woman-1509956_640Příchod jara a jarního počasí mám spojený s novými začátky. Je to pro mě po „zimním spánku“ a energetickém útlumu, vždy takový životabudič a příval nové energie, nových nápadů a nové inspirace (mimo jiné právě i inspirace k tomu, napsat tento článek :-)). Delší dny, teplejší počasí, více sluníčka, zpěv ptáků. Miluju tuhle probouzející se jarní přírodu.

Mnoho z nás má jaro spojené také s jarním úklidem. A protože jak jsem psala už výše, jaro je vlastně takový nový začátek, měli bychom to vzít, jak se říká „z gruntu“ a kromě úklidu v našich domovech využít toto období jako příležitost provést také generální úklid našeho života a pustit do něj svěží vítr a čerstvou energii. Protože vše se vším souvisí, tento velký „úklid“ by měl zahrnovat zejména:

 •  náš domov
 •  naše tělo
 •  naši mysl

Ale vezmeme to postupně, jedno po druhém.

Domov

V našich domovech je jarní úklid hlavně o vytvoření stabilního a funkčního zázemí, které nám bude po celý rok dodávat potřebnou podporu, jistotu a energii. Protože kde jinde čerpat nejvíce energie než v prostoru, kde trávíme hodně času? Pokud máme doma špínu a nepořádek, hromadí se kolem něj stagnující a mrtvá energie, která pak začne ovlivňovat naše tělo i psychiku a bývá velmi často příčinou naší únavy a otupělosti. A v konečném důsledku může způsobit i stagnaci v našem životě.

Jaro je tak skvělá příležitost podívat se na vše, co nám nefunguje, co potřebuje opravit, vyhodit, nahradit apod. Všichni si přejeme, aby nám do života chodily nové příležitosti, noví lidé, nové zážitky, nové aktivity, nové nápady atd. Ale abychom do našeho života pustili to nové, musíme tomu napřed udělat místo. Důvod proč vypořádání se s nepořádkem může způsobit i velké změny v našem životě je ten, že všechny změny, které provádíme v našem vnějším světě, mají pak za následek změny i v našem vnitřním světě. Vše, co nás obklopuje, zrcadlí naše vnitřní já. Takže tím, že měníme prostor, ve kterém žijeme, měníme vlastně i možnosti ve svém životě.

Měli bychom tedy své domácnosti zbavit jak fyzické špíny, tak nepořádku. Zbavit se všech nánosů prachu a pavučin, projít důkladně všechny skříně, komody, šuplíky, komoru, půdu, sklep, garáž a udělat si všude pořádek, vše vyndat ven a protřídit. Zbavte se nutkání skladovat věci, pro případ „co kdyby“, „to se někdy může hodit“. Pokud jste něco nepoužili rok nebo dokonce dva nebo tři roky, už to pravděpodobně ani nepoužijete (to se týká oblečení i věcí). Nemusíte hned vše vyhazovat, můžete to například vyměnit, darovat nebo prodat.

Vy třeba danou věc nepoužíváte nebo to oblečení nenosíte, ale určitě se najde někdo, komu to udělá radost a kdo zrovna něco takového hledá. Doporučuji ale posílat dál jen věci a oblečení, které byste sami ještě používali nebo nosili tj. funkční a zachovalé. Nefunkční věci vyhoďte nebo je nechte opravit. Pokud chcete extra tip navíc a vzít to opravdu důkladně, doporučuji projít a protřídit také všechny knihy a časopisy, dopisy, pohledy, sms, maily a složky v počítači

Představa takového velkého úklidu a třídění a jeho časová náročnost, je jistě pro mnoho z nás možná až děsivá, ale mějte na paměti, že to nemusíte zvládnout vše najednou. Začněte postupně, krůček po krůčku. Vezměte si třeba tužku a papír, projděte celý dům či byt a první si sepište, co vše bude potřeba udělat. Pak si určete priority a každý den věnujte tomuto úklidu a třídění pár minut, protřiďte třeba jeden šuplík, vyřaďte dva kousky oblečení atd. Uvidíte, že postupně, krok po kroku se vám pak podaří uklidit celý váš byt či dům. Vzniklý volný prostor pak můžete vyplnit něčím novým, ale pozor, aby to nové mělo také nějakou svoji funkci a účel. Nemělo by to být jen něco, co pouze zaplní uvolněné místo.

Tělo

Přirozeným pokračováním uklízení nepořádku doma, by mělo být uklízení nepořádku v našem těle. Měli bychom mu teď odlehčit a pomoci mu zbavit se zátěže, kterou většinou v zimě podstupuje (vánoční cukroví apod. :-)). Do svého jídelníčku bychom měli zařadit spíše odlehčenou stravu, nenáročnou na trávení a naopak omezit nebo ještě lépe aspoň na čas úplně vynechat bílý cukr, bílou mouku, maso, smažené, alkohol atd.

Při takové očistě je také důležité dodržovat pitný režim a pít více čisté vody, která pomůže uvolněné látky vyplavit ven z našeho těla. Funkci našich jater a žlučníku můžeme podpořit také různými přírodními přípravky, čaji atd. Dopřávejte svému tělu také pořádný a klidný spánek a dostatečný odpočinek.

Po zimě bychom se také měli zase začít více hýbat a trávit hodně času na čerstvém vzduchu. Začněte třeba chodit do práce pěšky nebo vystupovat o zastávku dřív. Místo toho, abyste použili výtah, běžte po schodech. Začínající teplejší a slunečné počasí většinu z nás více motivuje k tomu, abychom se více hýbali a žili zdravěji, tak tuto příležitost využijte :-).

Ale protože vše se vším souvisí, je také důležité zmínit, že pokud provedeme očistu svého organismu a neočistíme zároveň prostor, ve kterém žijeme, děláme jen poloviční práci.  Prostor, ve kterém žijete má vždy silnější energii než naše tělo a negativní či stagnující energie v našem prostoru bude mít časem za následek stejnou energii v našem těle.  Což pak může vést k různým zdravotním problémům či nemocem.

Mysl

Stejně důležité jako udělat si pořádek doma nebo ve svém těle, je také udělat si pořádek a úklid ve své mysli, vyčistit si hlavu a zbavit se duševního zmatku. K tomu nám mohou velmi dobře posloužit třeba meditace nebo různé jiné techniky a cvičení. A nemusí se jednat o žádné hluboké několikahodinové meditace, prostě si zkuste každý den třeba jen na pár minut v klidu sednout, přestat věnovat pozornost svým myšlenkám, které se vám honí v hlavě, pozorovat svůj dech a jen být.

Přestaňte si také dělat starosti a trápit svoji mysl negativními myšlenkami. Jak je řečeno v jednom mém oblíbeném citátu od Dalajlámy:

Má-li problém řešení, nemá smysl dělat si starosti. Když řešení nemá, starosti nepomohou“.

Místo toho si raději více uvědomujte, kolem čeho se vaše myšlenky točí, a kam soustředíte svoji pozornost. Protože to, kam soustředíme pozornost, to energeticky posilujeme. A zde pak většinou platí, že čím více si děláme starosti, tím více věcí se pokazí. Naše realita, kterou žijeme, je jen odrazem našich přesvědčení a myšlenek. Začněte proto vědomě zaměřovat pozornost na to co chcete, místo na to, co nechcete.

S tím také souvisí to, abychom si přestali stěžovat a naříkat, a raději se začali soustředit na to, co vše v životě máme a za co můžeme být vděční. Často je to totiž tak, že osm z deseti věcí funguje úžasně, ale my se soustředíme na ty dvě, které nefungují. Stěžování vám nikdy nepřinese, to, co chcete, ale naopak utvrzuje to, co nechcete. Nešťastnými nás nedělají okolnosti, ale to, jak je přijmeme a jak na ně reagujeme.

Jeden z nejelpších způsobů jak můžeme začít uzdravovat svůj život je vděčnost. Začněte si proto více všímat všech požehnání, kterých se vám v životě dostává. Už jen to že máte střechu nad hlavou, máte co jíst a pít, umíte číst a psát, je něco, co spousta lidí nemá. K prohlubování vděčnosti velmi pomáhá, si třeba každý večer před spaním napsat aspoň 3 věci, za které jste ten den vděční.

Další věc, se kterou bychom měli přestat, je kritizování, pomlouvání a posuzování. Je to jen další zbytečná ztráta naší energie. Věnujme se raději svému vlastnímu životu a ne životům všech okolo. Navíc když si uvědomíte, že to, co kritizujete a odsuzujete u druhých nebo, co vás na nich rozčiluje, je většinou stejně jen něco, co nemáte rádi sami u sebe a co jste na sobě zavrhli. Co vysíláme, to se nám vrací a druzí lidé nám často jen nastavují zrcadlo a ukazují nám tu část naší osobnosti, na které musíme zapracovat, co musíme uzdravit sami u sebe.

Udělejte si také pořádek ve svých citech a vztazích a vyjasněte si s ostatními nedořešené záležitosti. Zamyslete se, s kolika lidmi máte nevyřešené otázky nebo napjaté vztahy? Cítíte nějakou křivdu? Nebo je někdo komu potřebujete odpustit? Nebo je naopak někdo komu byste se měli omluvit? Žijete v nefunkčním vztahu? Máte kolem sebe lidi, kteří vás jen využívají, a už jenom jejich přítomnost vás vyčerpává? Všechny tyto nedořešené věci, vztahy a záležitosti zatěžují vaši mysl a psychiku a ubírají vám energii. Všichni máme svůj život ve svých rukou a můžeme si svobodně vybrat, s kým se budeme stýkat a mít kolem sebe lidi, s nimiž se budeme vzájemně podporovat a přinášet si do života radost a inspiraci.

Sami se můžeme rozhodnout, jestli budeme kolem sebe dál šířit negativitu, pomluvy a stížnosti, nebo to vše zastavíme a začneme hledat to dobré – v lidech, situacích, ve světě, v okolnostech. Protože vždy nacházíme to, co hledáme. Vypůjčím si jeden krásný citát od Benjamina Franklina:

„ Tím nejlepším kázáním je dobrý příklad“.

Jakmile se zbavíte všeho, co vám už neslouží, co nefunguje, co už nepoužíváte, nepotřebujete, nebo co už vás nikam neposouvá, jakmile si přestanete stěžovat a šířit kolem sebe negativitu, uvidíte, že se se vám uleví a budete se cítit mnohem lehčí a čistější také na úrovni vašeho těla i vaší mysli. Budete se cítit jako znovuzrození a plní nové energie. A věřte mi, že ten pocit za to opravdu stojí.

Takže, kdy se pustíte do tohoto životního úklidu? Není to jednoduchá cesta a nebude to vše ze dne na den, ale pokud chceme dojít do cíle, musíme aspoň začít :-).

OBDOBÍ POD VLÁDOU ENERGIE DŘEVA

Od února až do dubna můžeme využít sílu Dřevěných energií, které nám teď vládnou. Tyto energie nám mohou velmi pomoci se startem všech aktivit, které jsme si pro letošní rok naplánovali. Jedná se o inovátorské a kreativní energie, energie nových nápadů, růstu a rozvoje a také energie nových začátků. Pokud tuto silnou energii podporující začátky propásnete, bude pak pro vás těžší pouštět se do čehokoliv nového a může vás to také více vyčerpávat

Teď nastává ten nejlepší čas naplno rozjet všechny aktivity, které jsme si na letošní rok naplánovali. Tygr,  který je garantem měsíce února, nám může pomoci prorazit cestu a díky jeho rychlým energiím nás začátek mohl posunout hodně dopředu.

Dřevo je velmi prudká, průrazná a agresivní energie. Přináší také tvořivost, kreativitu a nové nápady. Teď už opravdu není na co čekat. Pokud máte nějaký projekt, chcete získat nový byznys, či nové klienty, vyzkoušet nový výrobek, systém, novou službu či něco jiného, s čím chcete začít, udělejte to právě v tomto období. Nečekejte, až bude vše dokonalé, pokud věříte tomu, co chcete dělat, začněte s tím.

Dívejte se kolem sebe a buďte otevření inovacím a změnám. Využívejte návaznost a vycházejte z něčeho, co jste již dělali a bylo to úspěšné. Je to také velmi vhodná doba na přijímání nových posil do pracovního týmu. Mohou vám či vaší firmě přinést nové nápady či návrhy a také novou a čerstvou energii.

Abyste využili velkou sílu Dřevěných energií naplno, je dobré přizpůsobit jim též svůj interiér, ať už se jedná o váš domov, firmu či vaši kancelář. Ke správnému nastavení našeho zázemí je nejvhodnější březen, kterému bude vládnout Zajíc. Hodně větrejte, abyste tuto svěží a čerstvou energii pustili dovnitř. Prostor můžete oživit světle zelenou barvou či zelenými doplňky. Teď už by v interiéru určitě neměly být žádné zimní či dokonce ještě vánoční doplňky a dekorace.

Dávejte si do prostoru čerstvé řezané květiny, vše odlehčete a prosvětlete (ideálně umyjte i okna, aby se dovnitř mohlo dostat, co nejvíce světla). Můžete si také vytvořit různé zelené věnce s trávou nebo kvítky, a zavěsit je třeba na vstupní dveře či dát doprostřed stolu. Vykouzlete u vás doma či v kanceláři svěží atmosféru jara (myšleno podle energií času nikoliv podle kalendáře).

Je to také období vhodné k detoxikaci, a to jak vašeho těla, tak vašeho prostoru (kde je tím myšlen zejména jarní úklid). Prostor je jedním z nejlepších zdrojů energie a to hlavně ten, ve kterém trávíme nejvíce času.

První čím byste měli začít je jarní úklid :-). Měli bychom se zbavit věcí, které vám už neslouží, které nejsou funkční nebo které již nepotřebujete. Projít všechny šuplíky, skříně či komory a vše důkladně vytřídit. Každá věc, kterou doma či v kanceláři máte, by měla mít svoji funkci a místo. Tím se zbavíte „mrtvé“ a stagnující energie, a také si vytvoříte místo pro nové.

Tato stará a nefunkční energie se může přenášet také na vás a může dojít k zablokování vaší energie. Pak se budete zabývat stále stejnými věcmi a netvořit si místo pro nové, tedy třeba nové lidi, nové příležitosti, ale také novou budoucnost. Jakmile svůj byt či kancelář uvolníte od těchto nepotřebných věcí, začněte s pořádným úklidem a očistou.

K elementu Dřeva patří také žlučník a játra. Tyto orgány jsou v období Dřeva aktivní a spotřebovávají poměrně dost energie. Proto bychom jim měli ulehčit a zbytečně je nezatěžovat. Je tedy velmi vhodné si na toto období naplánovat také očistu a detoxikaci našeho organismu. Ideální je vynechat smažená a tučná jídla a vyhýbat se alkoholu a cukru.

Jíst odlehčenou stravu, nenáročnou na trávení. Je nezbytné pít hodně tekutin, nejlépe minimálně 2 litry denně, ideálně čisté vody bez oxidu uhličitého a chemických látek. Je to důležité proto, aby se vyloučené látky opravdu vyloučily a nezablokovaly se někde v organismu.  Můžeme si pomoci i speciálními přípravky na podporu jater a žlučníku a pít různé detoxikační či bylinné čaje.

Měli bychom také trávit hodně času na procházkách v přírodě a nezadržovat v sobě emoce. Ty se také vážou k játrům a žlučníku a jejich zadržování tyto orgány oslabuje. Naše emoce bychom prostě měli přijmout a prožít si je (tím se pak ta emoce uvolní a může odplynout). A taky je  nějak  ze sebe dostávat (klidně i sportem, nebo se vykřičet  v lese, vypsat se z toho, vykreslit atd.). Nezapomeňte si také chránit krk šálami nebo šátky, energie Dřeva s sebou přináší také vítr a proto může více foukat.

JAK SI PŘIPRAVIT PLÁN NA ROK 2019?

Víte, že podle tabulek starých čínských mistrů má každý rok, sezóna, měsíc, den a dokonce i hodina svoji vlastní osobitou energii? Tyto energie vycházejí z teorie pěti prvků a také charakteristiky zvířat čínského zvěrokruhu. Jednotlivá zvířata a elementy (prvky) propůjčují roku, měsíci, dni či hodině své osobité vlastnosti.

Je dobré tyto energie znát, přizpůsobit se jim a využívat jejich sílu a potenciál. Nejdůležitější z dlouhodobějšího hlediska a také z hlediska plánování, je pro nás využívání zejména energie roku a také energie jednotlivých měsíců. Tyto energie nám mohou velmi usnadnit naši práci, a pokud je využijeme, mohou nám také šetřit naší vlastní energii. V případě, že jdeme proti těmto energiím, tak se zbytečně vyčerpáváme a ubíráme si tak naši sílu a energii.

Cyklus energií se dělí do pěti prvků či fází (Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda). Dvě z těchto fází mají rostoucí/stoupající tendenci (energie Dřeva a Ohně). Tyto dvě energie mají velkou sílu a měli bychom je využít hlavně  pro začátek, rozjezd, rozvoj či prezentaci svých aktivit.

Další dvě fáze mají klesající tendenci (energie Kovu a Vody). V průběhu fáze Kovu a Vody dochází k silnému poklesu energií a energie zvenčí nám nedávají téměř žádnou podporu. Pokud jsme v období vlády těchto energií hodně aktivní, musíme využívat z velké části svou vlastní energii a tím se velmi vyčerpáváme a vydáváme energii, která pak našemu tělu chybí. Pak dochází k oslabení organismu a imunity a může to skončit nějakou nemocí. A jelikož letošní energie budou opravdu hodně slabé může k tomu vyčerpávní dojít mnohem rychleji.

A pak zde máme také mezifázi, která je mezi růstem a klesáním (předěl mezi působením jednotlivých elementů), a která vytváří rovnováhu a tou je energie Země. Této fází se říká taky mezidobí Země. Toto období je vhodné využít k zastavení se, konsolidaci, ohlédnutím se za uplynulým obdobím, zhodnocením a případné úpravě plánů na další období.

Využijte tedy tohoto umění práce s energiemi i při svém plánování aktivit v roce 2019, kterému bude vládnout Zemský Vepř. Teď v lednu nám jako měsíční garant vládne Buvol a máme nejdůležitější mezidobí Země z celého roku. Leden je proto nejlepší období z hlediska plánování aktivit na celý rok. A dobře nastavený plán může být zárukou vašeho letošního úspěchu. Nebudete se muset v průběhu roku příliš zdržovat plánováním a vymýšlením dalších aktivit.

Nejvíce aktivit a hlavně ty náročnější aktivity si tak naplánujte na jaro a léto, kdy vládnou energie Dřevo a Oheň. Méně náročné činnosti, dodělávky, kontroly, hodnocení pak ideálně na podzim, kdy vládne Kov. V období zimy, tedy vlády Vody, jsou pak okolní energie opravdu velmi slabé, a vy byste již neměli být téměř vůbec aktivní, nerozjíždět nic nového či se věnovat nějakým náročným činnostem. Měli byste se věnovat hlavně odpočinku, regeneraci a nabíráni sil pro další rok. Doporučuju udělat si více detailní plán minimálně na první čtvrtrok či půlrok a zbytek pak můžete upřesňovat a dolaďovat právě třeba v mezidobích země, dle toho, jak se budou vaše aktivity a kroky, které podniknete vyvíjet.

Co bychom si tedy teď v lednu měli hlavně nastavit? Je důležité mít na paměti, že pokud chceme někam dojít, je důležité si udělat jasno ve dvou věcech – kde se nacházíme a kam směřujeme. Měli bychom si uvědomit, co se nám loni povedlo, v čem chceme pokračovat a co chceme dále rozvíjet. v čem jsme dobří, jaké jsou naše přirozené talenty a silné stránky (jako nástroj k lepšímu poznání sebe sama může velmi dobře posloužit třeba i znalost svého astrotypu). Co nám dělá radost a přináší pocity vnitřního naplnění. Vymezit si jasně čemu se chceme v letošním roce věnovat a čeho chceme na konci roku dosáhnout, kam chceme dojít.

Na co budeme ve svých aktivitách navazovat (uvědomit si co nám třeba už v minulosti fungovalo či kdo nebo co nás inspiruje) a co nového bychom měli letos vytvořit či začít dělat, abychom svého cíle dosáhli. Pak bychom si také měli nastavit nějaká pravidla a také se třeba zamyslet koho bychom mohli oslovit za účelem spolupráce, požádat o pomoc atd.  No a pak už si jen vzít papír a tužku nebo si sednout k počítači a sepsat si náš plán do jednotlivých měsíců, tak abychom si vytvořili takové milníky, podle kterých pak uvidíme, jak postupuje naše cesta k cíli a užívat si také tu cestu a radovat se z ní, nelpět jen na dosažení cíle.

Velmi vhodné je taky udělat nástěnku snů (tzv. vision board), kam si můžete umístit obrázky svých cílů a tím svoje vize ještě více podpořit. Tuto nástěnku si pak dejte na místo, kam se často díváte. Může to být místo naproti sedačce, posteli nebo pracovního stolu. Vize patří k energii Ohně. Zapalujte proto u vaší nástěnky třeba červené svíčky, abyste tuto aktivační energii podpořili.

Nezapomeňte do svého plánu zahrnout všechny důležité oblasti svého života (kariéra, vztahy, rodina,  volný čas, přátelé, zdraví, domov atd.) tak, aby se rozvíjely v rovnováze. U každé oblasti je dobré si stanovit cíl a sepsat kroky, které k němu povedou. Stavte své plány hlavně na tom, čeho jste dosáhli v minulých letech a přemýšlejte, jak můžete své snažení dále rozvíjet a na co můžete navázat. Poraďte se s těmi více zkušenými a moudřejšími, kteří mají v dané oblasti více zkušeností.

Vzhledem k energiím, které budou letošní rok vládnout, si udělejte své letošní plány a cíle co nejvíce realistické, jasné a jednoduché. Každý cíl si rozdělte na menší části (tzv. milníky) a soustřeďte se vždy jen na tu část, kterou máte před sebou. Mějte na paměti, že i cesta dlouhá tisíc mil, začíná prvním krokem. Stále byste měli mít pocit, že vše v pohodě zvládnete a máte pevnou půdu pod nohama.

Více informací o konkrétních energiích jednotlivých měsíců naleznete níže.

LEDEN

Garantem toho měsíce je Buvol a máme také první letošní mezidobí Země. Leden je jakési naše startovací pole pro celý rok. Tento měsíc bychom měli věnovat hlavně plánování celého roku a detailně si nastavit a projít svůj letošní plán. Na přípravu si vyhraďte opravdu dostatek času a postupujte svým tempem. Buvol má velkou sílu, vytrvalost a pevnou vůli a to, co začne, převezmou všechna ostatní zvířata a budou pokračovat v cestě, kterou si v lednu určíte a nastavíte. Proto tuto přípravu nepodceňujte, vyplatí se vám to.

ÚNOR

Garantem tohoto měsíce je Tygr a začíná nám vládnout energie Dřeva. Začíná jarní sezóna (bráno dle přírodních energií, ne dle kalendáře). V tomto měsíci vládne velmi silná, razantní a možná až agresivní energie startu a začátku, je to období, kdy bychom měli naplno rozjet všechny své letošní naplánované aktivity. Je dobré začít s tím, co potřebujeme udělat rychle a důrazně, čím potřebujeme „prorazit“. Moc nepřemýšlet a prostě jednat. Můžete také generovat nové nápady, dělat brainstorming a být více kreativní.

BŘEZEN

Garantem března je Zajíc a stále nám vládne energie Dřeva. Energie Zajíce jsou zaměřené především na vnitřek a na zázemí. V tomto měsíci byste se měli zaměřit hlavně na vnitřní podporu svých aktivit. Trošku zpomalit a vytvořit si takové zázemí pro své aktivity, která vám bude dávat podporu a energii. Ať už se jedná o byt, dům či kancelář. Zjistit zda vše funguje (doma i v kanceláři), zda máte dostatek pracovních míst, zaměstnanců, správné lidi v týmu, ty správné dodavatele, obchodní partnery atd. Doma je pak tento měsíc hlavně o velkém jarním úklidu a zbavení se všech nepotřebných a nefunkčních věcí. Ale také na vytváření nového domova – rekonstrukce, stěhování atd. Nezapomeňte také nastavit energie jara a dřeva ve svém interiéru a udělejte si doma jarní výzdobu.

DUBEN

Garantem tohoto měsíce je Drak a čeká nás také další mezidobí Země. Je to jeden z nejsilnějších měsíců roku. Vše co v tomto období začnete, by mělo mít dobrou perspektivu a velký potenciál úspěchu. Vrhněte se tedy s nadšením a elánem do práce. V tomto měsíci se zaměřte hlavně na své velké plány a vize. A pokud jste si v březnu vytvořili silné a funkční zázemí pro své další aktivity, můžete také podpořit rozvoj a expanzi a dělat vše ve velkém. Můžete rozšiřovat své aktivity, získávat nové klienty, dodavatele, otvírat nové pobočky apod. Zaměřte se zkrátka na věci, které mají potenciál růstu. Opět můžete mít hodně nápadů a také vidět potenciál, které ty nápady mají, nahlédnout trošku do budoucnosti. Tento měsíc můžete využít také ke svému rozvoji a vzdělávání. Přihlásit se na nějaký kurz, ve kterém dojde k rozvoji vašich znalostí a dovedností atd.

KVĚTEN

Garantem května je Had a začíná období energií Ohně (letní sezóna). Své velké vize z předcházejícího měsíce teď máte možnost pořádně promyslet a dát jim dokonalý obsah i formu, vymyslet, jak by to mohlo dál fungovat. Vše správně pojmenovat. Dotáhnout věci k dokonalosti a nejvyšší kvalitě. Had miluje také noblesu, hloubku a kvalitu, dopřeje si tedy v tomto období dobré večeře, nevšední zážitky, nešetřete na sobě, jelikož Had musí mít vše nejlepší, nejkvalitnější, nejnovější ať to stojí, co to stojí. Had miluje také umění, módu, krásu, drahé a kvalitní věci, takže v tomto období je nejvhodnější čas na návštěvu módní přehlídky, divadla, galerií atd. Dopřejte své knihovně také pár nových a kvalitních knih. Stejně jako Drak i Had se rád vzdělává. Využijte tento měsíc také ke zlepšení svého vědění a rozšiřování svých znalostí a vědomostí. Měsíc vhodný na veškerou intelektuální činnost.

ČERVEN

Garantem června je Kůň a stále pokračuje vláda energií Ohně. V tomto měsíci by mělo dojít k vaší letošní nejvyšší aktivitě. Budou vládnout nejaktivnější energie tohoto roku. V květnu jsme vše měli promyslet a dotáhnout k dokonalosti a teď se s tím běžte ukázat „ven“. Rozjeďte všechny vaše aktivity na maximum. Dostaňte se tento měsíc co nejdál, v tom čím se zabýváte a co děláte, snažte se ze svých aktivit vytěžit a získat maximum. Nabízejte, prodávejte, ukazujte, prezentujete, přednášejte, využijte reklamu. Zkrátka jeďte naplno a ukazujte se hodně ve společnosti. Vhodné jsou zejména velké akce pro hodně lidí. Je to nejlepší čas na zviditelnění se. Tento měsíc by měl být jedna velká jízda a neměli byste se moc zastavovat.

ČERVENEC

Garantem července je Koza a čeká nás také další mezidobí země. Máme za sebou prvního půl roku a taky vrchol letošních aktivit. Energie už nám teď budou jen klesat. Teď už byste měli mít vše nastavené a rozjeté a vše by mělo dobře fungovat samo, tak abyste do toho nemuseli dávat příliš vlastní energie. V tomto období hlavně odpočívejte, užívejte si své dosavadní výsledky a nezapomeňte si také naplánovat vaší dovolenou. Je to ideální období na romantické výlety a dovolené, romantické západy slunce, žádosti o ruku, romantické večeře. Ideální období pro péči o svou rodinu, zázemí či partnera. Vhodné období na péči o náš interiér a naše zázemí a jeho zkrášlování. Ale také na kulturu, společnost atd. Tento měsíc se věnujete hlavně tomu, co vás baví, co máte rádi a co vám přináší radost.

SRPEN

Garantem srpna je Opice a začíná vládnout energie Kovu a také podzimní sezóna. Stejně jako Koza tak i Opice si ráda užívá a hraje si, takže pokračuje období užívání si, dovolených atd. Opice ráda dělá jen to, co jí baví, takže i na tento měsíc si naplánujte hlavně aktivity, které vás baví a přináší vám radost. Měl by to být takový hravý a odlehčený měsíc. Nicméně už bychom se měli pomalu začít připravovat na dokončení všeho, co jsme letos začali. Opice umí najít cestu a směr, ví JAK, proto těchto jejích vlastností využijte a naplánujte si v tomto měsíci zbytek letošního roku, tak aby vše vyšlo co nejlépe a dosáhli jste cílů, které jste si na začátku roku stanovili. Mějte oči otevřené, tento měsíc se mohou objevit i nějaké nové příležitosti.

ZÁŘÍ

Garantem tohoto měsíce je Kohout a stále nám vládnout energie Kovu. Září je měsícem inventury, třídění, zbavování se nepotřebných věcí a velkého úklidu. Ideální čas pro finanční záležitosti, vytváření různých systémů, řádů, tabulek, řešení detailů či hledání chyb. A také vytváření prvních verzí rozpočtů na následující rok. Vrhněte se tedy tento měsíc do rutinní práce, která vyžaduje přesnost se zaměřením na detaily. Kohout se také rád ukazuje. Na toto období je vhodné si naplánovat společenské akce a ukazovat se více ve společnosti, kde budete moct prezentovat to, co umíte, co děláte a v čem jste dobří. Je to také vhodný měsíc na dodělávky, dokončování atd.

ŘÍJEN

Garantem října je Pes a čeká nás také poslední letošní mezidobí Země. Čeká nás měsíc dodržování pravidel, dohod a řádů. Měsíc vhodný na veškeré kontroly různých procesů, systémů, smluv, funkčností atd. Ideální období na různé charitativní a dobročinné akce. Tento měsíc je ve znamení obětavosti, pomoci ostatním a konáním dobra. Pes nemá rád změny, je spíše konzervativní, proto si na toto období neplánujte žádné velké inovace v životě ani doma. Věnujte se také hodně své rodině a rodinným záležitostem.

 LISTOPAD

Garantem tohoto měsíce je Vepř a dostáváme se do období, kterému vládnou energie Vody (zimní sezóna). Je to měsíc, kdy máme nejslabší energie z celého roku. Tento měsíc byste měli hlavně oslavovat výsledky svého letošního snažení. Dodá vám to spoustu energie do příštího roku. Vepř má rád hojnost ve všech podobách (hodování, dobré jídlo a pití atd.). Užívejte si tento měsíc hlavně bezstarostný život, zábavu a radost. Stejně jako Pes, tak i Vepř velmi rád pomáhá a proto je v tomto období ideální se zúčastnit nějaké charitativní akce, někomu pomoci, určitě Vám to přinese krásný pocit a také radost. Nebo třeba vy sami nějakou charitativní akci můžete uspořádat nebo třeba jen více pomáhat lidem kolem sebe. Můžete si také sami říct o pomoc, pokud ji potřebujete. Choďte hodně do společnosti a užívejte si společenské akce.  Veškeré schůzky a jednání je tento měsíc vhodné spojit s obědem či večeří.

PROSINEC

Garantem prosince je Krysa. V prosinci bychom již měli svoji pozornost a energii začít zaměřovat na příští rok a začít vnitřně řešit a zpracovávat, co budeme příští rok dělat. Vhodný měsíc k získávání a vyhledávání informací, sepisování myšlenek, utváření prvních náznaků vize na následující rok. Vzdělávejte se a zapište se třeba do nějakého kurzu a čerpejte nové vědomosti. Tento měsíc může přát také obchodním, finančním a investičním záležitostem. Využijte toto období a choďte do společnosti, za zábavou, Krysa miluje lidi a velmi ráda s nimi komunikuje a povídá si.

Přeji vám šťastný, hojný a úspěšný rok 2019 a ať se vám podaří splnit si svá přání a dojít ke svým cílům. A nezapomeňte, že i cesta je cíl. A měli bychom si užívat už i tu cestu, která k cíli vede a být vděční za vše co na ní potkáme a co se naučíme :-).

Jste Vepř, Krysa nebo Buvol?

V minulých článcích jsme si představili znamení/zvířata čínského zvěrokruhu, která patří k elementu Dřevo, Oheň a Kov. Dnes se podíváme blíže na poslední trojici, která patří k elementu Voda. A to na Vepře, Krysu a Buvola. Jako v předchozích článcích si více přiblížíme jejich silné a slabé stránky a také možné uplatnění v pracovní oblasti.

U jednotlivých zvířat také uvádím roky (čínský nový rok nezačíná 1. ledna jako ten náš, ale cca na přelomu ledna a února) a měsíce, které jsou pod jejich vládou. Podle data narození si tak můžete snadno zjistit, jestli vy, nebo někdo z vašich blízkých, má dané zvíře ve svém astrotypu.

VEPŘ

Roky narození

 • 22. 1. 1947 – 9. 2. 1948
 • 8. 2. 1959 – 27. 1. 1960
 • 27. 1. 1971 – 14. 2. 1972
 • 13. 2. 1983 – 1. 2. 1984
 • 31. 1. 1995 – 18. 2. 1996
 • 18. 2. 2007 – 6. 2. 2008
 • 5. 2. 2019 – 24. 1. 2020

Měsíc narození

 • 23. 10. – 21. 11.

Silné stránky – Vepř má velkou vnitřní sílu a v životě by se měl soustředit hlavně na pomoc ostatní, zejména těm, kteří tolik síly nemají. Jeho silnou stránkou je pozitivní přístup a velká ochota pomáhat. Lidé se na něj s žádostmi o pomoc mohou i sami přirozeně obracet. Je inteligentní, přátelský, chytrý, otevřený, ohleduplný, poctivý, empatický a často psychicky i fyzicky velmi silný. Jeho velkou předností je také umění využívat „selský rozum“ a řešit věci nekomplikovanou a jednoduchou formou. Měl by stavět na své dobrosrdečné povaze a smyslu pro přátelství a empatii. Ke svému životu také ale potřebuje hojnost a blahobyt a dobré materiální zajištění. Sám by měl mít vždy všeho dost a tak pak může hojnost a dostatek vytvářet i pro ostatní.  Je pro něj důležité, aby se dobře dařilo i ostatním lidem. A pokud má sám dost, rád se dělí s lidmi, kteří to potřebují. Schopnost dávat a pomáhat tak hodně lidem, je pro něj důležitá. Není to ale jen o materiálním dávání, ale také o dávání přátelství, lásky, porozumění atd.

Slabé stránky – Vepř je velmi dobrosrdečný, lidský, štědrý, přátelský, ale často také velmi váhavý, ostýchavý, důvěřivý a naivní. Z tohoto důvodu si musí dávat pozor, aby lidé jeho štědrosti a velké ochoty pomáhat nezačali zneužívat. Měl by si vždy dobře promyslet komu, a v jaké formě bude pomáhat. Hlídat si svoje hranice a naučit se říkat NE, což je pro něj často velmi těžké. To platí také třeba v práci, kde na sebe často bere práci ostatních. Neměl by se taky snažit svoji pomoc vnucovat, jelikož odmítnutí jeho nabídky k pomoci pro něj může být dost nepříjemné. Musí si také dávat pozor na dlouhodobé pocity strachu, smutku a deprese a následné tendence propadat sebelítosti. Vepř také miluje společnost, zábavu a bujaré večírky. A jelikož má rád hojnost a blahobytu, a vše si rád užívá v plné míře, musí si dávat pozor, aby se mu tento styl života příliš nezalíbil.

Kariéra – Povinnosti, které přijme za své, vždy splní a tak může uspět v nejrůznějších povoláních. Je velmi důsledný, svědomitý a pracovitý. Vepř se umí starat o druhé a dokáže vytvářet hojnost (jak pro sebe, tak pro ostatní). Jeho práce by měla být zaměřena na pomoc ostatním a starost o ostatní. Nebo spíše on sám by svoji činnost měl považovat za pomoc ostatním. Nejde tu ani tak o to, v jakém oboru to bude, ale spíš o přístupu k práci. Může se také angažovat v různých charitách nebo sociální oblasti.

KRYSA

Roky narození

 • 24. 1. 1936 – 10. 2. 1937
 • 10. 2. 1948 – 28. 1. 1949
 • 28. 1. 1960 – 14. 2. 1961
 • 15. 2. 1972 – 2. 2. 1973
 • 2. 2. 1984 – 19. 2. 1985
 • 19. 2. 1996 – 6. 2. 1997
 • 7. 2. 2008 – 25. 1. 2009
 • 25. 1. 2020 – 11. 2. 2021

Měsíc narození

 • 22. 11. – 20. 12.

Silné stránky – Silnou stránkou tohoto znamení je „akčnost“, bystrost, pohotovost, dobrá intuice, hbitost a rychlý úsudek. Velmi důležitý je pro ni pohyb kupředu. V jejím životě by mělo vše plynout a měla by se vyhýbat všem různým překážkám a blokům na své cestě. Dlouhodobě nestát a nepřešlapovat na místě, ale vždy raději najít jiný způsob či řešení, jak danou věc udělat. Dále také návaznost, tak aby vždy jedna činnost navazovala na druhou. Jednu věc dokončit a začít novou. Nesnažit se řešit hodně věci najednou. Další silnou stránkou Krysy je schopnost práce s informacemi, které umí vždy dobře získat, zpracovat a použít, ať už pro sebe nebo je předat a sdělit ostatním. Než se do čehokoliv pustí, je pro ni důležité věnovat více času přípravě a sehnat si všechny dostupné informace. Díky tomu pak také může eliminovat různé překážky, které by ji na další cestě mohly potkat. Krysa je také velmi výřečná a má velmi dobré komunikační schopnosti. Je to velmi dobrá obchodnice, která umí každého dostat tam, kam potřebuje a často nám vnutí věci, které vlastně ani nepotřebujeme. Dobře připravené informace a komunikace jsou pro Krysu základem úspěchu.

Slabé stránky – slabinou Krysy jsou situace, kdy se cítí zahnaná do kouta a neví kudy kam nebo se jí do cesty postaví překážka. Pak se u ní může začít projevovat velký strach a může jednat podrážděně, útočně až agresivně. Když se v životě na dlouho „zablokuje“ může z toho až onemocnět. Strach ji může také hodně paralyzovat a vyústit i v depresivní stavy. Měla by si také hlídat, aby s lidmi až příliš nemanipulovala a také se vyhýbat konfliktům, které neumí moc zvládat. Musí se také naučit ovládat svojí občasnou přílišnou zbrklost, její rychlé tempo pak může pro ostatní být nepříjemné a vyčerpávající. Díky tomu, že Krysa ráda sbírá a předává informace, musí si hlídat, aby si nezačala příliš libovat v drbech a pomluvách.

Kariéra – Krysa je často velmi výřečná a má výborné komunikační schopnosti (v různých formách, jako např. mluvení, psaní, videa, texty, blog, články atd.). Uplatnit se může také v kreativní oblasti či umění, jako je třeba hudba nebo kreslení. Díky své výřečnosti je Krysa  také výborná obchodnice. Umí se rychle rozhodnut a každého dostat tam, kde ho potřebuje mít. Umí si také o všem sehnat veškeré potřebné informace, rychle je zpracovat a pak také použít. Uplatnění může nalézt také v oborech, kde se pracuje s informacemi. Jako třeba media, internet, zpravodajství, PR, novinařina, tiskový mluvčí, obchod a prodej, finanční či bankovní sektor, různé průzkumy atd.

BUVOL

Roky narození

 • 11. 2. 1937 – 30. 1. 1938
 • 29. 1. 1949 – 16. 2. 1950
 • 15. 2. 1961 – 4. 2. 1962
 • 3. 2. 1973 – 22. 1. 1974
 • 20. 2. 1985 – 8. 2. 1986
 • 7. 2. 1997 – 27. 1. 1998
 • 26. 1. 2009 – 13. 2. 2010
 • 12. 2. 2021 – 31. 1. 2022

Měsíc narození

 • 21. 12. – 20. 1.

Silné stránky – Buvol je takový budovatel a vůdce. Je důsledný, zodpovědný a velmi pracovitý. Má vysokou inteligenci, sílu, odhodlanost, vytrvalost, houževnatost a pevnou vůli. Sám představuje sílu a mohutnost. Jakmile něco slíbí, můžeme si být 100% jistí, že to udělá. Jakmile se pro něco rozhodne, většinou dosáhne svého. Rozhodovat by se však měl uvážlivě a vše si vnitřně zpracovat a analyzovat. Vyhýbat se tzv. „hurá“ akcím, ty ho velmi vyčerpávají. Pro své aktivity potřebuje dostatek času a neměl by se nechat tlačit do rychlých rozhodnutí. Potřebuje si také dělat věci po svém a pracovat svým tempem (to může být i rychlé), ale jen on sám rozhodne, jaké bude. Je pro něj lepší pracovat samostatně a určit si potřebný čas na svoji práci a také svoje priority. Měl by si kolem sebe také vytvořit prostředí, které mu vyhovuje a mít také nějaké svoje „místo“ ať už pokoj, koutek či aspoň křeslo, něco, co bude jen jeho a kam také bude moct jít, když chce být jen sám se sebou. Vlastní místo, čas a tempo je pro Buvola při dosahování jeho cílů opravdu hodně důležité.

Slabé stránky – Buvol si musí dávat pozor, aby věci neprosazoval až moc silou a dominancí. Buvol bývá také velmi náročný, a to nejen na sebe, ale i na lidi ze svého okolí, včetně jeho rodiny. Jeho slova často mohou znít jako příkazy a pokyny. Hlídat by si měl také určitou zaslepenost, kdy se může tak soustředit na cestu, kterou se vydal, že mu utečou jiné příležitosti. Proto by se měl vědomě naučit vnímat i okolní dění a ostatní lidi. Měl by se také vyhýbat aktivitám, které vyžadují časté a náhlé změny, nemusí mu dělat dobře ani časté cestování. Jeho síla a neústupnost může také přerůst v aroganci či zuřivost, obzvlášť v případech, kdy do něj někdo „strká“ nebo ho dráždí. Občas mu může překážet jeho tvrdohlavost a svévole a také se může lehce stávat obětí svých zvyků.

Kariéra – Díky své inteligenci, pevné vůli a síle může Buvol dosáhnout úspěchu v mnoha oblastech. Je však pro něj důležité, aby to, co dělá, považoval za svoji cestu a vyhýbal se činnostem, které jsou mu cizí. Stavět by se měl spíše do vedoucích rolí a věnovat se dlouhodobým a stabilním činnostem. Může mu vyhovovat pocit, že něco „buduje“. Osvědčit se může třeba v politice nebo obchodě. Buvol budí v lidech velkou důvěru a umí si sjednat přirozenou autoritu. Je na něj spolehnutí a je schopný dotáhnout do konce to, co si předsevzal. Je schopný v rámci každého úkolu najít jedinečné řešení a díky své vytrvalosti a houževnatosti problém často nevzdává, dokud ho nevyřeší.