Archiv

UKLIĎTE SI VE SVÉM ŽIVOTĚ

pretty-woman-1509956_640Příchod jara a jarního počasí mám spojený s novými začátky. Je to pro mě po „zimním spánku“ a energetickém útlumu, vždy takový životabudič a příval nové energie, nových nápadů a nové inspirace (mimo jiné právě i inspirace k tomu, napsat tento článek :-)). Delší dny, teplejší počasí, více sluníčka, zpěv ptáků. Miluju tuhle probouzející se jarní přírodu.

Mnoho z nás má jaro spojené také s jarním úklidem. A protože jak jsem psala už výše, jaro je vlastně takový nový začátek, měli bychom to vzít, jak se říká „z gruntu“ a kromě úklidu v našich domovech využít toto období jako příležitost provést také generální úklid našeho života a pustit do něj svěží vítr a čerstvou energii. Protože vše se vším souvisí, tento velký „úklid“ by měl zahrnovat zejména:

 •  náš domov
 •  naše tělo
 •  naši mysl.

Ale vezmeme to postupně, jedno po druhém.

Domov

V našich domovech je jarní úklid hlavně o vytvoření stabilního a funkčního zázemí, které nám bude po celý rok dodávat potřebnou podporu, jistotu a energii. Protože kde jinde čerpat nejvíce energie než v prostoru, kde trávíme hodně času? Pokud máme doma špínu a nepořádek, hromadí se kolem něj stagnující a mrtvá energie, která pak začne ovlivňovat naše tělo i psychiku a bývá velmi často příčinou naší únavy a otupělosti. A v konečném důsledku může způsobit i stagnaci v našem životě.

Jaro je tak skvělá příležitost podívat se na vše, co nám nefunguje, co potřebuje opravit, vyhodit, nahradit apod. Všichni si přejeme, aby nám do života chodily nové příležitosti, noví lidé, nové zážitky, nové aktivity, nové nápady atd. Ale abychom do našeho života pustili to nové, musíme tomu napřed udělat místo. Důvod proč vypořádání se s nepořádkem může způsobit i velké změny v našem životě je ten, že všechny změny, které provádíme v našem vnějším světě, mají pak za následek změny i v našem vnitřním světě. Vše, co nás obklopuje, zrcadlí naše vnitřní já. Takže tím, že měníme prostor, ve kterém žijeme, měníme vlastně i možnosti ve svém životě.

Měli bychom tedy své domácnosti zbavit jak fyzické špíny, tak nepořádku. Zbavit se všech nánosů prachu a pavučin, projít důkladně všechny skříně, komody, šuplíky, komoru, půdu, sklep, garáž a udělat si všude pořádek, vše vyndat ven a protřídit. Zbavte se nutkání skladovat věci, pro případ „co kdyby“, „to se někdy může hodit“. Pokud jste něco nepoužili rok nebo dokonce dva nebo tři roky, už to pravděpodobně ani nepoužijete (to se týká oblečení i věcí). Nemusíte hned vše vyhazovat, můžete to například vyměnit, darovat nebo prodat.

Vy třeba danou věc nepoužíváte nebo to oblečení nenosíte, ale určitě se najde někdo, komu to udělá radost a kdo zrovna něco takového hledá. Doporučuji ale posílat dál jen věci a oblečení, které byste sami ještě používali nebo nosili tj. funkční a zachovalé. Nefunkční věci vyhoďte nebo je nechte opravit. Pokud chcete extra tip navíc a vzít to opravdu důkladně, doporučuji projít a protřídit také všechny knihy a časopisy, dopisy, pohledy, sms, maily a složky v počítači

Představa takového velkého úklidu a třídění a jeho časová náročnost, je jistě pro mnoho z nás možná až děsivá, ale mějte na paměti, že to nemusíte zvládnout vše najednou. Začněte postupně, krůček po krůčku. Vezměte si třeba tužku a papír, projděte celý dům či byt a první si sepište, co vše bude potřeba udělat. Pak si určete priority a každý den věnujte tomuto úklidu a třídění pár minut, protřiďte třeba jeden šuplík, vyřaďte dva kousky oblečení atd. Uvidíte, že postupně, krok po kroku se vám pak podaří uklidit celý váš byt či dům. Vzniklý volný prostor pak můžete vyplnit něčím novým, ale pozor, aby to nové mělo také nějakou svoji funkci a účel. Nemělo by to být jen něco, co pouze zaplní uvolněné místo.

Tělo

Přirozeným pokračováním uklízení nepořádku doma, by mělo být uklízení nepořádku v našem těle. Měli bychom mu teď odlehčit a pomoci mu zbavit se zátěže, kterou většinou v zimě podstupuje (vánoční cukroví apod. :-)). Do svého jídelníčku bychom měli zařadit spíše odlehčenou stravu, nenáročnou na trávení a naopak omezit nebo ještě lépe aspoň na čas úplně vynechat bílý cukr, bílou mouku, maso, smažené, alkohol atd.

Při takové očistě je také důležité dodržovat pitný režim a pít více čisté vody, která pomůže uvolněné látky vyplavit ven z našeho těla. Funkci našich jater a žlučníku můžeme podpořit také různými přírodními přípravky, čaji atd. Dopřávejte svému tělu také pořádný a klidný spánek a dostatečný odpočinek.

Po zimě bychom se také měli zase začít více hýbat a trávit hodně času na čerstvém vzduchu. Začněte třeba chodit do práce pěšky nebo vystupovat o zastávku dřív. Místo toho, abyste použili výtah, běžte po schodech. Začínající teplejší a slunečné počasí většinu z nás více motivuje k tomu, abychom se více hýbali a žili zdravěji, tak tuto příležitost využijte :-).

Ale protože vše se vším souvisí, je také důležité zmínit, že pokud provedeme očistu svého organismu a neočistíme zároveň prostor, ve kterém žijeme, děláme jen poloviční práci.  Prostor, ve kterém žijete má vždy silnější energii než naše tělo a negativní či stagnující energie v našem prostoru bude mít časem za následek stejnou energii v našem těle.  Což pak může vést k různým zdravotním problémům či nemocem.

Mysl

Stejně důležité jako udělat si pořádek doma nebo ve svém těle, je také udělat si pořádek a úklid ve své mysli, vyčistit si hlavu a zbavit se duševního zmatku. K tomu nám mohou velmi dobře posloužit třeba meditace nebo různé jiné techniky a cvičení. A nemusí se jednat o žádné hluboké několikahodinové meditace, prostě si zkuste každý den třeba jen na pár minut v klidu sednout, přestat věnovat pozornost svým myšlenkám, které se vám honí v hlavě, pozorovat svůj dech a jen být.

Přestaňte si také dělat starosti a trápit svoji mysl negativními myšlenkami. Jak je řečeno v jednom mém oblíbeném citátu od Dalajlámy:

Má-li problém řešení, nemá smysl dělat si starosti. Když řešení nemá, starosti nepomohou“.

Místo toho si raději více uvědomujte, kolem čeho se vaše myšlenky točí, a kam soustředíte svoji pozornost. Protože to, kam soustředíme pozornost, to energeticky posilujeme. A zde pak většinou platí, že čím více si děláme starosti, tím více věcí se pokazí. Naše realita, kterou žijeme, je jen odrazem našich přesvědčení a myšlenek. Začněte proto vědomě zaměřovat pozornost na to co chcete, místo na to, co nechcete.

S tím také souvisí to, abychom si přestali stěžovat a naříkat, a raději se začali soustředit na to, co vše v životě máme a za co můžeme být vděční. Často je to totiž tak, že osm z deseti věcí funguje úžasně, ale my se soustředíme na ty dvě, které nefungují. Stěžování vám nikdy nepřinese, to, co chcete, ale naopak utvrzuje to, co nechcete. Nešťastnými nás nedělají okolnosti, ale to, jak je přijmeme a jak na ně reagujeme.

Jeden z nejelpších způsobů jak můžeme začít uzdravovat svůj život je vděčnost. Začněte si proto více všímat všech požehnání, kterých se vám v životě dostává. Už jen to že máte střechu nad hlavou, máte co jíst a pít, umíte číst a psát, je něco, co spousta lidí nemá. K prohlubování vděčnosti velmi pomáhá, si třeba každý večer před spaním napsat aspoň 3 věci, za které jste ten den vděční.

Další věc, se kterou bychom měli přestat, je kritizování, pomlouvání a posuzování. Je to jen další zbytečná ztráta naší energie. Věnujme se raději svému vlastnímu životu a ne životům všech okolo. Navíc když si uvědomíte, že to, co kritizujete a odsuzujete u druhých nebo, co vás na nich rozčiluje, je většinou stejně jen něco, co nemáte rádi sami u sebe a co jste na sobě zavrhli. Co vysíláme, to se nám vrací a druzí lidé nám často jen nastavují zrcadlo a ukazují nám tu část naší osobnosti, na které musíme zapracovat, co musíme uzdravit sami u sebe.

Udělejte si také pořádek ve svých citech a vztazích a vyjasněte si s ostatními nedořešené záležitosti. Zamyslete se, s kolika lidmi máte nevyřešené otázky nebo napjaté vztahy? Cítíte nějakou křivdu? Nebo je někdo komu potřebujete odpustit? Nebo je naopak někdo komu byste se měli omluvit? Žijete v nefunkčním vztahu? Máte kolem sebe lidi, kteří vás jen využívají, a už jenom jejich přítomnost vás vyčerpává? Všechny tyto nedořešené věci, vztahy a záležitosti zatěžují vaši mysl a psychiku a ubírají vám energii. Všichni máme svůj život ve svých rukou a můžeme si svobodně vybrat, s kým se budeme stýkat a mít kolem sebe lidi, s nimiž se budeme vzájemně podporovat a přinášet si do života radost a inspiraci.

Sami se můžeme rozhodnout, jestli budeme kolem sebe dál šířit negativitu, pomluvy a stížnosti, nebo to vše zastavíme a začneme hledat to dobré – v lidech, situacích, ve světě, v okolnostech. Protože vždy nacházíme to, co hledáme. Vypůjčím si jeden krásný citát od Benjamina Franklina:

„ Tím nejlepším kázáním je dobrý příklad“.

Jakmile se zbavíte všeho, co vám už neslouží, co nefunguje, co už nepoužíváte, nepotřebujete, nebo co už vás nikam neposouvá, jakmile si přestanete stěžovat a šířit kolem sebe negativitu, uvidíte, že se se vám uleví a budete se cítit mnohem lehčí a čistější také na úrovni vašeho těla i vaší mysli. Budete se cítit jako znovuzrození a plní nové energie. A věřte mi, že ten pocit za to opravdu stojí.

Takže, kdy se pustíte do tohoto životního úklidu? Není to jednoduchá cesta a nebude to vše ze dne na den, ale pokud chceme dojít do cíle, musíme aspoň začít :-).

OBDOBÍ POD VLÁDOU ENERGIE DŘEVA

Od února až do dubna můžeme využít sílu Dřevěných energií, které nám teď vládnou. Tyto energie nám mohou velmi pomoci se startem všech aktivit, které jsme si pro letošní rok naplánovali. Jedná se o inovátorské a kreativní energie, energie nových nápadů, růstu a rozvoje a také energie nových začátků. Pokud tuto silnou energii podporující začátky propásnete, bude pak pro vás těžší pouštět se do čehokoliv nového a může vás to také více vyčerpávat

Teď nastává ten nejlepší čas naplno rozjet všechny aktivity, které jsme si na letošní rok naplánovali. Tygr,  který je garantem měsíce února, nám může pomoci prorazit cestu a díky jeho rychlým energiím nás začátek mohl posunout hodně dopředu.

Dřevo je velmi prudká, průrazná a agresivní energie. Přináší také tvořivost, kreativitu a nové nápady. Teď už opravdu není na co čekat. Pokud máte nějaký projekt, chcete získat nový byznys, či nové klienty, vyzkoušet nový výrobek, systém, novou službu či něco jiného, s čím chcete začít, udělejte to právě v tomto období. Nečekejte, až bude vše dokonalé, pokud věříte tomu, co chcete dělat, začněte s tím.

Dívejte se kolem sebe a buďte otevření inovacím a změnám. Využívejte návaznost a vycházejte z něčeho, co jste již dělali a bylo to úspěšné. Je to také velmi vhodná doba na přijímání nových posil do pracovního týmu. Mohou vám či vaší firmě přinést nové nápady či návrhy a také novou a čerstvou energii.

Abyste využili velkou sílu Dřevěných energií naplno, je dobré přizpůsobit jim též svůj interiér, ať už se jedná o váš domov, firmu či vaši kancelář. Ke správnému nastavení našeho zázemí je nejvhodnější březen, kterému bude vládnout Zajíc. Hodně větrejte, abyste tuto svěží a čerstvou energii pustili dovnitř. Prostor můžete oživit světle zelenou barvou či zelenými doplňky. Teď už by v interiéru určitě neměly být žádné zimní či dokonce ještě vánoční doplňky a dekorace.

Dávejte si do prostoru čerstvé řezané květiny, vše odlehčete a prosvětlete (ideálně umyjte i okna, aby se dovnitř mohlo dostat, co nejvíce světla). Můžete si také vytvořit různé zelené věnce s trávou nebo kvítky, a zavěsit je třeba na vstupní dveře či dát doprostřed stolu. Vykouzlete u vás doma či v kanceláři svěží atmosféru jara (myšleno podle energií času nikoliv podle kalendáře).

Je to také období vhodné k detoxikaci, a to jak vašeho těla, tak vašeho prostoru (kde je tím myšlen zejména jarní úklid). Prostor je jedním z nejlepších zdrojů energie a to hlavně ten, ve kterém trávíme nejvíce času.

První čím byste měli začít je jarní úklid :-). Měli bychom se zbavit věcí, které vám už neslouží, které nejsou funkční nebo které již nepotřebujete. Projít všechny šuplíky, skříně či komory a vše důkladně vytřídit. Každá věc, kterou doma či v kanceláři máte, by měla mít svoji funkci a místo. Tím se zbavíte „mrtvé“ a stagnující energie, a také si vytvoříte místo pro nové.

Tato stará a nefunkční energie se může přenášet také na vás a může dojít k zablokování vaší energie. Pak se budete zabývat stále stejnými věcmi a netvořit si místo pro nové, tedy třeba nové lidi, nové příležitosti, ale také novou budoucnost. Jakmile svůj byt či kancelář uvolníte od těchto nepotřebných věcí, začněte s pořádným úklidem a očistou.

K elementu Dřeva patří také žlučník a játra. Tyto orgány jsou v období Dřeva aktivní a spotřebovávají poměrně dost energie. Proto bychom jim měli ulehčit a zbytečně je nezatěžovat. Je tedy velmi vhodné si na toto období naplánovat také očistu a detoxikaci našeho organismu. Ideální je vynechat smažená a tučná jídla a vyhýbat se alkoholu a cukru.

Jíst odlehčenou stravu, nenáročnou na trávení. Je nezbytné pít hodně tekutin, nejlépe minimálně 2 litry denně, ideálně čisté vody bez oxidu uhličitého a chemických látek. Je to důležité proto, aby se vyloučené látky opravdu vyloučily a nezablokovaly se někde v organismu.  Můžeme si pomoci i speciálními přípravky na podporu jater a žlučníku a pít různé detoxikační či bylinné čaje.

Měli bychom také trávit hodně času na procházkách v přírodě a nezadržovat v sobě emoce. Ty se také vážou k játrům a žlučníku a jejich zadržování tyto orgány oslabuje. Naše emoce bychom prostě měli přijmout a prožít si je (tím se pak ta emoce uvolní a může odplynout). A taky je  nějak  ze sebe dostávat (klidně i sportem, nebo se vykřičet  v lese, vypsat se z toho, vykreslit atd.). Nezapomeňte si také chránit krk šálami nebo šátky, energie Dřeva s sebou přináší také vítr a proto může více foukat.

JAK SI PŘIPRAVIT PLÁN NA ROK 2019?

Víte, že podle tabulek starých čínských mistrů má každý rok, sezóna, měsíc, den a dokonce i hodina svoji vlastní osobitou energii? Tyto energie vycházejí z teorie pěti prvků a také charakteristiky zvířat čínského zvěrokruhu. Jednotlivá zvířata a elementy (prvky) propůjčují roku, měsíci, dni či hodině své osobité vlastnosti.

Je dobré tyto energie znát, přizpůsobit se jim a využívat jejich sílu a potenciál. Nejdůležitější z dlouhodobějšího hlediska a také z hlediska plánování, je pro nás využívání zejména energie roku a také energie jednotlivých měsíců. Tyto energie nám mohou velmi usnadnit naši práci, a pokud je využijeme, mohou nám také šetřit naší vlastní energii. V případě, že jdeme proti těmto energiím, tak se zbytečně vyčerpáváme a ubíráme si tak naši sílu a energii.

Cyklus energií se dělí do pěti prvků či fází (Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda). Dvě z těchto fází mají rostoucí/stoupající tendenci (energie Dřeva a Ohně). Tyto dvě energie mají velkou sílu a měli bychom je využít hlavně  pro začátek, rozjezd, rozvoj či prezentaci svých aktivit.

Další dvě fáze mají klesající tendenci (energie Kovu a Vody). V průběhu fáze Kovu a Vody dochází k silnému poklesu energií a energie zvenčí nám nedávají téměř žádnou podporu. Pokud jsme v období vlády těchto energií hodně aktivní, musíme využívat z velké části svou vlastní energii a tím se velmi vyčerpáváme a vydáváme energii, která pak našemu tělu chybí. Pak dochází k oslabení organismu a imunity a může to skončit nějakou nemocí. A jelikož letošní energie budou opravdu hodně slabé může k tomu vyčerpávní dojít mnohem rychleji.

A pak zde máme také mezifázi, která je mezi růstem a klesáním (předěl mezi působením jednotlivých elementů), a která vytváří rovnováhu a tou je energie Země. Této fází se říká taky mezidobí Země. Toto období je vhodné využít k zastavení se, konsolidaci, ohlédnutím se za uplynulým obdobím, zhodnocením a případné úpravě plánů na další období.

Využijte tedy tohoto umění práce s energiemi i při svém plánování aktivit v roce 2019, kterému bude vládnout Zemský Vepř. Teď v lednu nám jako měsíční garant vládne Buvol a máme nejdůležitější mezidobí Země z celého roku. Leden je proto nejlepší období z hlediska plánování aktivit na celý rok. A dobře nastavený plán může být zárukou vašeho letošního úspěchu. Nebudete se muset v průběhu roku příliš zdržovat plánováním a vymýšlením dalších aktivit.

Nejvíce aktivit a hlavně ty náročnější aktivity si tak naplánujte na jaro a léto, kdy vládnou energie Dřevo a Oheň. Méně náročné činnosti, dodělávky, kontroly, hodnocení pak ideálně na podzim, kdy vládne Kov. V období zimy, tedy vlády Vody, jsou pak okolní energie opravdu velmi slabé, a vy byste již neměli být téměř vůbec aktivní, nerozjíždět nic nového či se věnovat nějakým náročným činnostem. Měli byste se věnovat hlavně odpočinku, regeneraci a nabíráni sil pro další rok. Doporučuju udělat si více detailní plán minimálně na první čtvrtrok či půlrok a zbytek pak můžete upřesňovat a dolaďovat právě třeba v mezidobích země, dle toho, jak se budou vaše aktivity a kroky, které podniknete vyvíjet.

Co bychom si tedy teď v lednu měli hlavně nastavit? Je důležité mít na paměti, že pokud chceme někam dojít, je důležité si udělat jasno ve dvou věcech – kde se nacházíme a kam směřujeme. Měli bychom si uvědomit, co se nám loni povedlo, v čem chceme pokračovat a co chceme dále rozvíjet. v čem jsme dobří, jaké jsou naše přirozené talenty a silné stránky (jako nástroj k lepšímu poznání sebe sama může velmi dobře posloužit třeba i znalost svého astrotypu). Co nám dělá radost a přináší pocity vnitřního naplnění. Vymezit si jasně čemu se chceme v letošním roce věnovat a čeho chceme na konci roku dosáhnout, kam chceme dojít.

Na co budeme ve svých aktivitách navazovat (uvědomit si co nám třeba už v minulosti fungovalo či kdo nebo co nás inspiruje) a co nového bychom měli letos vytvořit či začít dělat, abychom svého cíle dosáhli. Pak bychom si také měli nastavit nějaká pravidla a také se třeba zamyslet koho bychom mohli oslovit za účelem spolupráce, požádat o pomoc atd.  No a pak už si jen vzít papír a tužku nebo si sednout k počítači a sepsat si náš plán do jednotlivých měsíců, tak abychom si vytvořili takové milníky, podle kterých pak uvidíme, jak postupuje naše cesta k cíli a užívat si také tu cestu a radovat se z ní, nelpět jen na dosažení cíle.

Velmi vhodné je taky udělat nástěnku snů (tzv. vision board), kam si můžete umístit obrázky svých cílů a tím svoje vize ještě více podpořit. Tuto nástěnku si pak dejte na místo, kam se často díváte. Může to být místo naproti sedačce, posteli nebo pracovního stolu. Vize patří k energii Ohně. Zapalujte proto u vaší nástěnky třeba červené svíčky, abyste tuto aktivační energii podpořili.

Nezapomeňte do svého plánu zahrnout všechny důležité oblasti svého života (kariéra, vztahy, rodina,  volný čas, přátelé, zdraví, domov atd.) tak, aby se rozvíjely v rovnováze. U každé oblasti je dobré si stanovit cíl a sepsat kroky, které k němu povedou. Stavte své plány hlavně na tom, čeho jste dosáhli v minulých letech a přemýšlejte, jak můžete své snažení dále rozvíjet a na co můžete navázat. Poraďte se s těmi více zkušenými a moudřejšími, kteří mají v dané oblasti více zkušeností.

Vzhledem k energiím, které budou letošní rok vládnout, si udělejte své letošní plány a cíle co nejvíce realistické, jasné a jednoduché. Každý cíl si rozdělte na menší části (tzv. milníky) a soustřeďte se vždy jen na tu část, kterou máte před sebou. Mějte na paměti, že i cesta dlouhá tisíc mil, začíná prvním krokem. Stále byste měli mít pocit, že vše v pohodě zvládnete a máte pevnou půdu pod nohama.

Více informací o konkrétních energiích jednotlivých měsíců naleznete níže.

LEDEN

Garantem toho měsíce je Buvol a máme také první letošní mezidobí Země. Leden je jakési naše startovací pole pro celý rok. Tento měsíc bychom měli věnovat hlavně plánování celého roku a detailně si nastavit a projít svůj letošní plán. Na přípravu si vyhraďte opravdu dostatek času a postupujte svým tempem. Buvol má velkou sílu, vytrvalost a pevnou vůli a to, co začne, převezmou všechna ostatní zvířata a budou pokračovat v cestě, kterou si v lednu určíte a nastavíte. Proto tuto přípravu nepodceňujte, vyplatí se vám to.

ÚNOR

Garantem tohoto měsíce je Tygr a začíná nám vládnout energie Dřeva. Začíná jarní sezóna (bráno dle přírodních energií, ne dle kalendáře). V tomto měsíci vládne velmi silná, razantní a možná až agresivní energie startu a začátku, je to období, kdy bychom měli naplno rozjet všechny své letošní naplánované aktivity. Je dobré začít s tím, co potřebujeme udělat rychle a důrazně, čím potřebujeme „prorazit“. Moc nepřemýšlet a prostě jednat. Můžete také generovat nové nápady, dělat brainstorming a být více kreativní.

BŘEZEN

Garantem března je Zajíc a stále nám vládne energie Dřeva. Energie Zajíce jsou zaměřené především na vnitřek a na zázemí. V tomto měsíci byste se měli zaměřit hlavně na vnitřní podporu svých aktivit. Trošku zpomalit a vytvořit si takové zázemí pro své aktivity, která vám bude dávat podporu a energii. Ať už se jedná o byt, dům či kancelář. Zjistit zda vše funguje (doma i v kanceláři), zda máte dostatek pracovních míst, zaměstnanců, správné lidi v týmu, ty správné dodavatele, obchodní partnery atd. Doma je pak tento měsíc hlavně o velkém jarním úklidu a zbavení se všech nepotřebných a nefunkčních věcí. Ale také na vytváření nového domova – rekonstrukce, stěhování atd. Nezapomeňte také nastavit energie jara a dřeva ve svém interiéru a udělejte si doma jarní výzdobu.

DUBEN

Garantem tohoto měsíce je Drak a čeká nás také další mezidobí Země. Je to jeden z nejsilnějších měsíců roku. Vše co v tomto období začnete, by mělo mít dobrou perspektivu a velký potenciál úspěchu. Vrhněte se tedy s nadšením a elánem do práce. V tomto měsíci se zaměřte hlavně na své velké plány a vize. A pokud jste si v březnu vytvořili silné a funkční zázemí pro své další aktivity, můžete také podpořit rozvoj a expanzi a dělat vše ve velkém. Můžete rozšiřovat své aktivity, získávat nové klienty, dodavatele, otvírat nové pobočky apod. Zaměřte se zkrátka na věci, které mají potenciál růstu. Opět můžete mít hodně nápadů a také vidět potenciál, které ty nápady mají, nahlédnout trošku do budoucnosti. Tento měsíc můžete využít také ke svému rozvoji a vzdělávání. Přihlásit se na nějaký kurz, ve kterém dojde k rozvoji vašich znalostí a dovedností atd.

KVĚTEN

Garantem května je Had a začíná období energií Ohně (letní sezóna). Své velké vize z předcházejícího měsíce teď máte možnost pořádně promyslet a dát jim dokonalý obsah i formu, vymyslet, jak by to mohlo dál fungovat. Vše správně pojmenovat. Dotáhnout věci k dokonalosti a nejvyšší kvalitě. Had miluje také noblesu, hloubku a kvalitu, dopřeje si tedy v tomto období dobré večeře, nevšední zážitky, nešetřete na sobě, jelikož Had musí mít vše nejlepší, nejkvalitnější, nejnovější ať to stojí, co to stojí. Had miluje také umění, módu, krásu, drahé a kvalitní věci, takže v tomto období je nejvhodnější čas na návštěvu módní přehlídky, divadla, galerií atd. Dopřejte své knihovně také pár nových a kvalitních knih. Stejně jako Drak i Had se rád vzdělává. Využijte tento měsíc také ke zlepšení svého vědění a rozšiřování svých znalostí a vědomostí. Měsíc vhodný na veškerou intelektuální činnost.

ČERVEN

Garantem června je Kůň a stále pokračuje vláda energií Ohně. V tomto měsíci by mělo dojít k vaší letošní nejvyšší aktivitě. Budou vládnout nejaktivnější energie tohoto roku. V květnu jsme vše měli promyslet a dotáhnout k dokonalosti a teď se s tím běžte ukázat „ven“. Rozjeďte všechny vaše aktivity na maximum. Dostaňte se tento měsíc co nejdál, v tom čím se zabýváte a co děláte, snažte se ze svých aktivit vytěžit a získat maximum. Nabízejte, prodávejte, ukazujte, prezentujete, přednášejte, využijte reklamu. Zkrátka jeďte naplno a ukazujte se hodně ve společnosti. Vhodné jsou zejména velké akce pro hodně lidí. Je to nejlepší čas na zviditelnění se. Tento měsíc by měl být jedna velká jízda a neměli byste se moc zastavovat.

ČERVENEC

Garantem července je Koza a čeká nás také další mezidobí země. Máme za sebou prvního půl roku a taky vrchol letošních aktivit. Energie už nám teď budou jen klesat. Teď už byste měli mít vše nastavené a rozjeté a vše by mělo dobře fungovat samo, tak abyste do toho nemuseli dávat příliš vlastní energie. V tomto období hlavně odpočívejte, užívejte si své dosavadní výsledky a nezapomeňte si také naplánovat vaší dovolenou. Je to ideální období na romantické výlety a dovolené, romantické západy slunce, žádosti o ruku, romantické večeře. Ideální období pro péči o svou rodinu, zázemí či partnera. Vhodné období na péči o náš interiér a naše zázemí a jeho zkrášlování. Ale také na kulturu, společnost atd. Tento měsíc se věnujete hlavně tomu, co vás baví, co máte rádi a co vám přináší radost.

SRPEN

Garantem srpna je Opice a začíná vládnout energie Kovu a také podzimní sezóna. Stejně jako Koza tak i Opice si ráda užívá a hraje si, takže pokračuje období užívání si, dovolených atd. Opice ráda dělá jen to, co jí baví, takže i na tento měsíc si naplánujte hlavně aktivity, které vás baví a přináší vám radost. Měl by to být takový hravý a odlehčený měsíc. Nicméně už bychom se měli pomalu začít připravovat na dokončení všeho, co jsme letos začali. Opice umí najít cestu a směr, ví JAK, proto těchto jejích vlastností využijte a naplánujte si v tomto měsíci zbytek letošního roku, tak aby vše vyšlo co nejlépe a dosáhli jste cílů, které jste si na začátku roku stanovili. Mějte oči otevřené, tento měsíc se mohou objevit i nějaké nové příležitosti.

ZÁŘÍ

Garantem tohoto měsíce je Kohout a stále nám vládnout energie Kovu. Září je měsícem inventury, třídění, zbavování se nepotřebných věcí a velkého úklidu. Ideální čas pro finanční záležitosti, vytváření různých systémů, řádů, tabulek, řešení detailů či hledání chyb. A také vytváření prvních verzí rozpočtů na následující rok. Vrhněte se tedy tento měsíc do rutinní práce, která vyžaduje přesnost se zaměřením na detaily. Kohout se také rád ukazuje. Na toto období je vhodné si naplánovat společenské akce a ukazovat se více ve společnosti, kde budete moct prezentovat to, co umíte, co děláte a v čem jste dobří. Je to také vhodný měsíc na dodělávky, dokončování atd.

ŘÍJEN

Garantem října je Pes a čeká nás také poslední letošní mezidobí Země. Čeká nás měsíc dodržování pravidel, dohod a řádů. Měsíc vhodný na veškeré kontroly různých procesů, systémů, smluv, funkčností atd. Ideální období na různé charitativní a dobročinné akce. Tento měsíc je ve znamení obětavosti, pomoci ostatním a konáním dobra. Pes nemá rád změny, je spíše konzervativní, proto si na toto období neplánujte žádné velké inovace v životě ani doma. Věnujte se také hodně své rodině a rodinným záležitostem.

 LISTOPAD

Garantem tohoto měsíce je Vepř a dostáváme se do období, kterému vládnou energie Vody (zimní sezóna). Je to měsíc, kdy máme nejslabší energie z celého roku. Tento měsíc byste měli hlavně oslavovat výsledky svého letošního snažení. Dodá vám to spoustu energie do příštího roku. Vepř má rád hojnost ve všech podobách (hodování, dobré jídlo a pití atd.). Užívejte si tento měsíc hlavně bezstarostný život, zábavu a radost. Stejně jako Pes, tak i Vepř velmi rád pomáhá a proto je v tomto období ideální se zúčastnit nějaké charitativní akce, někomu pomoci, určitě Vám to přinese krásný pocit a také radost. Nebo třeba vy sami nějakou charitativní akci můžete uspořádat nebo třeba jen více pomáhat lidem kolem sebe. Můžete si také sami říct o pomoc, pokud ji potřebujete. Choďte hodně do společnosti a užívejte si společenské akce.  Veškeré schůzky a jednání je tento měsíc vhodné spojit s obědem či večeří.

PROSINEC

Garantem prosince je Krysa. V prosinci bychom již měli svoji pozornost a energii začít zaměřovat na příští rok a začít vnitřně řešit a zpracovávat, co budeme příští rok dělat. Vhodný měsíc k získávání a vyhledávání informací, sepisování myšlenek, utváření prvních náznaků vize na následující rok. Vzdělávejte se a zapište se třeba do nějakého kurzu a čerpejte nové vědomosti. Tento měsíc může přát také obchodním, finančním a investičním záležitostem. Využijte toto období a choďte do společnosti, za zábavou, Krysa miluje lidi a velmi ráda s nimi komunikuje a povídá si.

Přeji vám šťastný, hojný a úspěšný rok 2019 a ať se vám podaří splnit si svá přání a dojít ke svým cílům. A nezapomeňte, že i cesta je cíl. A měli bychom si užívat už i tu cestu, která k cíli vede a být vděční za vše co na ní potkáme a co se naučíme :-).

Jste Vepř, Krysa nebo Buvol?

V minulých článcích jsme si představili znamení/zvířata čínského zvěrokruhu, která patří k elementu Dřevo, Oheň a Kov. Dnes se podíváme blíže na poslední trojici, která patří k elementu Voda. A to na Vepře, Krysu a Buvola. Jako v předchozích článcích si více přiblížíme jejich silné a slabé stránky a také možné uplatnění v pracovní oblasti.

U jednotlivých zvířat také uvádím roky (čínský nový rok nezačíná 1. ledna jako ten náš, ale cca na přelomu ledna a února) a měsíce, které jsou pod jejich vládou. Podle data narození si tak můžete snadno zjistit, jestli vy, nebo někdo z vašich blízkých, má dané zvíře ve svém astrotypu.

VEPŘ

Roky narození

 • 22. 1. 1947 – 9. 2. 1948
 • 8. 2. 1959 – 27. 1. 1960
 • 27. 1. 1971 – 14. 2. 1972
 • 13. 2. 1983 – 1. 2. 1984
 • 31. 1. 1995 – 18. 2. 1996
 • 18. 2. 2007 – 6. 2. 2008
 • 5. 2. 2019 – 24. 1. 2020

Měsíc narození

 • 23. 10. – 21. 11.

Silné stránky – Vepř má velkou vnitřní sílu a v životě by se měl soustředit hlavně na pomoc ostatní, zejména těm, kteří tolik síly nemají. Jeho silnou stránkou je pozitivní přístup a velká ochota pomáhat. Lidé se na něj s žádostmi o pomoc mohou i sami přirozeně obracet. Je inteligentní, přátelský, chytrý, otevřený, ohleduplný, poctivý, empatický a často psychicky i fyzicky velmi silný. Jeho velkou předností je také umění využívat „selský rozum“ a řešit věci nekomplikovanou a jednoduchou formou. Měl by stavět na své dobrosrdečné povaze a smyslu pro přátelství a empatii. Ke svému životu také ale potřebuje hojnost a blahobyt a dobré materiální zajištění. Sám by měl mít vždy všeho dost a tak pak může hojnost a dostatek vytvářet i pro ostatní.  Je pro něj důležité, aby se dobře dařilo i ostatním lidem. A pokud má sám dost, rád se dělí s lidmi, kteří to potřebují. Schopnost dávat a pomáhat tak hodně lidem, je pro něj důležitá. Není to ale jen o materiálním dávání, ale také o dávání přátelství, lásky, porozumění atd.

Slabé stránky – Vepř je velmi dobrosrdečný, lidský, štědrý, přátelský, ale často také velmi váhavý, ostýchavý, důvěřivý a naivní. Z tohoto důvodu si musí dávat pozor, aby lidé jeho štědrosti a velké ochoty pomáhat nezačali zneužívat. Měl by si vždy dobře promyslet komu, a v jaké formě bude pomáhat. Hlídat si svoje hranice a naučit se říkat NE, což je pro něj často velmi těžké. To platí také třeba v práci, kde na sebe často bere práci ostatních. Neměl by se taky snažit svoji pomoc vnucovat, jelikož odmítnutí jeho nabídky k pomoci pro něj může být dost nepříjemné. Musí si také dávat pozor na dlouhodobé pocity strachu, smutku a deprese a následné tendence propadat sebelítosti. Vepř také miluje společnost, zábavu a bujaré večírky. A jelikož má rád hojnost a blahobytu, a vše si rád užívá v plné míře, musí si dávat pozor, aby se mu tento styl života příliš nezalíbil.

Kariéra – Povinnosti, které přijme za své, vždy splní a tak může uspět v nejrůznějších povoláních. Je velmi důsledný, svědomitý a pracovitý. Vepř se umí starat o druhé a dokáže vytvářet hojnost (jak pro sebe, tak pro ostatní). Jeho práce by měla být zaměřena na pomoc ostatním a starost o ostatní. Nebo spíše on sám by svoji činnost měl považovat za pomoc ostatním. Nejde tu ani tak o to, v jakém oboru to bude, ale spíš o přístupu k práci. Může se také angažovat v různých charitách nebo sociální oblasti.

KRYSA

Roky narození

 • 24. 1. 1936 – 10. 2. 1937
 • 10. 2. 1948 – 28. 1. 1949
 • 28. 1. 1960 – 14. 2. 1961
 • 15. 2. 1972 – 2. 2. 1973
 • 2. 2. 1984 – 19. 2. 1985
 • 19. 2. 1996 – 6. 2. 1997
 • 7. 2. 2008 – 25. 1. 2009
 • 25. 1. 2020 – 11. 2. 2021

Měsíc narození

 • 22. 11. – 20. 12.

Silné stránky – Silnou stránkou tohoto znamení je „akčnost“, bystrost, pohotovost, dobrá intuice, hbitost a rychlý úsudek. Velmi důležitý je pro ni pohyb kupředu. V jejím životě by mělo vše plynout a měla by se vyhýbat všem různým překážkám a blokům na své cestě. Dlouhodobě nestát a nepřešlapovat na místě, ale vždy raději najít jiný způsob či řešení, jak danou věc udělat. Dále také návaznost, tak aby vždy jedna činnost navazovala na druhou. Jednu věc dokončit a začít novou. Nesnažit se řešit hodně věci najednou. Další silnou stránkou Krysy je schopnost práce s informacemi, které umí vždy dobře získat, zpracovat a použít, ať už pro sebe nebo je předat a sdělit ostatním. Než se do čehokoliv pustí, je pro ni důležité věnovat více času přípravě a sehnat si všechny dostupné informace. Díky tomu pak také může eliminovat různé překážky, které by ji na další cestě mohly potkat. Krysa je také velmi výřečná a má velmi dobré komunikační schopnosti. Je to velmi dobrá obchodnice, která umí každého dostat tam, kam potřebuje a často nám vnutí věci, které vlastně ani nepotřebujeme. Dobře připravené informace a komunikace jsou pro Krysu základem úspěchu.

Slabé stránky – slabinou Krysy jsou situace, kdy se cítí zahnaná do kouta a neví kudy kam nebo se jí do cesty postaví překážka. Pak se u ní může začít projevovat velký strach a může jednat podrážděně, útočně až agresivně. Když se v životě na dlouho „zablokuje“ může z toho až onemocnět. Strach ji může také hodně paralyzovat a vyústit i v depresivní stavy. Měla by si také hlídat, aby s lidmi až příliš nemanipulovala a také se vyhýbat konfliktům, které neumí moc zvládat. Musí se také naučit ovládat svojí občasnou přílišnou zbrklost, její rychlé tempo pak může pro ostatní být nepříjemné a vyčerpávající. Díky tomu, že Krysa ráda sbírá a předává informace, musí si hlídat, aby si nezačala příliš libovat v drbech a pomluvách.

Kariéra – Krysa je často velmi výřečná a má výborné komunikační schopnosti (v různých formách, jako např. mluvení, psaní, videa, texty, blog, články atd.). Uplatnit se může také v kreativní oblasti či umění, jako je třeba hudba nebo kreslení. Díky své výřečnosti je Krysa  také výborná obchodnice. Umí se rychle rozhodnut a každého dostat tam, kde ho potřebuje mít. Umí si také o všem sehnat veškeré potřebné informace, rychle je zpracovat a pak také použít. Uplatnění může nalézt také v oborech, kde se pracuje s informacemi. Jako třeba media, internet, zpravodajství, PR, novinařina, tiskový mluvčí, obchod a prodej, finanční či bankovní sektor, různé průzkumy atd.

BUVOL

Roky narození

 • 11. 2. 1937 – 30. 1. 1938
 • 29. 1. 1949 – 16. 2. 1950
 • 15. 2. 1961 – 4. 2. 1962
 • 3. 2. 1973 – 22. 1. 1974
 • 20. 2. 1985 – 8. 2. 1986
 • 7. 2. 1997 – 27. 1. 1998
 • 26. 1. 2009 – 13. 2. 2010
 • 12. 2. 2021 – 31. 1. 2022

Měsíc narození

 • 21. 12. – 20. 1.

Silné stránky – Buvol je takový budovatel a vůdce. Je důsledný, zodpovědný a velmi pracovitý. Má vysokou inteligenci, sílu, odhodlanost, vytrvalost, houževnatost a pevnou vůli. Sám představuje sílu a mohutnost. Jakmile něco slíbí, můžeme si být 100% jistí, že to udělá. Jakmile se pro něco rozhodne, většinou dosáhne svého. Rozhodovat by se však měl uvážlivě a vše si vnitřně zpracovat a analyzovat. Vyhýbat se tzv. „hurá“ akcím, ty ho velmi vyčerpávají. Pro své aktivity potřebuje dostatek času a neměl by se nechat tlačit do rychlých rozhodnutí. Potřebuje si také dělat věci po svém a pracovat svým tempem (to může být i rychlé), ale jen on sám rozhodne, jaké bude. Je pro něj lepší pracovat samostatně a určit si potřebný čas na svoji práci a také svoje priority. Měl by si kolem sebe také vytvořit prostředí, které mu vyhovuje a mít také nějaké svoje „místo“ ať už pokoj, koutek či aspoň křeslo, něco, co bude jen jeho a kam také bude moct jít, když chce být jen sám se sebou. Vlastní místo, čas a tempo je pro Buvola při dosahování jeho cílů opravdu hodně důležité.

Slabé stránky – Buvol si musí dávat pozor, aby věci neprosazoval až moc silou a dominancí. Buvol bývá také velmi náročný, a to nejen na sebe, ale i na lidi ze svého okolí, včetně jeho rodiny. Jeho slova často mohou znít jako příkazy a pokyny. Hlídat by si měl také určitou zaslepenost, kdy se může tak soustředit na cestu, kterou se vydal, že mu utečou jiné příležitosti. Proto by se měl vědomě naučit vnímat i okolní dění a ostatní lidi. Měl by se také vyhýbat aktivitám, které vyžadují časté a náhlé změny, nemusí mu dělat dobře ani časté cestování. Jeho síla a neústupnost může také přerůst v aroganci či zuřivost, obzvlášť v případech, kdy do něj někdo „strká“ nebo ho dráždí. Občas mu může překážet jeho tvrdohlavost a svévole a také se může lehce stávat obětí svých zvyků.

Kariéra – Díky své inteligenci, pevné vůli a síle může Buvol dosáhnout úspěchu v mnoha oblastech. Je však pro něj důležité, aby to, co dělá, považoval za svoji cestu a vyhýbal se činnostem, které jsou mu cizí. Stavět by se měl spíše do vedoucích rolí a věnovat se dlouhodobým a stabilním činnostem. Může mu vyhovovat pocit, že něco „buduje“. Osvědčit se může třeba v politice nebo obchodě. Buvol budí v lidech velkou důvěru a umí si sjednat přirozenou autoritu. Je na něj spolehnutí a je schopný dotáhnout do konce to, co si předsevzal. Je schopný v rámci každého úkolu najít jedinečné řešení a díky své vytrvalosti a houževnatosti problém často nevzdává, dokud ho nevyřeší.

 

Máte v sobě Opici, Kohouta nebo Psa?

V minulých článcích jsme si představili znamení/zvířata čínského zvěrokruhu, která patří k elementu Dřevo a Oheň. Podívali jsme se blíže na jejich silné a slabé stránky a také možné uplatnění v pracovní oblasti.

Dnes bych ráda pokračovala zvířaty, která patří k elementu Kov, což je Opice, Kohout a Pes.

U jednotlivých zvířat také uvádím roky (čínský nový rok nezačíná 1. ledna jako ten náš, ale cca na přelomu ledna a února) a měsíce, které jsou pod jejich vládou. Podle data narození si tak můžete snadno zjistit, jestli vy, nebo někdo z vašich blízkých, má dané zvíře ve svém astrotypu.

OPICE

Roky narození

 • 25. 1. 1944 – 12. 2. 1945
 • 12. 2. 1956 – 30. 1. 1957
 • 30. 1. 1968 – 16. 2. 1969
 • 16. 2. 1980 – 4. 2. 1981
 • 4. 2. 1992 – 22. 1. 1993
 • 22. 1. 2004 – 8. 2. 2005
 • 8. 2. 2016 – 27. 1. 2017

Měsíc narození

 • 22. 7. – 21. 8.

Silné stránky – Opice je velmi chytrá, bystrá a vynalézavá. Její nejsilnější stránkou je schopnost si rychle a často i bez úvodních informací, poradit v téměř každé situaci. Má také velkou schopnost vidět a vycítit příležitosti a využít je na své cestě k cíli. Příležitosti umí také ukazovat ostatním. Říká se, že Opice je nejhorší protivník, vidí neukázané a slyší nevyslovené a tuto vlastnost by měla v životě využívat a rozvíjet. To jí pomáhá zejména třeba při obchodních jednáních. Ve svém životě by měla hodně rozvíjet také svou chytrost a hodně a stále se zajímat o vše co se děje, zkoumat, co se nabízí. Situace řešit proaktivně, být flexibilní a stále připravená, že se může objevit dobrá příležitost. Díky své schopnosti improvizace umí Opice vyřešit téměř jakýkoliv problém a to rychle a chytře. Umí ostatním poradit, najít pro ně správné řešení a ukázat jim cestu. Jejím úkolem je hledání řešení k dosahování cílů. Ke svému životu také nutně potřebuje hru a zábavu. Měla by se proto věnovat jen tomu, co ji opravdu baví. Je velmi všestranná a umí zvládat i více věcí najednou. Má také velmi dobrou paměť a smysl pro humor. Umí se dobře prezentovat a zaujmout ostatní. S Opicí je vždy lepší být zadobře a také se jí nevyplatí lhát. Téměř vždy to pozná a prokoukne nás až do morku kostí.

Slabé stránky – největší slabostí Opice je nechuť řešit velké a komplikované problémy (z jejího pohledu těžkosti) a také nechuť pouštět se do všeho co ji nebaví a co se jí nelíbí. Od řešení takových problémů má tendence utíkat. Měla by se proto naučit řešit problémy hned jak přijdou a nenechat je kumulovat, protože tím pak bude její nechuť pustit se do jejich řešení ještě růst. Tyto neřešené problémy se jí mohou také propadnout na fyzickou úroveň ve formě nějaké nemoci (často na plicích či průduškách či ve formě nějakého kožního problému). Je pro ni dobré vyměnit ve svém slovníku slovo problém za slovo příležitost. Vnímat problémy jako příležitosti či výzvy, jak se něco naučit, něco vyřešit atd. Opice také potřebuje obdiv, pochvalu, potlesk a uznání, to je pro ni velkým hnacím motorem. A pokud se jí toto dlouhodobě nedostává, může celkem rychle ztratit motivaci. Musí se taky naučit trpělivost a ovládat svoji zbrklost, díky které pak může skákat od jedné příležitosti ke druhé a nikdy nic nedokončit. Díky svým kvalitám, kterých si je často velmi dobře vědoma, se může občas chovat také ješitně. Pokud Opici někdo zklame, umí se také mstít a i za několik let je schopná na nás vytáhnout vše, co jsme jí kdy řekli.

Kariéra – Opice jsou vysoce inteligentní, tvořivé a schopné. Mohou velmi úspěšně vykonávat téměř každé povolání, které se jim líbí a baví je. Jejich úkolem je zejména hledat cesty, příležitosti a řešení. Jejich silnou stránkou je ukazovat JAK věci uskutečnit a řešit. Ukazovat ostatním příležitosti, cestu a směr. Ideální pro lidi s touto energií je pracovat formou projektů, protože potřebují různorodost a monotónní, jednotvárná a nudná činnost je ubíjí.  Opice se dokážete velmi rychle zorientovat v každé situaci, chytře se rozhodnout a najít z ní nějaké východisko či řešení, chytře poradit, uzavřít výhodný obchod, sehnat všechny potřebné kontakty apod. Umí také velmi dobře improvizovat a řešit i velmi komplikované situace. I v pracovní oblasti může mít Opice nutkání „přebíhat“ často jinam. Tímto přebíháním však také sbírá zkušenosti, které dovede vzápětí využít. Obvykle má tolik nápadů, že je sama ani nestačí uskutečnit a vůbec jí proto nevadí, když se realizace ujme někdo jiný.

KOHOUT

Roky narození

 • 13. 2. 1945 – 1. 2. 1946
 • 31. 1. 1957 – 17. 2. 1958
 • 17. 2. 1969 – 5. 2. 1970
 • 5. 2. 1981 – 24. 1. 1982
 • 23. 1. 1993 – 9. 2. 1994
 • 9. 2. 2005 – 28. 1. 2006
 • 28. 1. 2017 – 15. 2. 2018

Měsíc narození

 • 22. 8. – 22. 9.

Silné stránky – Kohout je silně zaměřený na detail. Umí vše udělat přesně a dokonale a v tom je jeho silná stránka. Umí například velmi dobře udělat detailní plán realizace nějakého úkolu, rozdat úkoly kdo má co dělat atd. Je také schopný se plně soustředit na daný úkol a je pro něj lepší pokud se vždy plně soustředí na jednu věc, dodělá ji a až pak začne dělat něco dalšího. Je velmi pilný, organizovaný a pečlivý. Umí detaily vidět, vnímat, využít, sladit do velkého celku a pracovat s nimi. Dokáže také odhalit sebemenší nesoulad či chyby a napravit je. Někdy to může být až posedlost detailem, kdy vidí chyby i na něčem, na čem vůbec nezáleží. Jsou to perfekcionisti, kteří mají velké nároky na sebe i ostatní. Ke své práci potřebuje pravidla, řády a dané postupy.  Potřebuje předem znát správný postup, který pak může dodržovat a tím se vždy dostane k cíli. Znalost procesů a systémů je pro něj důležitá. Je pro něj také důležitá práce s lidmi a možnost ukazovat výsledky své práci, tak aby ji ostatní mohli ocenit. Měl by využívat různé společenské či jiné akce k prezentaci výsledků své práce. Pro Kohouta je také velmi důležitý jeho vzhled a péče o jeho tělo, tyto energie by neměl podceňovat.

Slabé stránky – Kohout často věnuje spoustu energie tomu, aby výstup jeho práce byl přesný, perfektní a dokonalý a díky tomu, ho pak často mohou přepadat velké únavy a vyčerpání a nemusí tak být schopný svoji práci dokončit. Tím pak oslabuje své tělo a imunitu a je náchylný k různým onemocněním. Musí se naučit pravidelně a včas odpočívat. Musí si uvědomit, že dokonalost neexistuje a honba za ní je vyčerpávající.  Dále to bývá také přílišná zvědavost, pedantství, občasná výbušnost, sebestřednost a přehnané nároky na sebe i na lidi kolem sebe. Jeho požadavky mohou ostatním často znít jako příkazy. Je pro něj taky dobré se naučit otevřeně přijímat kritiku, která pro něj jinak může být zdrcující. Nebrat si kritiku osobně, ale vnímat ji jako možnost se poučit a dělat věci ještě lépe.

Kariéra – Kohout má výborné organizační schopnosti, je velmi pracovitý, precizní, spolehlivý a umí věci dodělat a dotáhnout dokonce. Dokáže velmi dobře vnímat detaily a najít chyby či nepřesnosti, které je potřeba opravit atd. Potřebujete také ale ukazovat výsledky své práce a ideálně za svou práci sklidit pochvalu a ocenění. To je pro něj velkým hnacím motorem a motivací. Je pro něj důležitá forma jeho práce, jak to vypadá. Měl by se zabývat činnostmi, které jsou pro lidi a s lidmi, jeho práce by měla být lidem na očích. Jeho silná pozice je tam, kde záleží na dokonalém provedení a kvalitě a kde je nutná preciznost a přesnost (ať už se jedná o účetnictví, práci s čísly, audit, chirurgii, design, módu atd.). U své práce potřebuje znát dopředu daná pravidla, řády a postupy, co a jak má dělat. Pokud má jasné zadání, je často nenahraditelný. Kohout může být také inovátorem zaběhlých systémů nebo tvůrce nových postupů. Je pro něj také důležité, aby výsledky jeho práce byly užitečné pro ostatní lidi.

PES

Roky narození

 • 2. 2. 1946 – 21. 1. 1947
 • 18. 2. 1958  – 7. 2. 1959
 • 6. 2. 1970 – 26. 1. 1971
 • 25. 1. 1982 – 12. 2. 1983
 • 10. 2. 1994 – 30. 1. 1995
 • 29. 1. 2006 – 17. 2. 2007
 • 16. 2. 2018 – 4. 2. 2019

Měsíc narození

 • 23. 9. – 22. 10

Silné stránky – Pes je věrný, nápomocný přítel, který nemá rád faleš. Je velkým zastáncem práva a pravidel a má velkou schopnost rozlišit dobré od špatného. Umí nastavit pravidla tak, aby něco fungovalo, mělo to nějaký smysl a někam to vedlo. Umí také hlídat dodržování nastavených pravidel tak, aby to fungovalo. Jeho silný a přirozený instinkt mu vždy pomůže najít správnou cestu. Má velký smysl pro spravedlnost a potřebuje, aby se správné věci dělaly správně. Neměl by v životě dělat žádné nepravosti či porušovat pravidla, zákony, dohody atd. To ho velmi vyčerpává. Stejně tak nemá rád, pokud ostatní porušují sliby, dohody, smlouvy nebo pravidla. Pokud máte ve svém okolí nějakého „Psa“ určitě mu nikdy nedávejte žádné plané sliby. Je to takový spravedlivý a loajální ochranář, všech, kteří ochranu potřebují. Rád dohlíží na to, aby se věci dělaly správně. Správnost řešení také pomáhá prosazovat. Hodně se ho dotýkají všechny nespravedlnosti ať už vůči němu či dalším lidem. Jeho silnými stránkami jsou spolehlivost, loajalita a pevný charakter. Může tak převzít zodpovědnost i za náročné úkoly. Měl by se obklopovat hlavně lidmi, kteří sdílejí jeho hodnoty a smysl pro správnost. Měl by ostatním pomáhat najít správnou cestu a chránit je před nebezpečím či nespravedlností.

Slabé stránky –  Pes si musí dávat pozor na svou velkou důvěřivost, ne všichni jsou tak čestní a spravedliví jako on. Proto si musí pečlivě vybírat lidi, které kolem sebe v životě má. Někdy také může bývat velmi kritický, pesimistický, zarputilý, přímočarý a cynický a říkat věci natvrdo, tak jak jsou. Často může být také pedantský s velkými nároky. Měl by se naučit rozeznat správou míru, aby svým jednáním někoho neranil či neurazil. Má také sklony ztrácet se v podrobnostech, kritizovat za každou cenu a zcela nesmyslně vyhledávat chyby. Pes bývá také hodně konzervativní, jak se říká….starého psa novým kouskům nenaučí a často může být dost nevrlý až protivný, kdykoliv je po něm požadována nějaká změna.

Kariéra – svoji kariéru by měl zaměřit na to, aby se správné věci, dělaly správně. Na správnost a hledání správné cesty má Pes takový přirozený instinkt (čich). Je velmi spolehlivý a také loajální. V každém zaměstnání se často osvědčí zejména díky své věrnosti. Umí vždy dohlédnout na to, aby se dokončilo vše, co bylo naplánováno a také to proběhlo tak, jak to bylo naplánováno. Umí nastavit pravidla a hlídat, aby byla dodržována. Umí také velmi dobře hlídat, že se dodržují různé postupy atd. Pes by měl svou prací určitě pomáhat ostatním, stát na straně dalších lidí. Vybrat si práci, kde bude ostatním prospěšný. Může být například dobrý učitel, policista, právník, kontrolor, soudce, lékař či pracovat v charitě nebo jiné sociální oblasti. Uplatní se také v politice. Uspěje často i v profesích, kde je třeba manuální zručnosti. Je pro něj vhodná i práce s detailem, různé kontroly, hlídání postupů atd. Má organizační schopnosti a umí trpělivě napravovat chyby druhých.

Příště už nás čeká poslední trojice a to Vepř, Krysa a Buvol, což jsou zvířata, která patří k elementu Voda.

OBDOBÍ POD VLÁDOU ENERGIÍ KOVU

V srpnu nám začínají vládnout Kovové energie, které s sebou přináší měsíční vládkyně Opice. Vláda těchto energií potrvá až do konce října. Ted už bychom měli začít zklidňovat své aktivity a připravovat se na sběr výsledků naší roční práce. Nastává období, ve kterém bychom měli začít dělat inventuru naší letošní „úrody“ a začít přemýšlet co a jak dál. Odhadovat zisky a ztráty, promýšlet jak s výsledky našeho snažení naložíme dál, k čemu je využijeme a jak budeme pokračovat.

Kov je zároveň energie zaměřená na detail, takže bychom neměli vycházet z našich odhadů či přání, ale co nejvíce využívat reálná fakta a objektivní pohled. Je to velmi vhodné období na tvorbu předběžných plánů a rozpočtů na následující rok.

Kov zároveň přináší pevnost a s tím souvisí také naše imunita. Nastává období, kdy bychom se o svou imunitu měli začít co nejvíce starat, posilovat ji a pečovat o její pevnost. Tím pak budeme lépe připraveni na zimu. K energii Kov patří dva orgány – plíce a tlusté střevo. Kovová energii s sebou přináší také prochládání, které se začíná projevovat i ve vzduchu. Sluníčko postupně začne ztrácet na síle a vzduch, který dýcháme, začne být studenější a náš krk bychom si pak měli chránit šátkem.

Další důležitou součástí Kovových energií je čistota a úklid. Jak jsem psala již výše druhým orgánem, který souvisí s energií Kovu, je tlusté střevo. To má na starosti vylučování nepotřebného. Přichází tedy velmi vhodná doba na inventuru a úklid nejen našeho interiéru, ale také našeho života. Měli byste začít třídit, co na svoji další cestu životem potřebujete a co již naopak potřeba není. Toho, co již nepotřebujete, se zbavte. Můžete to prodat nebo někomu věnovat. V opačném případě vám to může začít vyčerpávat a ubírat vaši energii a tím také snižovat vaši imunitu.

Prostor, ve kterém žijeme, silně ovlivňuje energie v našem těle. Celý váš interiér by tedy v tomto období měl projít velkým úklidem a důkladnou očistou. Zbavte se všeho, co již nepotřebujete, co nefunguje nebo vám už neslouží.

Každá věc ve vašem interiéru by měla mít svou funkci a své místo. Důkladně projděte všechny skříně a šuplíky a nezapomeňte ani na svůj šatník. Uvidíte, že po očistě vašeho interiéru se vám uleví stejně, jako po očistě vašeho těla. Ostatně celý letošní rok, kterému vládne Zemský Pes, by měl být o zbavování se nepotřebného a nefunkčního a v tomto období se tyto energie ještě zesílí a zejména během září a října naberou na obrátkách. A až budeme mít vytříděno a uklizeno, tak si nezapomeňte interiér vyzdobit podzimními dekoracemi 🙂.

Stejně tak je důležité udělat i „očistu“ naší psychiky a uvolnit její kapacitu. Měli byste ze svého života vyloučit a nechat odejít vše, co již na své cestě nechcete či nepotřebujete a co vám již neslouží k vaší radosti a dosažení vašich cílů. Uzavřít a dokončit věci, které si s sebou nesete ještě z minulosti. Ať už jsou to různé činnosti a aktivity, které vám již k ničemu nepomáhají, ale také třeba majetek nebo lidi, které již ve svém životě nepotřebujete a kteří jsou již pouhou minulostí (více o tom, proč je dokončování věcí tak důležité, si můžete přečíst v jednom mém starším článku ZDE). Umění říkat NE je v tomto období velice důležité. Pročistěte si také svůj email a složky v počítači. Můžete se také věnovat meditacím a relaxačním cvičením a nezapomínejte na dostatečný a kvalitní spánek.

P.S. Pokud byste chtěli tuto podzimní očistu a třídění udělat opravdu důkladně, doporučuji na přečtení knížku Zbavte se nepořádku s feng-  šuej od Karen Kingstonové. Autorka v ní s velkým nadhledem a smyslem pro humor nabízí zcela nový přístup, jak si dát život do pořádku. Zkoumá, co nepořádek vlastně je, proč ho máme a nechceme se ho zbavit, a co výměnou za všechny ty zbytečnosti můžeme získat – například energii a také čas.

JSTE HAD, KŮŇ NEBO KOZA?

V minulém článku jsme si představili znamení/zvířata čínského zvěrokruhu, která patří k elementu Dřevo. Podívali jsme se blíže na jejich silné a slabé stránky a také možné uplatnění v pracovní oblasti. Pokud jste článek nečetli, podívejte se SEM.

Dnes bych ráda pokračovala zvířaty, která patří k elementu Oheň. Jak jsem psala už minule, každý máme v astrotypu čtyři zvířata/znamení (zvíře, která vládlo dni narození, zvíře, které vládlo roku narození, zvíře, které vládlo měsíci narození a zvíře, které vládlo hodině, ve které jsme se narodili).

Tato zvířata pak určují charakter člověka, jeho chování. Naše chování je mix našich zvířat, tato zvířata v nás se vzájemně ovlivňují, doplňují, z každého čerpáme něco, ať už vlastnosti, které se nám líbí, tak ty, které se nám líbí méně. Každý máme své světlé, ale i temné stránky a to dohromady tvoří celek. Jenže, my, ty špatné stránky většinou nechceme vidět a už vůbec ne přijmout či s nimi nějak pracovat. Je celkem důležité přijmout se takoví, jací jsme a to bez výhrad. Jen tak se můžeme posunout dál v poznávání sebe sama.

U jednotlivých zvířat také uvádím roky (čínský nový rok nezačíná 1. ledna jako ten náš, ale cca na přelomu ledna a února) a měsíce, které jsou pod jejich vládou. Podle data narození si tak můžete snadno zjistit, jestli vy, nebo někdo z vašich blízkých, má dané zvíře ve svém astrotypu.

HAD

Roky narození

 • 27. 1. 1941 – 14. 2. 1942
 • 14. 2. 1953 – 2. 2. 1954
 • 2. 2. 1965 – 20. 1. 1966
 • 18. 2. 1977 – 6. 2. 1978
 • 6. 2. 1989 – 26. 1. 1990
 • 24. 1. 2001 – 11. 2. 2002
 • 10. 2-. 2013 – 31. 1. 2014

Měsíc narození

 • 20. 4. – 19. 5.

Silné stránky – Had je považován za nejušlechtilejší zvíře čínského zvěrokruhu. Je to učenec a intelektuál. Často je elegantní, kultivovaný a má velký šarm. Jeho intuice a bystrost je nepřekonatelná. Má až takový šestý smysl, který mu umožňuje velké vědění. Had je rozený stratég. Rád zkoumá věci do hloubky a bádá nad nimi. Umí hledat, nalézat a spojovat souvislosti. Dostat se až do hloubky daného problému a najít ideální řešení. Vše řádně promyslet a dát všemu dokonalý obsah i formu. Díky svému vědění, znalostem a zkušenostem bývá velmi moudrý. Měl by také stále studovat a své vědomosti a znalosti tak prohlubovat. Rád vyhledává zkušenější a moudřejší lidi a učí se od nich. Hada vede touha po vítězství, a proto se většinou vyhýbá všem situacím, kde hrozí neúspěch. Mnoha lidem se Hadi jeví jako složité a často i uzavřené osobnosti.

Slabé stránky – Had se navenek většinou chová tak, že je vše v pořádku a před ostatními často skrývá své skutečné pocity. V jeho nitru probíhá často složitý boj, který ho ve spojení s jeho touhou po dokonalosti může vnitřně velmi ničit. Nicméně navenek většinou nedává nic najevo a nikdo mu tak nemůže pomoct. Před ostatními nerad přiznává, že něco sám nezvládá nebo na něco nestačí. To pak u něj může vést až k psychickému vyčerpání, depresím a uzavírání se do sebe. Pro Hady je důležité si uvědomit, že dokonalost neexistuje a honba za ní je vyčerpávající. Díky touze a snaze mít vše dokonalé u Hadů hrozí také nekonečné přemýšlení a přemítání, díky kterému pak ani nezahájí žádnou aktivitu, protože mají stále pocit, že nejsou dost připravení. Často má také majetnické sklony a sklony k žárlivosti.

Kariéra – Had může být aktivní v oborech jako vzdělávání, intelektuální činnost, výzkum, věda, historie, filosofie, psychologie, poradenství, koučování, trénování či duchovní vědění. Může se také uplatnit v oblasti umění či ve světě financí. Často dovede velmi rychle a chytře pochopit podstatu daného problému. Své znalosti, moudrost a vědění by si také neměl nechávat jen pro sebe, ale předávat je také ostatním. Ať už ve formě učení, přednášek, psaní či jakýmkoliv jiným způsobem.

KŮŇ

Roky narození

 • 15. 2. 1942 – 4. 2. 1943
 • 3. 2. 1954 – 23. 1. 1955
 • 21. 1. 1966 – 8. 2. 1967
 • 7. 2. 1978 – 27. 1. 1979
 • 27. 1. 1990 – 14. 2. 1991
 • 12. 2. 2002 – 31. 1. 2003
 • 31. 1. 2014 – 18. 2. 2015

Měsíc narození

 • 20. 5. – 20. 6.

Silné stránky – Koně můžeme nazvat volnomyšlenkářem. Má tu nejaktivnější energii vůbec a s touto energií musí ve svém životě počítat. Měl by být hodně aktivní a stále něco dělat. Mělo by z něj sálat jeho nadšení a charisma a díky tomu je také schopný strhnout na svoji stranu další lidi, kteří ho rádi následují. Umí rychle „zahořet“ pro věci, které ho nadchnou, a svým zaujetím a nadšením tak pro ně nadchnout i ostatní. Důležitá je pro něj vášeň a radost a tyto emoce jsou pak pro ostatní velmi nakažlivé. Má velmi dobrou intuici a měl by se rozhodovat spíš podle svých emocí a pocitů. O věcech moc dlouho nepřemýšlet. Pro svůj šťastný život nutně potřebuje volnost, samostatnost, radost a svobodu. Ve svazujícím a omezujícím prostředí se často začne chovat destruktivně. Měl by využívat svoji společenskou povahu a dobré komunikační schopnosti a pohybovat se hodně mezi lidmi, ukazovat se a být viděn.

Slabé stránky – pro Koně je velmi nebezpečná nečinnost. Situace, kdy nemá co dělat, kam jít atd. To je pro něj velmi vyčerpávající. Ale zase to také nesmí s aktivitou úplně přehánět a hlídat si odpočinek, nemusí často ani cítit, že je vlastně unavený. Dále také musí prožívat radost, jinak může ztratit smysl života. Není také moc schopný vnímat detaily. Kůň může také bývat hodně egoistický a sebestředný a musí najít správnou míru, tak aby ve své sebestřednosti nepřestal vnímat potřeby ostatních.

Kariéra –Měl by mít takovou práci, kde může být neustále v pohybu. Rád cestuje. Kůň je zvíře, které dobře a rádo vede ostatní. Je pro něj dobré pracovat v týmu jako takový přirozený vůdce. Dokáže ostatní strhnout svým nadšením a elánem a nadchnout pro své zájmy. Sálá z něj oheň a každý ho z něj cítí a vnímá (ať už z jeho krásy, silného charismatu nebo jeho nadšení, které umí být opravdu nakažlivé). Umí dobře prezentovat, prodávat, ukazovat, udělat reklamu a roznést vše do světa mezi lidi. Potřebuje pracovat s lidmi a pro lidi. Má velmi dobré komunikační a prezentační dovednosti. Má velmi dobrou výřečnost a ví, co lidi chtějí slyšet. Je pro něj vhodná i umělecká dráha. Dobře se může uplatnit i v sportu či politice. Je spokojený pokud sklidí pochvalu a obdiv.

KOZA (někde se také můžete setkat s názvem Ovce)

Roky narození

 • 5. 2. 1943 – 24. 1. 1944
 • 24. 1. 1955 – 11. 2. 1956
 • 9. 2. 1967 – 29. 1. 1968
 • 28. 1. 1979 – 15. 2. 1980
 • 15. 2. 1991 – 3. 2. 1992
 • 1. 2. 2003 – 21. 1. 2004
 • 19. 2. 2015 – 7. 2. 2016

Měsíc narození

 • 21. 6. – 21. 7.

Silné stránky – Koza je velmi citlivá, vlídná a jemná. V Číně je považována za znamení míru a pokoje. Často bývá umělecky založená, tvořivá a má vybraný vkus Je velmi empatická a umí se vcítit do ostatních a pochopit jejich potřeby. Má velký smysl a cit pro krásu a harmonii. Umí krásu vnímat, vyzařovat, ale i vytvářet. Většinou má svůj osobitý styl a kouzlo, kterému ostatní snadno podlehnou a díky tomu jí také často prochází spousta věcí. Měla by se v životě obklopit těmi správnými lidmi a mít kolem sebe v životě lidi, o které se bude moct opřít a na které se může spolehnout. Lidmi, kteří jí budou oporou. Potřebuje si užívat hezké a romantické zážitky, obdivovat krásy přírody. Chodit na krásná místa a také společenské akce, kulturní či umělecká představení. Umí vytvořit krásné, příjemné a harmonické prostředí také kolem sebe (třeba v domácnosti).

Slabé stránky – díky své jemnosti a velké citlivosti se Koza může často chovat až přecitlivěle a brát si spoustu věcí osobně. Může také bývat velmi pesimistická, vrtkavá a nestálá. Neměla by také podstupovat velká rizika a vrhat se do nejistých aktivit. Pak se u ní může objevit velký strach a nejistota, která ji bude velmi vyčerpávat. Při větších akcích by se měla ujistit, že má dostatečnou podporu ve svém okolí. Pokud se cítí nejistě, nestabilně a v ohrožení začíná se Koza chovat „umečeně“ a tímto chováním pak spoustu lidí odrazuje. Často se také neumí sama rozhodovat.

Kariéra – její hlavní přednosti jsou cit a jemnost, kterými by měla obdarovávat svět. Pěstovat a vyzařovat svoji milou energii, kterou si téměř vždy každého podrobí. Koza je navíc velmi empatická, umí se snadno vcítit do druhých, pochopit jejich potřeby a najít pro ně to správné řešení. Pokud pracuje v nějaké firmě, potřebuje kolem sebe také milý a příjemný kolektiv. Uplatnění může najít ve všech oborech, kde jde o krásu, harmonii či jemnost. Může to být móda, design, styl, malování, fotografování, zpěv. Díky své velké empatii může být ale také dobrým poradcem, terapeutem nebo psychologem. Ideální je pro ní, pokud může spojit svůj smysl pro krásu a schopnost vnímat potřeby lidí.

Příště se blíže seznámíme se zvířaty, která patří k elementu Kov. Tedy s Opicí, Kohoutem a Psem.

JSTE TYGR, ZAJÍC NEBO DRAK?

V mých předchozích článcích, které se týkaly skladby astrotypu jsme si již řekli něco o energetickém náboji, který prozradí, zda je pro nás přirozené jednat proaktivně nebo bychom měli raději nechat věci plynout a více je promýšlet. V dalším článku, který se věnoval jednotlivým prvkům/elementům jsme zjistili, jak jednotlivé prvky (Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda) určují naše předpoklady, vlohy a nadání.

V dnešním článku bych se ráda začala věnovat jednotlivým znamením (zvířatům) čínského zvěrokruhu, která se v astrotypu objevují. V čínském zvěrokruhu máme 12 zvířat, která patří ke čtyřem prvkům. Tři zvířata, která patří k elementu Dřevo (Tygr, Zajíc, Drak). Tři zvířata patřící k elementu Oheň (Had, Kůň, Koza). Další tři zvířata patří k elementu Kov (Opice, Kohout, Pes) a poslední tři k elementu Voda (Vepř, Krysa a Buvol).

Každý máme v astrotypu čtyři zvířata/znamení (zvíře, která vládlo dni narození, zvíře, které vládlo roku narození, zvíře, které vládlo měsíci narození a zvíře, které vládlo hodině, ve které jsme se narodili).

Zvířata v astrotypu určují charakter člověka, jeho chování. Naše chování je mix našich zvířat, tato zvířata v nás se vzájemně ovlivňují, doplňují, z každého čerpáme něco, ať už vlastnosti, které se nám líbí, tak ty, které se nám líbí méně. Každý máme své světlé, ale i temné stránky a to dohromady tvoří celek. Jenže, my, ty špatné stránky většinou nechceme vidět a už vůbec ne přijmout či s nimi nějak pracovat. Je celkem důležité přijmout se takoví, jací jsme a to bez výhrad. Jen tak se můžeme posunout dál v poznávání sebe sama.

Vezmeme to tedy postupně a nejprve se blíže podíváme na zvířata, které patří k elementu Dřevo. Stručně si přiblížíme jejich silné stránky, slabé stránky a také předpoklady pro možné uplatnění v pracovní oblasti. U jednotlivých zvířat také uvádím roky (čínský nový rok nezačíná 1. ledna jako ten náš, ale cca na přelomu ledna a února) a měsíce, které jsou pod jejich vládou, takže podle datumu svého narození si můžete snadno zjistit, jestli dané zvíře máte také ve svém astrotypu.

 TYGR

Roky narození

 • 31. 1. 1938 – 18. 2. 1939
 • 17. 2. 1950 – 5. 2. 1951
 • 5. 2. 1962 – 24. 1. 1963
 • 23. 1. 1974 – 10. 2. 1975
 • 9. 2. 1986 – 28. 1. 1987
 • 28. 1. 1998 – 15. 2. 1999
 • 14. 2. 2010 – 2. 2. 2011

Měsíc narození 

 • 21. 1. – 18. 2.

Silné stránky – Tygra můžeme nazvat dobrodruhem. Toto znamení symbolizuje moc a sílu, odvahu, sebejistotu, vzpurnost a troufalost. Tygrovo přirozené místo je vepředu, v čele. Díky své odvaze a ochotě podstoupit i jistou dávku rizika (které má ovšem rád pod kontrolou ;-)) se Tygr často rád a s nadšením vrhá do nových a neznámých věci. Rád vyhledává nové příležitosti, nové způsoby, trhy, zákazníky atd. Jakmile se mu naskytne nějaká příležitost, je připraven k odvážnému skoku, aby ulovil svou „kořist“. Často má také spoustu nových a neotřelých nápadů. Tygr by se neměl moc zdržovat dlouhým přemýšlením a analyzováním, ale spoléhat hlavně na svůj silný instinkt, jednat a nebát se dělat chyby (má dost síly na to je ustát). Často také předbíhá svou dobu, může to být až rebel či revolucionář, který pohrdá konvencemi a boří a mění pravidla či řády, které jsou již zastaralé nebo nefungují.

Slabé stránky – hlídat si musí zejména svou zbrklost, netrpělivost a impulzivní jednání. Ne vždy si situace rychlé a okamžité jednání žádá. Občas může takovým jednáním více věcí pokazit než získat. Tygr má často také velmi nepředvídatelné chování, to, co ho včera potěšilo, ho dnes může rozčílit a naopak. Občas může být jeho chování také neurvalé, hlavně v komunikaci s ostatními, kdy může svým slovem až ublížit a také může lehce ztrácet trpělivost. Pokud je přesvědčen o své pravdě, bývá vzpurný, umíněný a velmi tvrdohlavý. Často také vede spíše monology než dialogy, nevnímá moc lidi kolem sebe a dělá si vše po svém.

Kariéra – Tygr se může uplatnit téměř v každém oboru. Často pracuje s velkým nasazením a může se sebe neustále chrlit nějaké nápady. Díky svým vrozeným vůdčím schopnostem může najít dobré uplatnění na vedoucích postech. Může být v čele nějakého týmu, skupiny, oddělení či firmy. Může být výzkumník, cestovatel, obchodník, politik, kreativní pracovník nebo taky umělec. V práci je pro něj důležitá svoboda a individuální přístup. Potřebuje pocit, že je svým pánem.

ZAJÍC (někde se také můžete setkat s názvem Králík)

Roky narození

 • 19. 2. 1939 – 7. 2. 1940
 • 6. 2. 1951 – 26. 1. 1952
 • 25. 1. 1963 – 12. 2. 1964
 • 11. 2. 1975 – 30. 1. 1976
 • 29. 1. 1987 – 16. 2. 1988
 • 16. 2. 1999 – 4. 2. 2000
 • 3. 2. 2011 – 22. 1. 2012

 Měsíc narození

 • 19. 2. – 19. 3.

Silné stránky – jeho velkou předností je jeho vnímavost a citlivost. Umí velmi dobře vnímat ostatní lidi a jejich potřeby. Rád pomáhá a umí pochopit spoustu věcí beze slov. Tímto svým vnímavým přístupem umí vše velmi dobře vnitřně zpracovat, zkoumat a zjišťovat a až pak si udělat nějaký úsudek. Bývá velmi optimistický, vysoce loajální a spolehlivý. Rád se v životě pohybuje s radostí a lehkostí. Umí s lidmi ve svém okolí vytvářet příjemné a harmonické vztahy a také vytvářet vzájemné porozumění, soulad a také pohodovou atmosféru. Lidé vnímají jeho citlivou a přátelskou povahu. Zajíc umí zkrátka vytvářet dobré vztahy, přátelské kontakty, spojovat dohromady ty správné lidi a také vytvářet dobře fungující zázemí pro všechny aktivity.

Slabé stránky – Zajíc by se neměl pouštět do žádných konfliktů, ty ho velmi vyčerpávají a oslabují. Dlouhodobé setrvávání v konfliktním prostředí u něj může způsobit i nemoc. Vše by se měl snažit řešit spíše diplomatickou cestou a formou spolupráce. Před bojem by měl vždy raději utéct (řídit se heslem moudřejší ustoupí). Nicméně pokud jde o obranu jeho rodiny, firmy či domova stává se Zajíc naopak velkým bojovníkem a nejstatečnějším zvířetem ze všech. Rád také pomáhá a díky jeho dobrácké povaze ho mohou ostatní začít lehce zneužívat, v tomto směru musí být ostražitý a umět si nastavit hranice. Někdy také bývá přehnaně opatrný.

Kariéra – Zajíc umí velmi dobře pracovat v týmu, hledat správná řešení a využívat možnosti pro spolupráci či spojování lidí (networking).  Může dělat cokoliv, kde je interakce s lidmi. Pokud stojí v čele firmy či týmu, potřebuje silné spolupracovníky, se kterými vytvoří ten správný tým. Mohou se u něj objevit i umělecké sklony a často bývá velmi kreativní a tvořivý. Může uspět i jako designér, vymýšlet interiéry atd. Může uspět všude tam, kde je třeba naslouchat a umět poradit. Pomáhat mu může i jeho dobrý odhad na lidi.

 DRAK

Roky narození

 • 8. 2. 1940 – 26. 1. 1941
 • 27. 1. 1952 – 13. 2. 1953
 • 13. 2. 1964 – 1. 2. 1965
 • 31. 1. 1976 – 17. 2. 1977
 • 17. 2. 1988 – 5. 2. 1989
 • 5. 2. 2000 – 23. 1. 2001
 • 23. 1. 2012 – 9. 3. 2013

Měsíc narození

 • 20. 3. – 19. 4.

Silné stránky – Drak je často považován za vizionáře. Je to rozený optimista, velkorysý, upřímný a pravdomluvný. Má v sobě velkou moc a sílu, je plný energie a má potřebu vést a uspět. Pohybuje se „vysoko“ a díky tomu má velký nadhled a vidí dál než ostatní. Umí se na věci podívat z nadhledu a najít vždy ten správný směr, řešení a cestu jak dojít k různým cílům. Měl by se nechat hodně vést svojí intuicí a pocity. Často může mít silný pocit, že něco nějak je, aniž by to uměl logicky vysvětlit. Pouštět se spíše do větších věcí a mít před sebou vždy nějaké vize a cíle, kterých chce dosáhnout. Svým přístupem často také motivuje a inspiruje ostatní. Umí určovat cíle, vytvářet vize a ukazovat lidem budoucnost a správnou cestu. Potřebuje na sobě také stále pracovat, vzdělávat se a rozvíjet svoje schopnosti.

Slabé stránky – Díky svému velkému nadhledu může Drak velmi často přehlédnout i podstatné detaily a z toho důvodu by se jimi raději neměl moc zabývat a nechat tuto práci ostatním a využívat jejich pomoc. Je také velmi velkorysý, štědrý, důvěřivý (někdy až naivní) a lidé mohou těchto jeho vlastností začít zneužívat. Často je také velmi přímý a říká vše bez obalu, tak jak to je. Ve své spontánnosti a impulzivnosti často jedná velmi neuváženě. Jeho poznámky a připomínky mohou být tak pro ostatní velmi nepříjemné a mohou to vnímat jako neomalené a panovačné chování. Má často také sklon vládnout ostatním a vlastnit vše a často očekává, že se s ním bude jednat jako s Mesiášem :-).

Kariéra – Drak by se měl dívat hlavně dopředu, mít velké vize a vést ostatní k jejich cílům a naplnění. Díky svým přirozeným vůdčím schopnostem a ctižádostivosti může nalézt v mnoha oborech. Je vlastně jedno v jakém oboru dělá, jeho úkol je lidi inspirovat či vést a zlepšovat či rozvíjet nějakým způsobem kvalitu jejich životů. Může z něj být i stratég, který říká, CO se bude dělat, vymýšlet věci. Drak má často mimořádné vlohy pro podnikání, řešení náročných úkolů a zvládání obtížných cílů. Jeho rozlet může být často tak velký, že k sobě potřebuje někoho, kdo by mu pomohl, aniž by ho omezoval. Uplatnit se také může například v oborech souvisejících s přírodou, cestováním, uměním nebo sportem.

V dalším článku se blíže podíváme na zvířata, která patří k elementu Oheň, tedy na Hada, Koně a Kozu.

OBDOBÍ POD VLÁDOU ENERGIÍ DŘEVA

Od února až do dubna můžeme využít sílu Dřevěných energií, které nám teď vládnou. Tyto energie nám mohou velmi pomoci se startem všech aktivit, které jsme si pro letošní rok naplánovali. Jedná se o inovátorské a kreativní energie, energie nových nápadů, růstu a rozvoje a také energie nových začátků. Pokud tuto silnou energii podporující začátky propásnete, bude pak pro vás těžší pouštět se do čehokoliv nového a může vás to také více vyčerpávat

Teď nastává ten nejlepší čas naplno rozjet všechny aktivity, které jsme si na letošní rok naplánovali. Tygr,  který byl garantem měsíce února, nám mohl pomoci prorazit cestu a díky jeho rychlým energiím nás začátek mohl posunout hodně dopředu.

Dřevo je velmi prudká, průrazná a agresivní energie. Přináší také tvořivost, kreativitu a nové nápady. Teď už opravdu není na co čekat. Pokud máte nějaký projekt, chcete získat nový byznys, či nové klienty, vyzkoušet nový výrobek, systém, novou službu či něco jiného, s čím chcete začít, udělejte to právě v tomto období. Nečekejte, až bude vše dokonalé, pokud věříte tomu, co chcete dělat, začněte s tím.

Dívejte se kolem sebe a buďte otevření inovacím a změnám. Využívejte návaznost a vycházejte z něčeho, co jste již dělali a bylo to úspěšné. Je to také velmi vhodná doba na přijímání nových posil do pracovního týmu. Mohou vám či vaší firmě přinést nové nápady či návrhy a také novou a čerstvou energii.

Abyste využili velkou sílu Dřevěných energií naplno, je dobré přizpůsobit jim též svůj interiér, ať už se jedná o váš domov, firmu či vaši kancelář. Hodně větrejte, abyste tuto svěží a čerstvou energii pustili dovnitř. Prostor můžete oživit světle zelenou barvou či zelenými doplňky. Teď už by v interiéru určitě neměly být žádné zimní či dokonce ještě vánoční doplňky a dekorace.

Dávejte si do prostoru čerstvé řezané květiny, vše odlehčete a prosvětlete (ideálně umyjte i okna, aby se dovnitř mohlo dostat, co nejvíce světla). Můžete si také vytvořit různé zelené věnce s trávou nebo kvítky, a zavěsit je třeba na vstupní dveře či dát doprostřed stolu. Vykouzlete u vás doma či v kanceláři svěží atmosféru jara.

Je to také období vhodné k detoxikaci, a to jak vašeho těla, tak vašeho prostoru (kde je tím myšlen zejména jarní úklid). Prostor je jedním z nejlepších zdrojů energie a to hlavně ten, ve kterém trávíme nejvíce času. Nejvhodnějším měsícem na jarní úklid je březen, měsíc, kterému vládne Zajíc (více ZDE).

První čím byste měli začít je zbavit se věcí, které vám už neslouží, které nejsou funkční nebo které již nepotřebujete. Projít všechny šuplíky, skříně či komory a vše důkladně vytřídit. Každá věc, kterou doma či v kanceláři máte, by měla mít svoji funkci a místo. Tím se zbavíte „mrtvé“ a stagnující energie, a také si vytvoříte místo pro nové. Tato stará a nefunkční energie se může přenášet také na vás a může dojít k zablokování vaší energie. Pak se budete zabývat stále stejnými věcmi a netvořit si místo pro nové, tedy třeba nové lidi, nové příležitosti, ale také novou budoucnost. Jakmile svůj byt či kancelář uvolníte od těchto nepotřebných věcí, začněte s pořádným úklidem a očistou.

Toto třídění a jarní úklid letos opravdu nepodceňujte. Jak jsem psala už i v mém článku o letošním roce, kterému vládne Zemský Pes (více ZDE), letos bude velmi důležité nenechávat si doma a ani v životě žádné nefunkční věci, vztahy a aktivity. Udělejte si letos jarní úklid nejen ve svých domovech, ale také ve svých životech.

K elementu Dřeva patří také žlučník a játra. Tyto orgány jsou v období Dřeva aktivní a spotřebovávají poměrně dost energie. Proto bychom jim měli ulehčit a zbytečně je nezatěžovat. Je tedy velmi vhodné si na toto období naplánovat také očistu a detoxikaci našeho organismu. Ideální je vynechat smažená a tučná jídla a vyhýbat se alkoholu a cukru. Jíst odlehčenou stravu, nenáročnou na trávení. Je nezbytné pít hodně tekutin, nejlépe minimálně 2 litry denně, ideálně čisté vody bez oxidu uhličitého a chemických látek. Je to důležité proto, aby se vyloučené látky opravdu vyloučily a nezablokovaly se někde v organismu.  Nepít alkohol a nejíst sladké. Můžeme si pomoci i speciálními přípravky na podporu jater a žlučníku a pít různé detoxikační či bylinné čaje.

Měli bychom také trávit hodně času na procházkách v přírodě a nezadržovat v sobě emoce. Ty se také vážou k játrům a žlučníku a jejich zadržování tyto orgány oslabuje. Naše emoce bychom prostě měli přijmout a prožít si je (tím se pak ta emoce uvolní a může odplynout). A taky je  nějak  ze sebe dostávat (klidně i sportem, nebo se vykřičet  v lese, vypsat se z toho, vykreslit atd.). Nezapomeňte si také chránit krk šálami nebo šátky, energie Dřeva s sebou přináší také vítr a proto může více foukat.

 

JAK SI PŘIPRAVIT PLÁN NA ROK 2018?

Víte, že podle tabulek starých čínských mistrů má každý rok, sezóna, měsíc, den a dokonce i hodina svoji vlastní osobitou energii? Tyto energie vycházejí z teorie pěti prvků a také charakteristiky zvířat čínského zvěrokruhu. Jednotlivá zvířata a elementy (prvky) propůjčují roku, měsíci, dni či hodině své osobité vlastnosti. Je dobré tyto energie znát, přizpůsobit se jim a využívat jejich sílu a potenciál. Nejdůležitější z dlouhodobějšího hlediska a také z hlediska plánování, je pro nás využívání zejména energie roku a také energie jednotlivých měsíců. Tyto energie nám mohou velmi usnadnit naši práci, a pokud je využijeme, mohou nám také šetřit naší vlastní energii. V případě, že jdeme proti těmto energiím, tak se zbytečně vyčerpáváme a ubíráme si tak naši sílu a energii.

Cyklus energií se dělí do pěti prvků či fází (Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda). Dvě z těchto fází mají rostoucí/stoupající tendenci (energie Dřeva a Ohně). Tyto dvě energie mají velkou sílu a měli bychom je využít hlavně  pro začátek, rozjezd, rozvoj či prezentaci svých aktivit. Další dvě fáze mají klesající tendenci (energie Kovu a Vody). V průběhu fáze Kovu a Vody dochází k silnému poklesu energií a energie zvenčí nám nedávají téměř žádnou podporu. Pokud jsme v období vlády těchto energií hodně aktivní, musíme využívat z velké části svou vlastní energii a tím se velmi vyčerpáváme a vydáváme energii, která pak našemu tělu chybí. Pak dochází k oslabení organismu a imunity a může to skončit nějakou nemocí.

A pak zde máme také mezifázi, která je mezi růstem a klesáním (předěl mezi působením jednotlivých elementů), a která vytváří rovnováhu a tou je energie Země. Této fází se říká taky mezidobí Země. Toto období je vhodné využít k zastavení se, konsolidaci, ohlédnutím se za uplynulým obdobím, zhodnocením a případné úpravě plánů na další období.

Využijte tedy tohoto umění práce s energiemi i při svém plánování aktivit v roce 2018, kterému bude vládnout Zemitý Pes. Teď v lednu nám jako měsíční garant vládne Buvol (více ZDE) a máme nejdůležitější mezidobí Země z celého roku. Leden je proto nejlepší období z hlediska plánování aktivit na celý rok. A dokonalý plán může být zárukou vašeho letošního úspěchu. Nebudete se muset v průběhu roku příliš zdržovat plánováním a vymýšlením dalších aktivit.

Nejvíce aktivit a hlavně ty náročnější aktivity si tak naplánujte na jaro a léto, kdy vládnou energie Dřevo a Oheň. Méně náročné činnosti, dodělávky, kontroly, hodnocení pak ideálně na podzim, kdy vládne Kov. V období zimy, tedy vlády Vody, jsou pak okolní energie opravdu velmi slabé, a vy byste již neměli být téměř vůbec aktivní, nerozjíždět nic nového či se věnovat nějakým náročným činnostem. Měli byste se věnovat hlavně odpočinku, regeneraci a nabíráni sil pro další rok. Doporučuju udělat si více detailní plán minimálně na první čtvrtrok či půlrok a zbytek pak můžete upřesňovat a dolaďovat právě třeba v mezidobích země, dle toho, jak se budou vaše aktivity a kroky, které podniknete vyvíjet.

Co bychom si tedy teď v lednu měli hlavně nastavit? Měli bychom si uvědomit, co se nám loni povedlo, v čem chceme pokračovat a co chceme dále rozvíjet. v čem jsme dobří, jaké jsou naše přirozené talenty a silné stránky (jako nástroj k lepšímu poznání sebe sama může velmi dobře posloužit třeba i znalost svého astrotypu). Co nám dělá radost a přináší pocity vnitřního naplnění. Vymezit si jasně čemu se chceme v letošním roce věnovat a čeho chceme na konci roku dosáhnout, kam chceme dojít.

Na co budeme ve svých aktivitách navazovat (uvědomit si co nám třeba už v minulosti fungovalo či kdo nebo co nás inspiruje) a co nového bychom měli letos vytvořit či začít dělat, abychom svého cíle dosáhli. Pak bychom si také měli nastavit nějaká pravidla a také se třeba zamyslet koho bychom mohli oslovit za účelem spolupráce, požádat o pomoc atd.  No a pak už si jen vzít papír a tužku nebo si sednout k počítači a sepsat si náš plán do jednotlivých měsíců, tak abychom si vytvořili takové milníky, podle kterých pak uvidíme, jak postupuje naše cesta k cíli a užívat si také tu cestu a radovat se z ní, nelpět jen na dosažení cíle.

Nezapomeňte do svého plánu zahrnout všechny důležité oblasti svého života (kariéra, vztahy, rodina,  volný čas, přátelé, zdraví, domov atd.) tak, aby se rozvíjely v rovnováze. U každé oblasti je dobré si stanovit cíl a sepsat kroky, které k němu povedou. Stavte své plány hlavně na tom, čeho jste dosáhli v minulých letech a přemýšlejte, jak můžete své snažení dále rozvíjet a na co můžete navázat.

Více informací o konkrétních energiích jednotlivých měsíců naleznete níže.

LEDEN

Garantem toho měsíce je Buvol a máme také první letošní mezidobí Země. Leden je jakési naše startovací pole pro celý rok. Tento měsíc bychom měli věnovat hlavně plánování celého roku a detailně si nastavit a projít svůj letošní plán. Na přípravu si vyhraďte opravdu dostatek času a postupujte svým tempem. Buvol má velkou sílu, vytrvalost a pevnou vůli a to, co začne, převezmou všechna ostatní zvířata a budou pokračovat v cestě, kterou si v lednu určíte a nastavíte. Proto tuto přípravu nepodceňujte, vyplatí se vám to.

ÚNOR

Garantem tohoto měsíce je Tygr a začíná nám vládnout energie Dřeva. Začíná jarní sezóna (bráno dle přírodních energií, ne dle kalendáře). V tomto měsíci vládne velmi silná, razantní a možná až agresivní energie startu a začátku, je to období, kdy bychom měli naplno rozjet všechny své letošní naplánované aktivity. Je dobré začít s tím, co potřebujeme udělat rychle a důrazně, čím potřebujeme „prorazit“. Moc nepřemýšlet a prostě jednat. Můžete také generovat nové nápady, dělat brainstorming a být více kreativní.

BŘEZEN

Garantem března je Zajíc a stále nám vládne energie Dřeva. Energie Zajíce jsou zaměřené především na vnitřek a na zázemí. V tomto měsíci byste se měli zaměřit hlavně na vnitřní podporu svých aktivit. Trošku zpomalit a vytvořit si takové zázemí pro své aktivity, která vám bude dávat podporu a energii. Ať už se jedná o byt, dům či kancelář. Zjistit zda vše funguje (doma i v kanceláři), zda máte dostatek pracovních míst, zaměstnanců, správné lidi v týmu, ty správné dodavatele, obchodní partnery atd. Doma je pak tento měsíc hlavně o velkém jarním úklidu a zbavení se všech nepotřebných a nefunkčních věcí. Ale také na vytváření nového domova – rekonstrukce, stěhování atd. Nezapomeňte také nastavit energie jara a dřeva ve svém interiéru a udělejte si doma jarní výzdobu.

DUBEN

Garantem tohoto měsíce je Drak a čeká nás také další mezidobí Země. Je to jeden z nejsilnějších měsíců roku. Vše co v tomto období začnete, by mělo mít dobrou perspektivu a velký potenciál úspěchu. Vrhněte se tedy s nadšením a elánem do práce. V tomto měsíci se zaměřte hlavně na své velké plány a vize. A pokud jste si v březnu vytvořili silné a funkční zázemí pro své další aktivity, můžete také podpořit rozvoj a expanzi a dělat vše ve velkém. Můžete rozšiřovat své aktivity, získávat nové klienty, dodavatele, otvírat nové pobočky apod. Zaměřte se zkrátka na věci, které mají potenciál růstu. Opět můžete mít hodně nápadů a také vidět potenciál, které ty nápady mají, nahlédnout trošku do budoucnosti. Tento měsíc můžete využít také ke svému rozvoji a vzdělávání. Přihlásit se na nějaký kurz, ve kterém dojde k rozvoji vašich znalostí a dovedností atd.

KVĚTEN

Garantem května je Had a začíná období energií Ohně (letní sezóna). Své velké vize z předcházejícího měsíce teď máte možnost pořádně promyslet a dát jim dokonalý obsah i formu, vymyslet, jak by to mohlo dál fungovat. Vše správně pojmenovat. Dotáhnout věci k dokonalosti a nejvyšší kvalitě. Had miluje také noblesu, hloubku a kvalitu, dopřeje si tedy v tomto období dobré večeře, nevšední zážitky, nešetřete na sobě, jelikož Had musí mít vše nejlepší, nejkvalitnější, nejnovější ať to stojí, co to stojí. Had miluje také umění, módu, krásu, drahé a kvalitní věci, takže v tomto období je nejvhodnější čas na návštěvu módní přehlídky, divadla, galerií atd. Dopřejte své knihovně také pár nových a kvalitních knih. Stejně jako Drak i Had se rád vzdělává. Využijte tento měsíc také ke zlepšení svého vědění a rozšiřování svých znalostí a vědomostí. Měsíc vhodný na veškerou intelektuální činnost.

ČERVEN

Garantem června je Kůň a stále pokračuje vláda energií Ohně. V tomto měsíci by mělo dojít k vaší letošní nejvyšší aktivitě. Budou vládnout nejaktivnější energie tohoto roku. V květnu jsme vše měli promyslet a dotáhnout k dokonalosti a teď se s tím běžte ukázat „ven“. Rozjeďte všechny vaše aktivity na maximum. Dostaňte se tento měsíc co nejdál, v tom čím se zabýváte a co děláte, snažte se ze svých aktivit vytěžit a získat maximum. Nabízejte, prodávejte, ukazujte, prezentujete, přednášejte, využijte reklamu. Zkrátka jeďte naplno a ukazujte se hodně ve společnosti. Vhodné jsou zejména velké akce pro hodně lidí. Je to nejlepší čas na zviditelnění se. Tento měsíc by měl být jedna velká jízda a neměli byste se moc zastavovat.

ČERVENEC

Garantem července je Koza a čeká nás také další mezidobí země. Máme za sebou prvního půl roku a taky vrchol letošních aktivit. Energie už nám teď budou jen klesat. Teď už byste měli mít vše nastavené a rozjeté a vše by mělo dobře fungovat samo, tak abyste do toho nemuseli dávat příliš vlastní energie. V tomto období hlavně odpočívejte, užívejte si své dosavadní výsledky a nezapomeňte si také naplánovat vaší dovolenou. Je to ideální období na romantické výlety a dovolené, romantické západy slunce, žádosti o ruku, romantické večeře. Ideální období pro péči o svou rodinu, zázemí či partnera. Vhodné období na péči o náš interiér a naše zázemí a jeho zkrášlování. Ale také na kulturu, společnost atd. Tento měsíc se věnujete hlavně tomu, co vás baví, co máte rádi a co vám přináší radost.

SRPEN

Garantem srpna je Opice a začíná vládnout energie Kovu a také podzimní sezóna. Stejně jako Koza tak i Opice si ráda užívá a hraje si, takže pokračuje období užívání si, dovolených atd. Opice ráda dělá jen to, co jí baví, takže i na tento měsíc si naplánujte hlavně aktivity, které vás baví a přináší vám radost. Měl by to být takový hravý a odlehčený měsíc. Nicméně už bychom se měli pomalu začít připravovat na dokončení všeho, co jsme letos začali. Opice umí najít cestu a směr, ví JAK, proto těchto jejích vlastností využijte a naplánujte si v tomto měsíci zbytek letošního roku, tak aby vše vyšlo co nejlépe a dosáhli jste cílů, které jste si na začátku roku stanovili. Mějte oči otevřené, tento měsíc se mohou objevit i nějaké nové příležitosti.

ZÁŘÍ

Garantem tohoto měsíce je Kohout a stále nám vládnout energie Kovu. Září je měsícem inventury, třídění, zbavování se nepotřebných věcí a velkého úklidu. Ideální čas pro finanční záležitosti, vytváření různých systémů, řádů, tabulek, řešení detailů či hledání chyb. A také vytváření prvních verzí rozpočtů na následující rok. Vrhněte se tedy tento měsíc do rutinní práce, která vyžaduje přesnost se zaměřením na detaily. Kohout se také rád ukazuje. Na toto období je vhodné si naplánovat společenské akce a ukazovat se více ve společnosti, kde budete moct prezentovat to, co umíte, co děláte a v čem jste dobří. Je to také vhodný měsíc na dodělávky, dokončování atd.

ŘÍJEN

Garantem října je Pes a čeká nás také poslední letošní mezidobí Země. Čeká nás měsíc dodržování pravidel, dohod a řádů. Měsíc vhodný na veškeré kontroly různých procesů, systémů, smluv, funkčností atd. Ideální období na různé charitativní a dobročinné akce. Tento měsíc je ve znamení obětavosti, pomoci ostatním a konáním dobra. Pes nemá rád změny, je spíše konzervativní, proto si na toto období neplánujte žádné velké inovace v životě ani doma. Věnujte se také hodně své rodině a rodinným záležitostem.

 LISTOPAD

Garantem tohoto měsíce je Vepř a dostáváme se do období, kterému vládnou energie Vody (zimní sezóna). Je to měsíc, kdy máme nejslabší energie z celého roku. Tento měsíc byste měli hlavně oslavovat výsledky svého letošního snažení. Dodá vám to spoustu energie do příštího roku. Vepř má rád hojnost ve všech podobách (hodování, dobré jídlo a pití atd.). Užívejte si tento měsíc hlavně bezstarostný život, zábavu a radost. Stejně jako Pes, tak i Vepř velmi rád pomáhá a proto je v tomto období ideální se zúčastnit nějaké charitativní akce, někomu pomoci, určitě Vám to přinese krásný pocit a také radost. Nebo třeba vy sami nějakou charitativní akci můžete uspořádat nebo třeba jen více pomáhat lidem kolem sebe. Můžete si také sami říct o pomoc, pokud ji potřebujete. Choďte hodně do společnosti a užívejte si společenské akce.  Veškeré schůzky a jednání je tento měsíc vhodné spojit s obědem či večeří.

PROSINEC

Garantem prosince je Krysa. V prosinci bychom již měli svoji pozornost a energii začít zaměřovat na příští rok a začít vnitřně řešit a zpracovávat, co budeme příští rok dělat. Vhodný měsíc k získávání a vyhledávání informací, sepisování myšlenek, utváření prvních náznaků vize na následující rok. Vzdělávejte se a zapište se třeba do nějakého kurzu a čerpejte nové vědomosti. Tento měsíc může přát také obchodním, finančním a investičním záležitostem. Využijte toto období a choďte do společnosti, za zábavou, Krysa miluje lidi a velmi ráda s nimi komunikuje a povídá si.

Přeji vám úspěšný rok 2018 a ať se Vám podaří splnit si svá přání a dojít ke svým cílům. A nezapomeňte, že i cesta je cíl. A měli bychom si užívat už i tu cestu, která k cíli vede a být vděční za vše co na ní potkáme a co se naučíme :-).